«Զարթնի՛ր լաո». Հանրապետության հրապարակից մեկնարկել է ավանդական Ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ 04/23/2022   19:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության հրապարակից մեկնարկել է ավանդական Ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր: Ջահերով երթին մասնակցում են ՀՀ երկրորդ և երրոդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը և այլք:
Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը նվիրված ամենամյա Ջահերով երթն այս տարի կրում է «Տեր ենք Արցախին» կարգախոսը:Երթը մեկնարկել է ռազմահայրենասիրական «Զարթնի՛ր լաո» երգով:
Ջահերով երթն այս տարի աննախադեպ մարդաշատ է, ըստ էության, հայ հանրությունը սրանով ցույց է տալիս, որ պահանջատեր է լինելու Հայող Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Հավելենք, որ Երևանում անցկացվող ջահերով երթին զուգահեռ՝ նման երթ կլինի նաև Ստեփանակերտում, որին կմասնակցեն նաեւ Արցախի նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը:
09:04 23/04/2022  |  ՄամուլՋահերով երթ` նաև Արցախում. համախմբման գործընթացները շարունակվում են. «Փաստ»
12:31 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Զարթնի՛ր, լաո՛». Այս տարի ջահերով երթը կրելու է այս խորագիրը. Մասնակցելով երթին՝ ցույց տանք աշխարհին, որ տեր ենք մեր հայրենիքին.ՀՅԴ ՀԵՄ հայտարարությունը
20:24 26/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՋահերով լուռ երթի մասնակիցները Եռաբլուրում են
18:59 26/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս ծնկի եկած վիճակից պետք է դուրս գանք, պետք է կանխենք Հայաստանի թրքացումը. Սաղաթելյան

“Зартнир, лао!”В Ереване проходит факельное шествие в память o жертвах Геноцида армян 04/23/2022 20:55 | Лента новостей
Факельное шествие проходит в эти минуты в Ереване в преддверии 107-ой годовщины Геноцида армян в Османской империи.
В шествии принимают также участие второй и третий президенты Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян, а также глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян и вице-спикер парламента РА Ишхан Сагателян. Факельное шествие в мемориальный комплекс Цицернакаберд проходит в этом году под девизом “Зартнир, лао!”(“Проснись, сын мой!”).
Факельное шествие в этом году довольно многочисленное. По сути, тем самым армянская общественность заявляет о своей требовательности в вопросе признания Геноцида армян.
Отметим, что факельное шествие пройдет и в Степанакерте, в котором примут участие также экс-президенты Арцаха Бако Саакян и Аркадий Гукасян.