Հոգեբանական ճնշումների և ուժի սպառնալիքի միջոցով Ադրբեջանը բռնի տեղահանման է ենթարկում արցախահայերին. Թագուհի Թովմասյանը՝ Ջեքի Սփիերին 04/01/2022   10:31  |  Մեկնաբանություն
«Օրենսդրի դերը ԱՄՆ-ում» ծրագրի շրջանակներում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը Վաշինգթոնում հանդիպել է Կոնգրեսի ներկայացուցչական պալատի անդամ և հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերի հետ:
Թագուհի Թովմասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում մանրամասներ է ներկայացրել հանդիպումից.
«Նա ևս այն քիչ կոնգրեսականներից է, ով հաշվի չառնելով Ադրբեջանի շարունակական ահաբեկումները, եղել է Արցախում և իր ամենօրյա աշխատանքով աջակցում է հայ ժողովրդին, ինչի համար խորին շնորհակալությունս եմ հայտնել տիկին Սփիերին։
Քննարկման թեման կրկին արցախահայերի իրավունքներն էին, որոնք ոտնահարվում են Ադրբեջանի համակարգված ցեղասպան քաղաքականության արդյունքում։ Տիկին Սփիերին եմ ներկայացրել Արցախ կատարած այցիս արդյունքում արձանագրած փաստերը․
1․Հոգեբանական ճնշումների և ուժի սպառնալիքի միջոցով Ադրբեջանը բռնի տեղահանման է ենթարկում արցախահայերին
2․Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս-ուկրաինական պատերազմից, սադրանքների է դիմում Արցախում, որտեղ խաղաղապահ առաքելություն է կատարում ռուսական զորակազմը։
3․ Մարտի 24-ից ադրբեջանցիները հրադադարի պայմաններում ներխուժել են Փառուխ համայնք և հարակից դիրքեր և հաստատվել այնտեղ, ինչի արդյունքում զոհվել են
4 զինծառայող և վիրավորում ստացել 18-ը։ 4․ Ադրբեջանը դիտավորյալ զրկել է գազամատակարարումից Արցախի շուրջ 100 000 բնակչի, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ, հիվանդներ, դպրոցների, ինչպես նաեւ հիվանդանոցների, արտադրությունների, ինչի արդյունքում Արցախում հումանիտար ճգնաժամ է։
5․ Ադրբեջանը պարբերաբար կրակի տակ է պահում սահմանային բնակավայրերը՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, ինչի արդյունքում խաթարվել է արցախահայերի բնականոն կյանքը, խախտվել է կյանքի, խաղաղ ապրելու, սեփականության և այլ հիմնարար իրավունքներ։ Քննարկել ենք նաև և երկուստեք կարևորել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը։
Ջեքի Սփիերի հետ զրույցում ևս կոչ եմ արել կոնգրեսականին Ադրբեջանի դեմ հստակ մեխանիզմներ մշակել, և աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Արցախի և Հայաստանի վրա, քանի որ լռությունը բերում է անդառնալի հետևանքների, ինչին էլ ականատես ենք լինում հիմա Արցախում և Հայաստանի սահմաններին: Ադրբեջանը շարուկում է օկուպցված պահել Հայատանի սահմանամերձ մի շարք համայնքների արոտավայրերը»:
13:38 31/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի հարցի շուրջ երկար քննարկում ենք ունեցել. Թովմասյանը՝ Ֆրենկ Փալոնի հետ հանդիպման մասին
13:19 26/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Խրամորթ համայնքի երեխաները պատմում են իրենց երազանքների մասին.Թագուհի Թովմասյան
13:53 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահը ընդունել է Թագուհի Թովմասյանին
10:18 21/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԽոսում ենք խաղաղության օրակարգի մասին, բա մեր գերիների մասով պահանջատիրությո՞ւնը, մոռացե՞լ ենք Հադրութի և Շուշիի դեօկուպացիայի պայմանը.Թագուհի Թովմասյան
19:02 18/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն ակտիվորեն աջակցում է Արցախում գազատարի վերանորոգման աշխատանքներին.Թագուհի Թովմասյան
19:07 15/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԳյումրիում ոստիկանները գետնին են տապալել քաղաքացուն, վերջինս ստացել է ձեռքի փակ կոտրվածք․ Թագուհի Թովմասյան
10:00 15/03/2022  |  ՄամուլՀարցադրումներ կառավարության ղեկավարին. «Ժողովուրդ»
21:21 14/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ կառավարությունը պետք է ժողովրդին, ում պատկանում է իշխանությունը, պարզաբանումներ ներկայացնի հետևյալ հարցերի վերաբերյալ. Թագուհի Թովմասյան

Депутат НС Армении Тагуи Товмасян представила конгрессмену США Джеки Спейер факты геноцидальной политики Азербайджана 04/01/2022   10:50  |  Комментарий
Депутат парламента Армении от фракции “Честь имею” Тагуи Товмасян в рамках программы “Роль законодателя в США” в Вашингтоне встретилась с членом представительной палаты Конгресса и сопредседателем комиссии по армянским вопросам Джеки Спейером.
"Она также является одним из тех немногих политиков, которые, невзирая на продолжающийся террор со стороны Азербайджана, побывали в Арцахе и своей ежедневной работой поддерживают армянский народ, за что выражаю глубокую благодарность госпоже Спейер”, - написал Товмасян на своей странице в Facebook.
Она отметила, что темой обсуждения вновь стали права арцахских армян, которые нарушаются в результате скоординированной геноцидальной политики Азербайджана.
Товмасян представила Спейер факты, зафиксированные в результате ее визита в Арцах, а именно:
1. посредством психологического давления и угрозы силой Азербайджан подвергает насильственной депортации армян Арцаха,
2. Азербайджан, пользуясь российско-украинской войной, прибегает к провокациям в Арцахе, где миротворческую миссию выполняет российский контингент.
3. с 24 марта азербайджанцы в условиях прекращения огня вторглись в общину Парух и на прилегающие позиции и поселились там, в результате чего погибли 4 военнослужащих и получили ранения 18 человек.
4. Азербайджан намеренно лишил газоснабжение около 100 000 жителей Арцаха, в том числе детей, женщин, пожилых людей, больных, школ, а также больниц, производств, в результате чего в Арцахе гуманитарный кризис.
5. Азербайджан периодически держит под огнем приграничные населенные пункты, обстреливая мирных жителей, в результате чего нарушена нормальная жизнь арцахских армян, нарушены основополагающие права на жизнь, мирную жизнь, собственность и другие фундаментальные права.
"Мы обсудили также и обоюдно подчеркнули важность реализации права народа Арцаха на самоопределение. В беседе с Джеки Спейер я также призвала разработать четкие механизмы против Азербайджана, и обратить внимание мира на Арцах и Армению, поскольку молчание приводит к необратимым последствиям, свидетелями чего мы становимся сейчас в Арцахе и на границах Армении. Азербайджан продолжает удерживать под оккупацией пастбища ряда приграничный общин Армении", - написала Товмасян.