Այս պահին 14 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորումներ, 10-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են թեթև, 1-ը՝ միջին ծանրության, 1-ը՝ ծանր, 2 անձանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է.ԱՀ ՄԻՊ 03/25/2022   18:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում ծանոթացել եմ մարտի 25-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցավոր գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց առողջական վիճակին։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Այս պահին ճշտված տեղեկություններով 14 անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ 10-ը անձանց վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է թեթև, 1-ը՝ միջին ծանրության, 1-ը՝ ծանր, 2 անձանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցներից պարզվել է, որ վիրավորման գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով։
Հրադադարի պայմաններում զինվորական անձնակազմի նկատմամբ նման գործողությունները ևս պետք է դիտարկվեն որպես հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, մանավանդ, որ վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցրերից պարզ է դարձել, որ նրանցից ոմանք անօդաչու թռչող սարքերով դիտավորյալ թիրախավորվել են այն պահին, երբ փորձում էին առաջին օգնություն ցուցաբերել իրենց վիրավորված ընկերներին։ Սրանից եզրակացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը, ԱԹՍ-ներով անխոչընդոտ դիտարկելու հնարավորություն ունենալով հանդերձ, հարված է հասցրել այն պահին, երբ զինվորականների կողմից իրականացվում էր հումանիտար գործողություն։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից համակարգային կերպով իրականացվող էթնիկ զտման ու ցեղասպանական գործողությունների պայմաններում Արցախի պաշտպանության ուժերը անառարկելիորեն իրականացնում են միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված ինքնապաշտպանություն՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդրի կյանքի և գոյության իրավունքը»,-գրել է նա։
15:49 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇուրջ 30 000 երեխա Արցախում առանց ջեռուցման և տաք ջրի է մնացել․ Արցախի ՄԻՊ
12:32 22/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ղեկավարության «ակտիվ ներգրավվածությամբ» Արցախը կրկին զրկված է գազամատակարարումից.Անհամբեր սպասում եմ Ձեր արձագանքին.Արցախի ՄԻՊ-ը դիմել է եվրոպացի պաշտոնյաներին
21:58 18/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդյո՞ք սրանք են ձեր դավանած արժեքները, արդյո՞ք ձեր այցով լեգիտիմացնում են հայկական Շուշի քաղաքի բռնազավթումը․ ԱՀ ՄԻՊ-ը՝ ՄԱԿ-ին
16:03 18/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՀրապարակվել է «2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին» զեկույց

Омбудсмен Арцаха сообщил о 14 раненых в результате преступных действий Азербайджана 03/25/2022   20:16  |  Лента новостей
Омбудсмен Республики Арцах навестил в Степанакертском военном госпитале раненых в результате преступных действий, совершенных Азербайджаном 25 марта, и ознакомился с состоянием их здоровья.
"На данный момент, по уточненной информации, ранения различной степени тяжести получили 14 человек. Состояние 10 человек врачи оценивают как легкое, 1-го – средней тяжести, 1-го – тяжелое, состояние двоих - крайне тяжелое. Из бесед с ранеными выяснилось, что почти все были ранены в результате применения азербайджанскими ВС ударных беспилотников”, - написал Степанян на своей странице в Facebook.
Как отметил Степанян, подобные действия против военнослужащих в условиях режима прекращения огня также должны рассматриваться как преступления и грубейшие нарушения международного гуманитарного права, тем более, что из бесед с ранеными стало ясно, что некоторые из них были преднамеренно обстреляны из беспилотников при попытке оказать помощь раненым товарищам.
“Из этого следует вывод, что азербайджанская сторона, имея возможность беспрепятственного применения БПЛА, нанесла удар в момент, когда военнослужащие проводилась  гуманитарная операция”, - написал Степанян.
Омбудсмен указал, что в условиях этнических чисток и геноцидальных акций, систематически проводимых военно-политическим руководством Азербайджана, силы обороны Арцаха безоговорочно осуществляют закрепленную в международных документах самооборону для обеспечения права на жизнь и существование народа Арцаха.