Հայատյացությունը և ուժի կիրառման սպառնալիքը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. ՀՀ ԱԳՆ 02/27/2022   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Սումգայիթում իրագործված հայերի ջարդերի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ:ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է.
«34 տարի առաջ՝ փետրվարի 27-29-ը, Ադրբեջանական ԽՍՀ իշխանությունների ծրագրմամբ և իրավապահների թողտվության պայմաններում իրականացվեցին Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության ջարդերը, որոնց զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավորները` բռնի տեղահանվեցին։
Հայերի դեմ կազմակերպված զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները, որոնք նպատակ ունեին բռնի ուժով ճնշելու Արցախի հայության ժողովրդավարական կամարտահայտումը և առկա իրավական մեխանիզմների հիման վրա իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացումը, հետագայում շարունակվեցին Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ հայաշատ բնակավայրերում. Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից իր հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու կամքի բարձրաձայնմանն Ադրբեջանը պատասխանեց հայերի նկատմամբ հավաքական պատժի քաղաքականության իրագործմամբ, որը հետագայում վերաճեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ լայնածավալ պատերազմի սանձազերծման։
Սումգայիթում տեղի ունեցած հայերի ջարդերը միջազգային լայն արձագանք ստացան, համապատասխան դատապարտող բանաձև ընդունվեց Եվրոպական խորհրդարանի կողմից։
Շարունակելով նույն քաղաքականությունը՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերն ամբողջական էթնիկ զտումների ենթարկեցին իրենց վերահսկողության ներքո հայտնված բոլոր հայկական բնակավայրերը՝ դաժան հաշվեհարդար տեսնելով բազմաթիվ պատանդառված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների նկատմամբ, ոչնչացվեցին և վանդալիզմի ենթարկվեցին հայկական մշակութային և կրոնական կոթողներ ու սրբավայրեր։
2021թ. դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը ցույց տվեց, որ Սումգայիթի ոճրագործությունից ավելի քան երեք տասնամյակ անց Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության և հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականությունը:
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված զանգվածային հանցագործությունների անմեղ զոհերի հիշատակին և արձանագրում, որ հայատյացությունը և ուժի կիրառման սպառնալիքը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը, ինչն ակնհայտորեն հակասում է խաղաղ, զարգացող և կայուն տարածաշրջան ունենալուն ուղվված տարածաշրջանային և միջազգային ջանքերին»:
18:48 26/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է ընդունել մեր հայրենակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև այլ փախստականների․ ՀՀ ԱԳՆ
20:48 22/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից շինծու և հակահայ նկատառումներով թելադրված քրեական հետապնդումները. ԱԳՆ֊ն՝ Ադրբեջանի կողմից երկրորդ և երրորդ նախագահների հետախուզման մասին
12:40 19/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարությունների միջև
19:39 14/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուդենկոն եւ Ռուբինյանը հույս են հայտնել որ հատուկ ներկայացուցիչների՝ Վիեննայում կայանալիք երկրորդ հանդիպումն արդյունավետ կլինի
16:37 14/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադիր հետևում ենք Ուկրաինայում իրավիճակի զարգացումներին. ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար
16:24 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության իրականացումը համարում ենք առաջնահերթ և հրատապ. ԱԳՆ
12:04 09/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Իրանի բարեկամական հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն՝ ի նպաստ տարածաշրջանային հարատև խաղաղության. ԱԳ նախարար

Армянофобия и угроза применения силы продолжают оставаться государственной политикой Азербайджана – МИД Армении 02/28/2022 09:24 | Лента новостей
“34 года назад, 27-29 февраля, были организованы погромы армянского населения города Сумгаит, спланированные властями Азербайджанской ССР в условиях попустительства правоохранителей, жертвами которых стали сотни армян, в том числе женщины, дети и старики, а тысячи подверглись насильственной депортации.
Организованные против армян массовые убийства и пытки, целью которых было насильственное подавление демократического волеизъявления армян Арцаха и реализации на основе существующих правовых механизмов их неотъемлемого права на самоопределение, в дальнейшем продолжились в Баку, Кировабаде и других армянонаселенных районах Азербайджана: на озвучивание народом Нагорного Карабаха воли жить свободно и безопасно на своей родине Азербайджан ответил реализацией политики коллективного наказания в отношении армян, которая впоследствии переросла в развязывание широкомасштабной войны против народа Нагорного Карабаха.
Погромы армян в Сумгаите получили широкий международный резонанс, Европарламентом была принята соответствующая осуждающая резолюция.
Продолжая ту же политику, 27 сентября 2020 года в ходе агрессии против Арцаха азербайджанские вооруженные силы подвергли этническим чисткам все перешедшие под их контроль армянонаселенные пункты, жестоко расправившись с многочисленными взятыми в плен гражданскими лицами и военнопленными, были уничтожены и подвергнуты вандализму армянские культурные и религиозные памятники и святыни.
7 декабря 2021 года решение Международного суда ООН о применении срочных мер в рамках международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации» свидетельствовало о том, что спустя более трех десятилетий после Сумгаитских зверств Азербайджан продолжает политику расовой ненависти к армянам и уничтожения армянского культурного наследия.
Сегодня мы воздаем дань уважения памяти невинных жертв массовых преступлений, совершенных в Сумгаите и других населенных пунктах, и констатируем, что армянофобия и угроза применения силы продолжают оставаться государственной политикой Азербайджана, что явно противоречит региональным и международным усилиям, направленным на достижение мирного, развивающегося и стабильного региона".