ՌԴ ԱԳՆ-ն պատասխանել է՝ Ղարաբաղում ԵԱՀԿ-ի աշխատանքը վերսկսելու ԱՄՆ-ի պատրաստակամության մասին հարցին 04/21/2022   21:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ - ն եւ Ֆրանսիան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը վերսկսելու պատրաստակամության ազդանշաններ չեն ուղարկել, հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մեզ նման ահազանգեր չեն ուղարկվել։ Մենք դրանց չենք էլ սպասում», - ասված է գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնն ու Փարիզը փաստորեն կաթվածահար են արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների երբեմնի համակարգված աշխատանքը՝ հրաժարվելով մեր մասնակցությամբ փոխգործակցությունից։ Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության ակտիվությունն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման թեմայի շուրջ պատահական չէ:
«Ինչպես եւ Բրյուսելի ՝ բարձր մակարդակով ռուս-ադրբեջանա-հայկական հայտնի պայմանավորվածությունների առարկան (Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի սահմանագծումը եւ սահմանազատումը, տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնումը) յուրացնելու անթաքույց փորձերը եւ անցյալ տարի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած օրակարգը (հումանիտար խնդիրների լուծումը, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստումը)», - հայտարարել Է Զախարովան:
Նա նաեւ հաստատել է Մոսկվայի հավատարմությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հայտարարությունների հետեւողական իրականացմանը:
20:20 21/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԼիբանանում զանգվածային ակցիա է անցկացվել ի աջակցություն Ռուսաստանի
19:54 21/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ին անկում է սպասվում Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ հարաբերություններում սխալի պատճառով. NI
19:11 21/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը Մարկ Ցուկերբերգին ներառել Է պատժամիջոցների պատասխան ցուցակում
19:00 21/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանն ընդլայնել է ԱՄՆ-ի քաղաքացիների նկատմամբ պատժամիջոցների ցուցակը՝ այնտեղ ներառելով Կամալա Հարրիսին
23:23 20/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԿիեւը խափանել Է Ռուսաստանի կողմից հայտարարված «Ազովստալի» մարդասիրական գործողությունը. ՌԴ ՊՆ
20:49 20/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մշտական ներկայացուցչություներին խնդրել է իրեն ընդունել Մոսկվայում և Կիևում

Москва не получала сигналов от Вашингтона и Парижа о готовности возобновить деятельность механизма сопредседателей МГ ОБСЕ - Захарова 04/22/2022   09:25  |  Лента новостей
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ от США и Франции не посылали российской стороне сигналов о готовности в той или иной форме возобновить деятельность этого механизма. Об этом говорится в распространенном в четверг комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
"К нам такого рода сигналы не поступали. Мы их и не ожидаем", - заявила Захарова.
Говоря о "высокой дипломатической активности" США и Евросоюза вокруг темы нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, Захарова заявила, что «она заметно возросла после того, как Вашингтон и Париж фактически парализовали некогда слаженную работу трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отказавшись от взаимодействия с нашим участием».
"Подобные совпадения случайными не бывают. Как и беззастенчивые попытки Брюсселя присвоить себе предмет известных российско-азербайджано-армянских договоренностей на высшем уровне (делимитация и демаркация госграницы между Азербайджаном и Арменией, восстановление транспортных коммуникаций) и повестку дня, предложенную в прошлом году сопредседателями Минской группы ОБСЕ (решение насущных гуманитарных проблем, подготовка мирного договора между Баку и Ереваном)", - сказала Захарова.
На этом фоне, как отметила она, Россия подтверждает свою безусловную приверженность последовательной реализации заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.
"Одновременно полны решимости всемерно содействовать заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией, с которыми нас исторически связывают узы дружбы, союзничества и партнерства", - заявила Захарова.
17:32 19/01/2022  |  Лента новостейОдно дело позиция Азербайджана, другое – реальность: глава МИД Армении отреагировал на заявление Алиева