Դավիթ Տոնոյանը խտրական կերպով պահվում է կալանքի տակ.հոգեբանական խոշտանգում է. Հայտարարություն 04/04/2022   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․«Շարունակում ենք պնդել, որ Դավիթ Տոնոյանը խտրական կերպով պահվում է կալանքի տակ: Դատական նիստերի դռնփակ լինելուն ավելացել է նաև տարբեր տեխնիկական պատճառներով այդ նիստերի անցկացումը 2 ամիսը մեկ անգամ:
Ավելին, հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2022 թվականի մայիսի 2-ին: Փաստացի 3 ամիս է՝ դատարանը անգործության է մատնված: Սա գնահատում ենք որպես հոգեբանական խոշտանգում և պատժի գործադրում կալանավորված անձանց նկատմամբ, որի վերաբերյալ Դ.Տոնոյանը հայտարարել է նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ միաժամանակ պահանջելով հրապարակային քննություն:
Նիստը նախագահող դատավոր Մնացական Հարությունյանի այն հարցին, թե որն է, ըստ նրա, դատական նիստերը դռնփակ անցկացնելու նպատակը, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է՝ որպեսզի հանրությունը չտեսնի առաջադրված մեղադրանքների սին լինելը:
Դ.Տոնոյանը վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է նաև, որ հրթիռների ձեռքբերման վերաբերյալ ճիշտ որոշում է կայացրել, որն այդ փուլում նպաստել է ՀՀ զինված ուժերի կարողությունների բարձրացմանը, որի վառ ապացույցն է այն, որ ի հեճուկս այն հայտարարություններին, թե իբր ձեռք բերված հրթիռները չեն կիրառվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և ուսումնավարժական պատրաստման ընթացքում, քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել և հիմնավորվել է հակառակը:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք, որն իրական սպառնալիք է ՀՀ զինված ուժերի համալրման և մարտունակության բարձրացման համար. համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում խնդրո առարկա զինամթերքի հետագա շահագործումը ապահովելու, դրա պահպանման միջոցառումներն ապահովելու նպատակով, քանի որ զինամթերքի շահագործման վրա արգելք է դրված»:
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Տոնոյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու մեջ: ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործը վերաբերում է ռազմամթերքի ձեռքբերման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումներին: Նա կալանավորվել է սեպտեմբերի 30-ին:
10:07 01/04/2022  |  Մամուլ«Հանգստյան գոտում չեմ». ինչն է վրդովեցրել կալանավորված նախկին նախարարին. «Ժողովուրդ»
15:26 09/03/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Մնացական Հարությունյանը քննում է Դավիթ Տոնոյանի և մյուսների խափանման միջոցի հարցը. Ինքնաբացարկը մերժվեց
17:27 08/03/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Տոնոյանի և մյուսների գործով պաշտպանները դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել
21:49 28/02/2022  |  Դատական ռեպորտաժներՎերաքննիչ դատարանում Դավիթ Տոնոյանի և մյուսների խափանման միջոցի հարցով դատական նիստը հետաձգվել է
13:56 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը շարունակում է պահանջել բաց և հրապարակային դատավարություն. հայտարարություն
10:18 19/02/2022  |  Մամուլ«Անորակ հրթիռների» գործով ուշագրավ մանրամասներ են մեզ հայտնի դարձել. «Հրապարակ»
10:10 18/02/2022  |  ՄամուլԻնչ ազգակցական կապ ունեն Վիլեն Գաբրիելյանն ու Դավիթ Տոնոյանը. «Ժողովուրդ»
11:20 08/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը շարունակում է պնդել և պահանջել բաց և հրապարակային դատավարություն, որը դռնփակ ռեժիմով է անցկացվում դատավոր Մանվել Շահվերդյանի անհիմն որոշմամբ. փաստաբանական խումբ
13:46 29/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանի և մյուսների գործով դատակոչի ցուցակում 15 վկա կա, որոնցից միայն մեկի հետ է առերեսվել Դավիթ Տոնոյանը.փաստաբան
10:35 25/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեղադրանքի կողմը քննության ողջ ընթացքում միջոցներ չի ձեռնարկել հրթիռների անպիտանիությունը ապացուցելու համար, համապատասխան փորձաքննություն չի կատարվել․ Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբ

Экс-глава Минобороны Армении Давид Тоноян подвергается психологическим пыткам – адвокаты 04/04/2022   13:13  |  Лента новостей
Адвокаты бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна выступили с заявлением, в котором продолжают утверждать, что “экс-глава МО подвергается дискриминации в заключении”.
“К тому, что заседания проходят при закрытых дверях, прибавилось также их проведение раз в 2 месяца по разным техническим причинам. Более того, следующее судебное заседание назначено на 2 мая 2022 г. Фактически, 3 месяца суд бездействует. Расцениваем это как психологическую пытку и наказание в отношении арестованных лиц, о чем Д.Тоноян заявил и в Апелляционном уголовном суде, одновременно потребовав проведения публичного процесса”, - говорится в заявлении.
Адвокаты указали, что  на вопрос председательствующего на заседании судьи Мнацакана Арутюняна о том, какова, по его мнению, цель проведения слушаний за закрытыми дверями, Давид Тоноян ответил: “чтобы общественность не убедилась в безосновательности предъявленных обвинений”.
“Д.Тоноян в апелляционном суде также заявил, что принял верное решение о приобретении ракет, которое на том этапе способствовало повышению потенциала Вооруженных сил РА. Ярким тому доказательством является то, что вопреки заявлениям о том, будто закупленные ракеты не применялись во время 44-дневной войны и в ходе учебно-тренировочной подготовки, полученными по уголовному делу доказательствами было установлено и обосновано обратное”, - отмечается в заявлении.
Как отметили адвокаты, еще одно важное обстоятельство, представляющее реальную угрозу пополнению вооруженных сил РА и повышению боеспособности, заключается в том, что не предпринимаются соответствующие шаги для обеспечения дальнейшей эксплуатации боеприпасов, обеспечения мер по их хранению, поскольку на эксплуатацию боеприпасов наложен запрет.
Напомним, Давиду Тоноян инкриминируют растрату в особо крупном размере.  Расследуемое в СНБ уголовное дело касается предполагаемых злоупотреблений в процессе приобретения боеприпасов. Экс-министр был заключен под стражу 30 сентября.