Խրամորթում սպասում են խաղաղապահների ժամանմանը 03/09/2022   10:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գիշերն Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում համեմատաբար հանգիստ է անցել։ «Կեսգիշերից հետո կրակոցներ չեն եղել։ 23։00-ից մինչև կեսգիշեր ընկած ժամանակահատվածում են կրակել։ Բարեբախտաբար գյուղից տուժածներ չկան։ Բնականաբար, այդ ժամին բոլորն արդեն իրենց տներում էին»,-այդ մասին «Փաստինֆո»-ին ասաց Խրամորթի գյուղապետ Զորիկ Աբրահամյանը։ Վերջինիս փոխանցմամբ` սպասում են խաղաղապահ առաքելության ներկայացուցիչների ժամանմանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ուշ երեկոյան, ժամը 23։00-ի սահմաններում Խրամորթ գյուղի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից 60 մմ տրամաչափի ականանետից կրակել են գյուղի ուղղությամբ։ Ադրբեջանական կողմի սադրանքները շեշտակի ավելացել են․ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում դեռ միայն Խրամորթի ուղղությամբ արդեն մի քանի անգամ թշնամին կոպտորեն խախտել է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Երկու օր առաջ էլ ադրբեջանցի զինծառայողները կրակել էին գյուղի գերեզմանատան ուղղությամբ։

В Храморте ждут прибытия российских миротворцев 03/09/2022 11:18 | Лента новостей
Ночь в селе Храморт Аскеранского района Арцаха прошла сравнительно спокойно. Об этом сообщил "ФактИнфо" глава села Храморт Зорик Абрамян.
“После полуночи не стреляли. Стрельба велась 23:00 до полуночи. К счастью, пострадавших среди жителей села нет. Естественно, в эти часы все уже находятся дома”, - заявил Абрамян.
По его словам, они ждут прибытия представителей миротворческой миссии.
Напомним, вчера поздно вечером, примерно в 23:00 на участке села Храморт Аскеранского района Республики Арцах противник в очередной раз нарушил режим прекращения огня, выпустив из минометов калибра 60 мм три боеприпаса в направлении села. С армянской стороны пострадавших нет. Провокации азербайджанской стороны участились, только на храмортском направлении враг уже несколько грубо нарушал достигнутые 9 ноября 2020 года договоренности о прекращении огня. Два дня назад азербайджанские ВС обстреляли также сельское кладбище.