ԵԽ-ից Ռուսաստանի դուրս գալը ենթադրում է նրա բոլոր ինստիտուտներից դուրս գալ․ Պեսկով 03/10/2022   16:11  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հինգշաբթի հայտարարել է, որ այսուհետ չի պատրաստվում մասնակցել Եվրոպայի խորհրդին, քանի որ ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի՝ Ռուսաստանի հետ ոչ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող երկրները շարունակում են Եվրոպայում ընդհանուր հումանիտար և իրավական տարածության քանդմանն ուղղված իրենց գործելաոճը։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ամեն դեպքում, համաձայնվեք, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները մեկնաբանելն իմ աշխատանքը չէ, ուստի այդ տարաձայնությունների հետ կապված հարցով կարող ենք դիմել արտգործնախարարությանը։ Բայց, բնականաբար, ԵԽ-ից դուրս գալը ենթադրում է դուրս գալ նրա բոլոր մեխանիզմներից»,-այս մասին ՏԱՍՍ-ի՝ «ԵԽ-ից դուրս գալն արդյո՞ք նշանակում է դուրս գալ նրա բոլոր ինստիտուտներից» հարցին ի պատասխան ասել է Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
13:12 09/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է Դոնբասի վրա Կիևի հարձակման նախապատրաստության մասին գաղտնի հրամանի բնօրինակը
10:49 09/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիան կհրաժարվի ռուսական նավթից․ Բորիս Ջոնսոն
16:49 08/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինացիների կողմից կիրառված «բայրաքթարները» հարվածներ են հասցրել ռուսական տանկային դասակին (տեսանյութ)
11:41 08/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎոլնովախի և Մարիուպոլի հումանիտար միջանցքներից ոչ ոք այդպես էլ չի օգտվել. Բասուրին
10:43 08/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը հույս ունի Ղրիմի, Դոնեցկի և Լուգանսկի ճանաչման հարցով լուծում գտնել․ Մեդինսկի

Выход России из Совета Европы подразумевает выход из всех его механизмов - Песков 03/10/2022   16:23  |  Международные новости
Прекращение работы России в Совете Европы подразумевает выход из всех профильных институтов, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Его слова приводит ТАСС.
В четверг в МИД сообщили, что Россия больше не собирается участвовать в Совете Европы, поскольку недружественные России страны ЕС и НАТО продолжают линию на разрушение организации и общего гуманитарно-правового пространства в Европе.
"Все-таки не моя работа - комментировать заявления МИД России, согласитесь. Поэтому вы можете адресовать этот вопрос за разъяснениями в МИД России. Но, естественно, выход из Совета Европы подразумевает и выход из всех механизмов", - сказал представитель Кремля в ответ на вопрос ТАСС, означает ли это выход из всех институтов Совета Европы, включая ЕСПЧ.
Песков также переадресовал в МИД и вопрос о том, при каких условиях Россия может вернуться в эту организацию.