Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և պիտի լինի մեր ժողովրդի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը. Արթուր Թովմասյան 04/06/2022   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ կարծում, որ այսօր՝ ապրիլի 6-ին, Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպման ժամանակ Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ մեկնաբանելով նաև առկա խնդիրները, որոնք ծառացած են արցախյան հիմնախնդրի նկատմամբ։
«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, դա անհնարին է: Սա գիտակցում են և' ՀՀ մեր գործընկերները, և' միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ներկայացնող համանախագահ երկրների: Մենք օգտագործում ենք միջխորհրդարանական և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունները և պարբերաբար տեղյակ ենք պահում այն զարգացումների մասին, որոնք Արցախում տեղի են ունենում: Իսկ դրանք ուղղակի և ամեն անգամ փաստում են այն հայտնի ճշմարտությունը, որ այս հիմնախնդիրն ունի մեկ լուծում, որը պետք է տեղի ունենա Ազգերի ինքնորոշման միջազգային սկզբունքի հիման վրա»,-ասել է Ա. Թովմասյանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր Արցախում խաղաղություն չկա, կա հարաբերական լռություն, և սխալ է խոսել խաղաղության մասին, երբ պարբերաբար խախտվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և պիտի լինի մեր ժողովրդի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը: Մենք միասին պետք է մեր ուրույն տեղը գտնենք սրընթաց փոփոխվող աշխարհակարգում և այս համատեքստում շատ կարևոր է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը: Նախօրեին Խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունը ևս այս ուղերձներն էր պարունակում: Սակայն պետք է փաստենք, որ մեր անվտանգային համակարգում անուրանալի է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և, առհասարակ, Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարությունը: Առանց դրա մենք չենք կարող դիմակայել փլուզվող աշխարհակարգի տարածաշրջանային մարտահրավերներին»,- ասել է Ա. Թովմասյանը և ընդգծել` պարտվել պատերազմում դեռևս չի նշանակում պարտվել բանակցություններում:
14:26 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելյան հանդիպումով մտահոգված՝ Երևանում հանդիպել եմ պաշտոնյաների հետ.Արցախի ԱԺ նախագահ
10:32 28/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը կանգնած էր լոկալ պատերազմական գործողությունների առջև. Արցախի ԱԺ նախագահը դիմել է ժողովրդին
12:49 20/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ռուսական «արջի» և թուրքական «գորշ գայլերի» միջև․ Արթուր Թովմասյան
16:08 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ խորհրդարանի «Հայաստան» դաշինքի պատվիրակությանը
11:01 08/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ կինը դարեր շարունակ եղել է հայկական օջախի և հայ ազգի հենարանը, որով էլ պայմանավորված է մեր ազգի հարատևությունը. Արթուր Թովմասյան
11:06 28/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնպատժելիությունն ադրբեջանական իշխանություններին մղեց նոր ցեղասպան գործողությունների. Արցախի ԱԺ նախագահ
11:48 15/02/2022  |  ՄեկնաբանությունՀոսանքի թանկացման տխուր հետևանքները. ուր՞ է «էլեկտրիկ Երևանը». Արթուր Թովմասյան
16:32 05/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմատներով արցախցի կոմպոզիտորը միշտ Արցախի կողքին էր, ապրում ու շնչում էր Արցախով՝ հաղորդակից լինելով նրա ցավին ու վշտին. ԱՀ ԱԺ նախագահը ցավակցական ուղերձ է հղել

Республика Армения была и должна быть гарантом номер один безопасности нашего народа – Артур Товмасян 04/06/2022 17:26 | Лента новостей
Я не думаю, что какой-либо документ о статусе Арцаха будет подписан сегодня, 6 апреля, в ходе встречи Пашинян-Алиев в Брюсселе. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян, комментируя существующие проблемы, стоящие перед Арцахом.
«Арцах не может быть в составе Азербайджана, это невозможно. Об этом знают наши партнеры в Армении и международное сообщество в лице стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы используем все межпарламентские, дипломатические возможности, регулярно информируем о событиях, происходящих в Арцахе. И они просто каждый раз доказывают общеизвестную истину, что есть только одно решение этой проблемы, которое должно происходить на основе международного принципа самоопределения наций», — сказал А. Товмасян.
По словам председателя НС, сегодня в Арцахе нет мира, царит относительная тишина, неправильно говорить о мире, когда регулярно нарушаются пункты трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Республика Армения была и должна быть гарантом номер один безопасности нашего народа. Вместе мы должны найти свое уникальное место в быстро меняющемся мировом порядке, и в этом контексте очень важна троица Армения-Арцах-Диаспора. Заявление, принятое парламентом вчера, содержало эти послания. Однако мы должны констатировать, что роль российских миротворческих сил и Российской Федерации в целом в нашей системе безопасности неоспорима. Без этого мы не сможем справиться с региональными вызовами рушащегося мирового порядка»,- сказал А. Товмасян, подчеркнув, что проиграть войну не значит проиграть переговоры.