Անհնար է ոչնչացնել Շուշիի հայկական ոգին, որն անքակտելիորեն կապված է Արցախի հետ.ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունը 03/22/2022   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը Շուշիի հայ բնակչության ջարդերի 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Շուշի քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև։ Ջարդերն իրականացվել են նորաստեղծ Ադրբեջանական Դեմոկրատական Հանրապետության իշխանությունների կողմից 102 տարի առաջ՝ 1920 թ․ մարտի 22-26-ը։ Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներով դրդված այդ հրեշավոր հանցագործության զոհը դարձան տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնցից շատերը դաժանաբար սպանվեցին, իսկ ողջ մնացածներն արտաքսվեցին իրենց տներից։ Արցախի մայրաքաղաքը և պատմամշակութային կենտրոնը հանդիսացող Շուշիի մեծ մասն ամբողջովին ավերվեց և ավերակների մեջ մնաց մինչև 20-րդ դարի կեսերը, երբ հիմնովին քանդվեց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից։
Շուշիի կոտորածը, որին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել թուրք սպաներն ու էմիսարները, պանթուրքական գաղափարախոսության իրականացման համատեքստում հայերի ցեղասպանությունը Արևելյան Հայաստան տեղափոխելու հերթական փորձն էր։
Իր դաժանությամբ սահմռկեցնող այս ողբերգությունը ցույց տվեց ադրբեջանական իշխանությունների իրական նպատակները Արցախի և հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Այն ոչ միայն փոխեց Շուշիի ժողովրդագրությունը, այլև անջնջելի հետք թողեց քաղաքի մթնոլորտի վրա և կանխորոշեց հետագա գործընթացները։
Գրեթե 70 տարի անց ադրբեջանական իշխանությունները կրկին դիմեցին իրենց զինանոցի փորձված գործիքին՝ անմեղ հայ բնակչության կոտորածին և տեղահանությանը՝ զանգվածային սպանություններ և ջարդեր կազմակերպելով Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակում (Կիրովաբադ) և նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերում։
2020 թվականին ողբերգությունը նորից կրկնվեց։ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը օկուպացրեց Շուշին, ինչը հանգեցրեց քաղաքի հայաթափմանը։
Ինչպես 1920 թվականին, այնպես էլ 2020 թ․-ին Ադրբեջանը ձգտում էր ոչ միայն ոչնչացնել Շուշի քաղաքի և ամբողջ Արցախի հայ բնակչությանը, այլ նաև ջնջել նրա պատմությունը, մշակույթն ու ոգին։ Իր որդեգրած այդ ռազմավարությանը Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ցայսօր։
Այնուամենայնիվ, անհնար է ոչնչացնել Շուշիի հայկական ոգին, որն անքակտելիորեն կապված է Արցախի հետ։ Այն վերածնվել է 1992 թվականի մայիսին և կվերածնվի կրկին»,-ասված է հայտարարության մեջ։
16:18 18/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍա լուրջ հարված է ՄԱԿ-ի հեղինակությանը, ինչը բացասական ազդեցություն կունենա կազմակերպության աշխատանքների արդյունավետության վրա
14:47 20/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդար էր արցախահայության պահանջը. Դուրս գալ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից՝ միավորվելով մայր Հայաստանի. Արցախի ՆԳՆ
21:12 08/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽստագույնս դատապարտում ենք Արցախի մշակութային և կրոնական կոթողներից հայկականության հետքերը ջնջելու Ադրբեջանի նախաձեռնությունը․ ԱՀ ԱԳՆ
13:47 14/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական մակարդակով իրականացվող այսպիսի քաղաքականությունը պետք է արժանանա համապատասխան գնահատականի. Արցախի ԱԳՆ-ն խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի պահվածքը
21:18 10/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրեւէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում բացարձակապես անընդունելի է. Արցախի ԱԳՆ
19:09 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի անասնապահի սպանությունն իրականացվել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության ցուցումների ներքո. Արցախի ԱԳՆ
16:16 15/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի քաղաքականությունը ահաբեկչություն է, նման քայլերով Արցախին չեն վախեցնելու․ Արցախի ԱԳՆ

Невозможно уничтожить армянский дух Шуши, который неразрывно связан с Арцахом – МИД 03/22/2022   12:26  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с 102-й годовщиной армянской резни в городе Шуши. В заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства Арцаха, говорится:
“Сегодня мы склоняем головы перед памятью невинных жертв массовой резни армянского населения города Шуши, осуществленной властями новосозданной Азербайджанской Демократической Республики 102 года назад, с 22-го по 26-ое марта 1920 года. Жертвами этого чудовищного преступления, вызванного экспансионистскими устремлениями Азербайджана, стали десятки тысяч человек – многие из них были жестоко убиты, оставшиеся в живых были изгнаны из своих домов. Большая часть города, являвшегося не только столицей, но и историческим и культурным центром Арцаха, была полностью разрушена и на протяжении нескольких десятилетий лежала в руинах, пока не была снесена азербайджанскими властями в середине ХХ века.
Шушинская резня, активное участие в которой принимали турецкие офицеры и эмиссары, стала очередной попыткой перенести геноцид армян уже в Восточную Армению в контексте реализации пантюркистской идеологии.
Эта ужасающая по своей жестокости трагедия обозначила истинные цели азербайджанских властей в отношении Арцаха и армянского народа и не только изменила демографию Шуши, но и оставила неизгладимый след на атмосфере города и предопределила последующие процессы.
Спустя почти 70 лет азербайджанские власти вновь прибегли к апробированному инструменту в своем арсенале - резне и депортации невинного армянского населения, организовав массовые убийства и погромы в Сумгаите, Баку, Гандзаке (Кировабад) и других населенных пунктах бывшей Азербайджанской ССР.
В 2020 году трагедия вновь повторилась. Оккупировав в ходе 44-дневной агрессии против Республики Арцах город Шуши, Азербайджан вновь изгнал армянское население города.
Как в 1920-м, так и в 2020 году Азербайджан стремился не просто уничтожить армянское население города Шуши и Арцаха в целом, но и стереть его историю, культуру и дух. Этой стратегии Азербайджан продолжает придерживаться и сегодня.
Тем не менее, невозможно уничтожить армянский дух Шуши, который неразрывно связан с Арцахом. Он возродился в мае 1992 года и возродится вновь.