Արարատ Միրզոյանը չի տիրապետել որեւէ հստակ հետազոտության՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները «կարգավորելու ՀՀ բնակչության ցանկության» մասին խոսելիս. ԱԳՆ-ն չի կարողացել տրամադրել սոցհարցման տվյալներ 03/30/2022   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ԱԳՆ-ը չի կարողացել տրամադրել որեւէ հստակ հետազոտություն, որը հիմք է տվել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարին հայտարարել, թե Հայաստանի բնակչությունը ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:
Հիշեցնենք, որ Արարատ Միրզոյանը նման վիճարկելու հայտարարությամբ էր հանդես եկել «Անադոլու» գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ ասելով. «Հայաստանի բնակչությունն, ընդհանուր առմամբ, ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները:
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱԳՆ՝ պարզելու, թե այդ հայտարարությունը եղել է նախարարի կարծիքը, թե այն հիմնված է հետազոտության, սոցհարցման արդյունքների վրա։ Ու խնդրել հայտնել, թե ում կողմից եւ երբ է կատարվել այդ հետազոտությունը, ինչ հարցերի շրջանակ է ուսումնասիրվել ու ինչ արդյունքներ են արձանագրվել։ Միաժամանակ խնդրել էինք տրամադրել նաեւ արտգործնախարարի հայտարարության համար հիմք հանդիսացած սոցհարցման կրկնօրինակը։
Սակայն պարզվեց, որ նախարարն ընդամենը ներկայացրել է իր կարծիքը, որը հիմնավորող հետազոտություն գոյություն չունի։
«Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ «Անադոլու» գործակալությանը տված հարցազրույցում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի կողմից նեկայացված այն կարծիքը, որ Հայաստանի բնակչությունը ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, հիմնված է հասարակական կարծիքի վերաբերյալ իրականացված հարցումների վրա, որոնք հասանելի են համացանցային բաց աղբյուրներում»,- նշված է ԱԳՆ-ի գրավոր պատասխանում։
Նկատենք, որ բաց աղբյուրներում առկա հարցման արդյունքները փաստում են հակառակի մասին, որ Հայաստանի հասարակությունն ամենևին էլ պատրաստ չէ ո՛չ Թուրքիայի, ո՛չ էլ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, ավելին՝ այդ երկու երկրները համարում են սպառնալիք Հայաստանի համար:
Հիշեցնենք, որ ամերիկյան IRI կազմակերպությունը դեռևս 2021թ-ին հարցում էր իրականացրել՝ հայ հասարակության հանրային կարծիքը պարզելու համար: Ըստ ամերիկյան կազմակերպության հարցման արդյունքների՝ հարցվածների 90%-ը՝ Թուրքիան, և 77%-ը՝ Ադրբեջանը համարում են Հայաստանի համար գլխավոր քաղաքական սպառնալիք ներկայացնող երկրներ։
Հարցվածների միայն 29%-ն է կարծում, որ Թուրքիայի հետ պետք է հաստատվեն առանց նախապայմանների հարաբերությունները։
Հարցվածների շուրջ կեսը գտնում է, որ Թուրքիայի հետ պետք է սկսել երկխոսությունը, սակայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը պետք է մնա մեր օրակարգում, իսկ 48%-ը նաև կարծում է, որ Հայաստանը պետք է առաջադրի իր նախապայմանները։
Այսպիսով՝ արտգործնախարարությունն իր գրավոր պատասխանով ապացուցել է, որ Արարատ Միրզոյանը չի ունեցել որեւէ հիմք նման վիճարկելու հայտարարություն անելու համար։
14:44 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ
14:07 17/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիայի մասնակիցները Արարատ Միրզոյանի համար նվերներ թողեցին. կանեփի թփով գլխարկ, վարդագույն ակնոց, շորտ ու չստիկ

В МИД не смогли предоставить данные соцопроса, послужившие основанием для заявления Мирзояна о “желании населения Армении нормализовать отношения с Турцией” 03/30/2022 18:01 | Лента новостей
В МИД Армении не смогли предоставить четкое исследование, которое дало основание главе МИД РА заявить, что население Армении желает нормализовать отношения с Турцией.
Напомним, такое спорное заявление Арарат Мирзоян сделал в интервью агентству “Анадолу”. Он в частности, заявил: “Население Армении в целом желает нормализации отношений”.
ИА "ФактИнфо" направило запрос в МИД, чтобы выяснить, является ли упомянутое заявление мнением министра или оно основывается на результатах соцопроса. Агентство также попросило указать, кем и когда проводился опрос, какой круг вопросов был изучен и какие результаты были зафиксированы. В то же время агентство попросило предоставить копию опроса, послужившего основанием для заявления главы МИД.
Однако выяснилось, что министр всего лишь представил свое мнение, и исследования, обосновывающего его, нет.
“В ответ на Ваш запрос, сообщаем, что высказанное министром иностранных дел РА мнение в интервью агентству “Анадолу” о том, что население Армении желает нормализации отношений с Турцией, основано на проведенных опросах общественного мнения, размещенных в открытом доступе в сети Интернет”, - говорится в письменном ответе МИД.
Отметим, что имеющиеся в открытом доступе результаты опроса свидетельствуют об обратном, в частности о том, что армянское общество вовсе не готово к нормализации отношений ни с Турцией, ни с Азербайджаном. Более того, оно рассматривает обе эти страны как угрозу для Армении.
Напомним, американская организация IRI еще в 2021 году провела опрос, чтобы выяснить мнение армянской общественности. Согласно результатам проведенного американской организацией опроса, Турцию считают главной политической угрозой 90% опрощенных, а Азербайджан - 77%.
Только 29% респондентов считают, что с Турцией должны быть установлены отношений без предусловий.
Почти половина опрошенных выступает за начало диалога с Турцией, однако считает, что вопрос о признании Геноцида армян должен оставаться на повестке дня. А 48% респондентов также высказали мнение, что Армения должна выдвинуть свои предусловия.
Таким образом, МИД в своем письменном ответе доказал, что у Арарата Мирзояна не было каких-либо оснований для подобного рода спорных заявлений.