Հայտնի է՝ երբ նորընտիր նախագահը կստանձնի պաշտոնը 03/03/2022   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրության 127 հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ նախագահը պաշտոնը ստանձնում է Հանրապետության նախորդ նախագահի լիազորությունների ավարտման օրը:
Արտահերթ ընտրության միջոցով ընտրված Հանրապետության նախագահը պաշտոնը ստանձնում է ընտրվելուց հետո՝ տասներորդ օրը:
Հանրապետության նախագահը պաշտոնը ստանձնում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստում, ժողովրդին տրված հետևյալ երդմամբ. «Ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը՝ երդվում եմ. հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ, առաջնորդվել միայն համապետական ու համազգային շահերով և իմ ողջ ուժը ներդնել ազգային միասնության ամրապնդման գործում»:
Նշենք, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը քիչ առաջ երկրորդ փորձից Վահագն Խաչատուրյանին ընտրվեց ՀՀ հինգերորդ նախագահ: Նրա թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 71 պատգամավոր, դեմ`0 պատգամավոր:
12:52 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանը երկրորդ փորձից ընտրվեց ՀՀ նախագահի պաշտոնում. նախագահն ընտրվեց միայն ՔՊ-ի ձայների շնորհիվ
10:04 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանը չընտրվեց նախագահի պաշտոնում.ընդդիմությունը չմասնակցեց քվեարկությանը.կլինի ընտրության երկրորդ փուլ

Известно, когда вступит в должность новый президент Армении 03/03/2022   13:29  |  Лента новостей
Президент, согласно статье 127 Конституции Армении,  вступает в должность в день завершения полномочий предыдущего президента РА.
Президент Республики, избранный посредством внеочередных выборов, вступает в должность на десятый день после избрания.
Президент Республики вступает в должность на специальном заседании Национального Собрания с принесением народу следующей присяги: “Вступая в должность Президента Республики, клянусь: быть верным Конституции Республики Армения, при осуществлении своих полномочий быть беспристрастным, руководствоваться только общегосударственными и общенациональными интересами и вложить все свои силы в дело укрепления национального единства”.
Отметим, что правящая парламентская фракция “Гражданский договор”  сегодня во втором туре избрала Ваагна Хачатуряна пятым президентом Армении. За его кандидатуру проголосовал 71 депутат при 0 “против”. Оппозиционные фракции в выборах не участвовали.
10:13 03/03/2022  |  Лента новостейВаагн Хачатурян не смог стать президентом Армении с первой попытки: оппозиция бойкотировала выборы
15:36 02/03/2022  |  Лента новостейВ парламенте Армении проходит голосование по избранию президента
13:02 02/03/2022  |  Лента новостейВажно избавиться от иллюзий: кандидат в президенты Армении о несовершенстве политических систем