Կառավարության ձախողումների բեռը բաշխելիս Փաշինյանը հասավ ՀԱՊԿ-ին. Մեղադրում է Սոթք-Խոզնավար հատվածում դեպքերին ոչ պատշաճ արձագանքելու մեջ 04/13/2022   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցածը ԶՈՒ-երի և կառավարության ձախողումն էր, բայց այն, ինչպես տեղի ունեցածին արձագանքեց ՀԱՊԿ-ը, ձախողում էր նաև կազմակերպության համար։ Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի հեճուկս գոյություն ունեցող ընթացակարգերի՝ ՀԱՊԿ-ը մինչ օրս խնդրո առարկա հատվածում մոնիտորինգ իրականացնելու որոշում չի կայացրել՝ արդարացնելով երկար տարիներ հայ հանրության շրջանում առկա մտավախությունը, թե Հայաստանի անվտանգության համակարգի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող այդ կազմակերպությունը անհրաժեշտ պահին ոչինչ չի ձեռնարկի՝ մնալով դիտորդի կարգավիճակում: Փաստն այն է, որ մինչև օրս ՀԱՊԿ-ը նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակում որևէ ձևով այս իրավիճակը չի հասցեագրել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են ներկա գտնվել Սոթք-Խոզնավար հատվածում՝ իրական սպառնալիքներ ստեղծելով Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար:
«Բայց նաև ուզում եմ արձանագրել, որ այդ իրադարձությունների հետևանքով օկուպացիայի տակ հայտնված 45 քառակուսի կիլոմետր տարածքները, ցավոք, միակը չեն Հայաստանի Հանրապետությունում: Դեռևս 90-ականների սկզբից ևս շուրջ 70 քառակուսի կիլոմետր տարածք գտնվում է այդ կարգավիճակում ու, ինչպես ասել եմ, մեր քաղաքականությունն է հարցի լուծումը դիտարկել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի հանձնաժողովի գործունեության համատեքստում»,-նշեց նա։

Пашинян назвал реакцию ОДКБ на вторжение ВС Азербайджана на участке Сотк-Хознавар провалом для Организации 04/13/2022 12:33 | Лента новостей
- Реакция ОДКБ на вторжение в мае 2021 года подразделений ВС Азербайджана на территорию Армении является провалом для Организации, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе своего выступления в парламенте в среду.
Несомненно, то, что произошло на участке Сотк-Хознавар, - это провал Вооруженных сил и правительства Армении, но то, как отреагировала ОДКБ на случившееся, я думаю, было и провалом для Организации", - сказал Пашинян.
"Вопреки существующим процедурам, ОДКБ пока не приняла решения о мониторинге вопроса, оправдывая давние опасения армянской общественности, что эта организация, имеющая важнейшее значение для системы безопасности Армении, в нужный момент ничего не предпримет, оставаясь в статусе наблюдателем. Дело в том, что до сих пор ОДКБ не рассматривала эту ситуацию даже в качестве наблюдателя", - заявил Пашинян.
Он отметил, что азербайджанские ВС продолжают находиться на участке Сотк-Хознавар, создавая реальную угрозу безопасности Республики Армения.
"Но я также хочу констатировать, что оккупированные в результате этих событий 45 кв.км., к сожалению, не единственные в Республике Армения. С начала 1990-х годов в этом статусе находится еще 70 квадратных километров, и, как я уже заявил, наша политика заключается в том, чтобы рассматривать вопрос в контексте деятельности комиссии по делимитации и демаркации", - отметил Пашинян.