Ստեփանակերտում գազամատակարարումը վերականգնվել է 03/28/2022   17:53  |  Մեկնաբանություն
Ստեփանակերտում գազամատակարարումը վերականգնվել է, արդեն ԱԳԼՃԿ-ներն աշխատում են։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հանուն Հայ զինվորի» ՀԿ ղեկավար Դավիթ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 8-ին, ժամը 1։00–ի սահմանում, գազատարի վնասման պատճառով Արցախի տարածքում խափանվել էր գազամատակարարումը, իսկ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար խոչընդոտում էր գազատարի վերանորոգման աշխատանքներին։ Շուրջ 10 օր Արցախը կանգնած էր հումանիտար աղետի առջև՝ զրկված լինելով գազամատակարարումից և եղանակային ոչ բարենպաստ պայմաններում ջեռուցման տարրական պայմաններից։ Ի վերջո, ռուս խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ, հնարավոր է եղել վերանորոգել և ապահովել գազամատակարարումը, սակայն մարտի 21-ին հայտնի դարձավ, որ վերանորոգման աշխատանքների քողի ներքո ադրբեջանական կողմը գազատարի վրա փական է տեղադրել, որ ցանկության դեպքում՝ ցանկացած պահի կարողանա դադարեցնել Արցախում գազամատակարարումը։ Արցախում մարտի 21-ից կրկին գազ չի եղել։

Газоснабжение Степанакерта восстановлено 03/28/2022 17:59 | Комментарий
Газоснабжение Степанакерта восстановлено, газозаправочные станции уже работают, сообщил руководитель общественной организации “во имя армянского воина” Давид Торосян.
Напомним, что газоснабжение Арцаха было прервано 8 марта около 01:00 из-за повреждения газопровода. Азербайджанская сторона периодически чинила препятствия для ремонта газопровода. Около 10 дней Арцах находился на грани гуманитарной катастрофы из-за отсутствия газоснабжения в условиях неблагоприятной погоды и возможности элементарного обогрева помещений. В конце концов, при посредничестве российских миротворцев удалось отремонтировать газопровод и восстановить газоснабжение. Однако 21 марта стало известно, что под предлогом якобы ремонта газопровода азербайджанская сторона установила вентиль, чтобы перекрывать подачу газа в Арцах в любой момент, когда пожелает. Арцах оставался без газа с 21-го марта по сей день.