Իշխանությունները տեսնում են, որ շարժումը թափ է հավաքում, փորձում են կասեցնել այս շարժման ընթացքը. Վանեցյան 04/22/2022   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
5-րդ գիշերն է՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն ու շարժմանը միացած բազմաթիվ քաղաքացիներ գիշերում են Ազատության հրապարակում։ Ոստիկաններն առայսօր թույլ չեն տվել, որ Ազատության հրապարակում գիշերող մարդկանց համար վրաններ տեղադրվեն։ Ըստ Վանեցյանի՝ որոշումը քաղաքական է, և ոստիկանությունն ընդամենը կատարում է այդ հրամանը։
«Իշխանությունները, տեսնելով, որ Ազատության հրապարակում սկսված շարժումը թափ է հավաքում ոչ թե օր օրի, այլ՝ ժամ առ ժամ, փորձում են կասեցնել այս շարժման ընթացքը, բայց ուզում եմ ասել, որ դա չի հաջողվելու։ Կրկնում եմ, երբ ես եկա Ազատության հրապարակ, միայնակ էի, այսօր ականատես ենք, որ այն մշտապես լի է մարդկանցով։ Այստեղ գալիս են տարբեր քաղաքական հայացքների տեր, տարբեր նախասիրություններ ունեցող մարդիկ, որոնք հասկանում են, որ սա պայքար է հանուն Հայաստանի և հանուն Արցախի, և այստեղ չի կարող լինել որևէ կուսակցական շահ, նեղ խմբի պայքար։ Սա համաժողովրդական շարժում է»,-Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ ըստ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Միքայել Համբարձումյանի՝ ԱԱԾ գործող տնօրենը պետք է այցելի Վանեցյանին, քանի որ վերջինս լուրջ անվտանգային խնդիրների մասին է բարձաձայնում, Վանեցյանը նշեց, որ թե՛ ՀՀ-ում, թե՛ Արցախում անվտանգային համակարգը, իրոք, փլուզվել է և պետք է արագ քայլեր ձեռնարկել՝ այն վերականգնելու ուղղությամբ։ Վանեցյանը նաև հերքեց այն լուրը, թե, իբր, ԱԱԾ գործող տնօրենն իր հետ կապ է հաստատել։
Դիմելով քաղաքացիներին՝ Վանեցյանը կրկին կոչ արեց միանալ համաժողովրդական պայքարին․ «Խնդրում և հորդորում եմ մեր քաղաքացիներին՝ գիտակցել մեր պայքարի իմաստը, չտրվել մանիպուլյացիաներին։ Սա պայքար է առանց կուսակցական դրոշների, առանց առաջնորդի։ Մենք բոլորս պայքարում ենք հանուն մեր հայրենիքի, հանուն մեր երկրի ապագայի»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 17-ին «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն Ազատության հրապարակում հայտարարել էր անժամկետ բողոքի ակցիաների մեկնարկի մասին։ Մինչ այդ Ազատության հրապարակում նստացույց էր սկսել «Սեւ հովազ» ջոկատի հրամանատար, 44-օրյա պատերազմում զոհված Արցախի հերոս Ռուստամ Գասպարյանի եղբայրը` Սերոբ Գասպարյանը։ Հաջորդ օրերին իրենց բողոքի ակցիաները սկսեցին 44-օրյայի մասնակցիներ Նվեր Կիրակոսյանն ու Արթուր Ավագյանը՝ հացադուլ հայտարարելով, որին հետո միացավ Մնացական Ավետիսյանը։ Այնուհետև համաժողովրդական պայքարին միացան պատերազմի ավագ սերնդի ներկայացուցիչները, 5165 շարժումը, հազարավոր քաղաքացիներ։
20:54 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼարված վիճակ Ազատության հրապարակում. զոհված զինվորների ծնողները ցանկանւմ են ծածկ տեղադրել
18:03 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրությունը բարձրագույն իրավական ուժ ունեցող մայր փաստաթուղթն է, Անկախության հռչակագիրը՝ առավել բարձր. Վարդևանյան
14:39 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վանեցյանի վերաբերյալ ոչ հավաստի տեղեկությունը շրջանառել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի հետ փոխկապակցված կայքը, տարածել Ալեն Սիմոնյանի հետ փոխկապկացված ԶԼՄ-ները. fip.am
14:16 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿորցնում ենք հայոց հողեր, տագնապի մեջ եմ, հերիք է ողբանք, պետք է ուժեղանանք ու անցնենք առաջ, թշնամին դարեր շարունակ ապացուցել է՝ հայատյաց է. Տեր Շահե

Протестное движение набирает обороты, поэтому власти пытаются вставлять палки в колеса - Ванецян 04/22/2022   11:09  |  Лента новостей
Уже пятые сутки глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян и примкнувшие к движению многочисленные граждане ночуют на Площади Свободы в Ереване. Полицейские до сих пор не позволили установить палатки для людей, ночующих на площади. По словам Ванецяна, решение сугубо политическое, а полиция всего лишь выполняет приказ.
“Власти, увидев, что движение на Площади Свободы день ото дня, час от часу набирает обороты, пытаются пресечь ее нарастание, но я хочу сказать, что это им не удастся. Повторяю, что я пришел на Площадь Свободы один, но сегодня  мы видим, что она полна людей. Сюда приходят люди с разными политическими взглядами, которые понимают, что это борьба во имя Армении и Арцаха. Здесь и речи не может идти об интересе какой-либо партии или узкой группы лиц. Это общенациональное движение”, - сказал Ванецян в беседе с журналистами.
Ванецян вновь обратился к согражданам, призвав их присоединиться к общенациональной борьбе. "Прошу и призываю наших граждан осознать смысл нашей борьбы и не поддаваться на манипуляции. Это борьба без партийных флагов, без лидера. Все мы боремся за нашу Родину, во имя нашего будущего", - отметил он.
Артур Ванецян 17 апреля дал старт уличной борьбе на площади Свободы в Ереване. Он заявил, что не собирается уходить домой, пока борьба не увенчается успехом. По его словам, ситуация критическая, и что одними выступлениями, статьями и статусами в Фейсбуке невозможно чего-либо добиться.
До этого сидячий пикет на Площади Свободы проводил командир добровольческого отряда "Черная пантера" Сероб Гаспарян, брат погибшего в ходе 44-дневной войны Рустама Гаспаряна. На следующий день свою акцию протеста начали участники 44-дневной войны Нвер Киракосян и Артур Авагян, объявив голодовку.
К ним присоединился участник  44-дневной войны в Арцахе,  артиллерист Мнацакан Аветисян, ставший известным после видеоролика, на котором он охрипшим голосом кричит "огонь”.