Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման մատակարարումների ծավալը աճել է 25,2%-ով.Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՏՄ նիստին 02/25/2022   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նուր-Սուլթանում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին, որին մասնակցել են նաև ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը, Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության` Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովը:
Իր ելույթում, վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր ղազախ գործընկերներին հյուրընկալության և այսօրվա հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Օգտվելով առիթից, հարգելի Ալիխան Ասխանի, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ՝ Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Վստահ եմ, որ Ձեր հարուստ փորձը զգալի ներդրում կունենա ինչպես Ղազախստանի զարգացման, այնպես էլ մեր ինտեգրացիոն միավորման խորացման գործում։
Անկեղծորեն ողջունում եմ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Նիգմատի Արիպովին ու ևս մեկ անգամ հաստատում դիտորդ երկրների հետ համատեղ ծրագրերի և նախագծերի իրականացման շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության առանձին նախաձեռնությունների առումով։
Ցանկանում եմ գոհունակությամբ նշել 2021 թ.-ին մեր երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ոլորտում արձանագրված դրական արդյունքներն ու միտումները։ Կարևոր է, որ համաճարակաբանական սահմանափակումների և համաշխարհային տնտեսական ցնցումների պայմաններում Միության շրջանակում աշխատանքը շարունակվի համակարգված կերպով։
Ավելին, 2020 թ.-ին այնպիսի արտաքին գործոններով, ինչպիսիք են համաշխարհային առևտրի և արդյունաբերական արտադրության աճի տեմպերի դանդաղումը, պայմանավորված փոխադարձ առևտրի նվազման ֆոնին Հայաստանի տնտեսությունն ապահովեց ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի ծավալների զգալի աճ։ Առևտրաշրջանառությունը 2021 թ.-ին նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20,6%-ով և կազմել 2,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման մատակարարումների ծավալը նույն ժամանակահատվածում աճել է 25,2%-ով։ Ընդ որում՝ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան դեպի երրորդ երկրներ հայկական արտադրանքի արտահանման աճի տեմպերը։ Աճի լավագույն ցուցանիշներն ապահովել են թարմ և վերամշակված գյուղատնտեսական արտադրանքը, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, տեքստիլի և կոշիկի արդյունաբերության արտադրանքը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրներում պահանջարկ ունեցող մի շարք այլ ճյուղերի արտադրանքները։
Արտահանման ծավալների աճին զուգընթաց աճել են նաև Միության երկրներից Հայաստան ներմուծման ցուցանիշները։ Այսպիսով, ծագման երկրի հատկանիշով ներմուծումն աճել է 18,5%-ով։
Հուսով ենք, որ այս տարի համագործակցությունը կլինի ոչ պակաս արդյունավետ, այդ թվում՝ Միության ինտեգրման հիմնական ոլորտներում առաջընթացի և նոր նախաձեռնությունների իրականացման հաշվին։
Չափազանցություն չի լինի, եթե նշեմ, որ նման արդյունքները հնարավոր են դարձել նաև ազգային կառավարությունների և Միության մարմինների համակարգված ջանքերի շնորհիվ։ Մենք բոլորս վերաֆորմատավորել ենք մեր աշխատանքը՝ ի նպաստ ավելի գործնական գործողությունների և արագ որոշումներ կայացնելու՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների և բիզնեսի: Այս փուլում չափազանց կարևոր է պահպանել հավաքած տեմպը և շարունակել տնտեսական մարտահրավերներին համատեղ արձագանքելու մեխանիզմների մշակումը։
Այսօր թվային տեխնոլոգիաների զարգացման մակարդակը որոշիչ դեր է խաղում երկրների և տնտեսական միությունների մրցունակության հարցում։ Հայաստանի Հանրապետությունը համարում է թվային տնտեսության անցումը որպես տնտեսական աճի առանցքային շարժիչ ուժ, ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է Միության թվային օրակարգի ձևավորմանն ու իրականացմանը։
Այս համատեքստում, կցանկանայի ընդգծել արդյունաբերական կոոպերացիայի, սուբկոնտրակտացիայի և տեխնոլոգիաների տրանսֆերի եվրասիական ցանցի նախագծի իրականացման կարևորությունը։ Միության երկրների միջև արդյունաբերական համագործակցությունը պետք է ուղղված լինի առաջնահերթ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը և փոխադարձ առևտրի խոչընդոտների վերացմանը, ներմուծման փոխարինման զարգացմանը, նորարարությունների ներդրմանը և բարձր տեխնոլոգիական նոր ճյուղերի ստեղծմանը:
Նշեմ, որ Հայաստանը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում ունի կարողություններ, որոնք հնարավորություն են տալիս արտադրել բարդ էլեկտրոնային արտադրանք, ինչը ևս մեկ կարևոր քայլ կարող է լինել մեր Միության շրջանակում միկրոէլեկտրոնիկայի ձեռնարկությունների միջև համագործակցության զարգացման գործում։
Բացի այդ, կարևոր ենք համարում նաև քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում արդյունաբերական համագործակցության ընդլայնումը։ Այս ուղղության զարգացումը թույլ կտա արդյունաբերողներին կենտրոնացնել իրենց ուժերը` ամենապահանջված ապրանքների սեփական արտադրության վրա։
Այս առումով, անհրաժեշտ է ընդլայնել Միության երկրներում արդյունաբերության պետական աջակցության գործիքները և դրանց առաջանցիկ մերձեցման հնարավոր ուղղությունները։
Բացահայտելով Միության թվային ներուժը՝ չեմ կարող չնշել «ԵԱՏՄ-ում բեռնափոխադրումների հետագծի նավիգացիոն կնիքների կիրառման մասին» և «Ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրերի ստորագրումը։ Համաձայնագրերի դրույթների կիրառումը նպատակաուղղված է ապրանքների անդրսահմանային փոխադրումների համար հեռահար թվային ուղեկցման տրամադրմանը և սահմանին դրանց մաքսազերծման ընթացակարգի պարզեցմանը և, ի վերջո, ուղղված է փոխադրումների թափանցիկության բարձրացմանը, ինչը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա ընդհանրապես տրանսպորտային ծառայությունների ոլորտի զարգացման վրա։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դիվերսիֆիկացիան կխթանի Միության ներսում առևտրի աճը և ապրանքների արտահանումն արտաքին շուկաներ, ինչպես նաև տարանցիկ տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը։
Պակաս կարևոր ոլորտ չէ նաև էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը, որը ոչ միայն արագ թափ է հավաքում, փոխելով համաշխարհային շուկայի սպառողական վարքագիծը, այլ նաև ընդլայնում է նրա անդրսահմանային հնարավորությունները։ Միաժամանակ անհրաժեշտ է արագացնել Միության շրջանակում գործող էլեկտրոնային առևտրի հարկման մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ աշխատանքը՝ հարկային վարչարարության լավագույն համաշխարհային փորձին համապատասխան։
Վերջում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022 թ-ին Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում նախագահությունն անցել է Ղրղզստանի Հանրապետությանը, ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել մեր գործընկերներին և հաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու նախագահող երկրի և անդամ պետությունների հետ՝ ի նպաստ եվրասիական ինտեգրման հետագա զարգացմանը։
Վստահ եմ, մեր համատեղ ջանքերը հաջողությամբ կպսակվեն ինչպես Միության ներսում, այնպես էլ ազգային մակարդակում՝ ի շահ մեր քաղաքացիների։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում առանձին նախաձեռնություններին Ուզբեկստանի մասնակցությանը, ԵԱՏՄ երկրների մակրոտնտեսական իրավիճակին և տնտեսությունների զարգացմանն ուղղված առաջարկություններին, Միության շրջանակում ապրանքների հետագծելիությանը, արդյունաբերության ոլորտում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Որոշում է կայացվել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում` այս տարվա հունիսին:
Վարչապետի աշխատանքային այցը Ղազախստանի Հանրապետություն ավարտվել է:
11:13 25/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք գտնվում ենք աշխարհաքաղաքական զգայուն տեկտոնական գործընթացներում. Փաշինյանը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահին
09:37 25/02/2022  |  ՄամուլՈ՞ւմ կամ ի՞նչ երեւույթ էին քննադատում ուսադիր կրող անձինք, ովքեր մինչ այժմ էլ պաշտոնավարում են․ «Ժողովուրդ»
19:09 24/02/2022  |  ՎերլուծություններՊոպուլիստները կործանվում են, ցավալիորեն կործանման տանելով պետությունները, որտեղ օտարի դրածո են
18:15 24/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին
13:54 24/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ղազախստան
23:42 23/02/2022  |  ՔաղաքականՆիկոլը մերժեց Պուտինին. ո՞վ է նրան դրսից զանգել, հույս տվել. Շարմազանով (տեսանյութ)
18:10 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը վաղը կմեկնի Ղազախստան
17:35 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեն կարևոր հարթակ է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի համար. վարչապետ
15:09 23/02/2022  |  ՎերլուծություններԱհա այսպես է ոչնչանում պետությունը, երբ պետության գլխին անգլուխն է լինում...

Объемы экспортных поставок из Армении в страны ЕАЭС увеличились на 25,2% - Пашинян 02/25/2022   13:25  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Нур-Султане принял участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета, в котором также приняли участие председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко, премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов, председатель Кабинета министров – руководитель администрации президента Республики Кыргызстан Акылбек Жапаров, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, а также премьер-министр страны-наблюдателя при ЕАЭС Республики Узбекистан Абдулла Арипов. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
В своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
Прежде всего, позвольте выразить слова благодарности казахстанским коллегам за оказанное гостеприимство и высокий уровень организации сегодняшнего заседания.
Пользуясь случаем, уважаемый Алихан Асханович, хотел бы еще раз поздравить Вас с недавним назначением на должность главы правительства Республики Казахстан. Уверен, что Ваш богатый опыт внесет существенный вклад как в развитие Казахстана, так и в углубление нашего интеграционного объединения.
Искренне приветствую премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллу Нигматовича Арипова и в очередной раз подтверждаю готовность к развитию сотрудничества с государствами-наблюдателями в рамках реализации совместных программ и проектов, в том числе и по части отдельных инициатив Евразийского экономического союза.
С удовлетворением хочу отметить позитивные итоги и тенденции, зафиксированные во взаимной торговле между нашими странами в 2021 году. Важно, что в условиях эпидемиологических ограничений и общемировых экономических потрясений в рамках Союза работа продолжалась на системной основе.
Более того, на фоне снижения взаимной торговли в 2020 году, обусловленного такими внешними факторами, как замедление темпа роста мировой торговли и промышленного производства, экономика Армении обеспечила значительный рост объема взаимной торговли со странами ЕАЭС. Товарооборот за 2021 год по сравнению с предыдущим годом увеличился на 20,6 % и составил 2,7 млрд долларов США. Объемы экспортных поставок из Армении в страны ЕАЭС за тот же период увеличились на 25,2%. При этом, показатель роста экспорта во взаимной торговле выше темпов роста экспорта армянской продукции в третьи страны. Наилучшие показатели роста обеспечили свежая и переработанная сельскохозяйственная продукция, алкогольные и безалкогольные напитки, продукция текстильной и обувной промышленности, а также продукция ряда других отраслей, которая востребована в государствах - членах ЕАЭС.
Наряду с ростом объемов экспорта увеличились также показатели импорта из стран Союза в Армению. Так, по признаку страны происхождения импорт увеличился на 18,5 %.
Надеемся, что сотрудничество в текущем году будет не менее плодотворным, в том числе и за счет продвижения по основным направлениям интеграции Союза и реализации новых инициатив.
Не будет преувеличением, если отмечу, что такие результаты стали возможны также благодаря слаженности усилий национальных правительств и органов Союза. Все мы переформатировали свою работу в пользу более практичных действий и принятия оперативных решений в интересах граждан и бизнеса наших стран. На данном этапе крайне важно сохранить набранный темп и продолжить выработку механизмов совместного реагирования на экономические вызовы.
Сегодня уровень развития цифровых технологий играет определяющую роль в конкурентоспособности стран и экономических союзов. Республика Армения рассматривает переход к цифровой экономике в качестве ключевой движущей силы экономического роста, традиционно активно участвует и поддерживает процессы формирования и реализации цифровой повестки Союза.
В этом контексте хотел бы подчеркнуть важность реализации проекта Евразийской сети промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий. Промышленное сотрудничество стран Союза должно быть нацелено на углубление промышленной кооперации в приоритетных отраслях и устранение барьеров во взаимной торговле, развитие импортозамещения, внедрение инноваций и создание новых высокотехнологических производств.
Отмечу, что Армения обладает компетенциями в сфере микроэлектроники, позволяющими производить сложную электронную продукцию, что может стать еще одним важным шагом в развитии кооперации предприятий микроэлектроники в рамках нашего Союза.
Помимо этого, считаем важным также расширение промышленного сотрудничества в области гражданского авиастроения. Развитие этого направления позволит сконцентрировать усилия промышленников на собственном производстве наиболее востребованных видов товаров.
В связи с этим необходимо расширить инструменты государственной поддержки промышленности в странах Союза и возможные направления их поступательного сближения.
Раскрывая цифровой потенциал Союза, не могу не отметить подписание соглашений «О применении в ЕАЭС навигационных пломб для отслеживания перевозок» и «О механизме прослеживаемости товаров». Применение положений соглашений направлено на обеспечение дистанционного цифрового сопровождения при трансграничных перевозках грузов и упрощение процедуры их оформления на границе и призвано в конечном итоге повысить прозрачность перевозок, что положительно отразится также и на развитии сектора транспортных услуг в целом. Диверсификация транспортной инфраструктуры станет стимулом для роста товарооборота внутри Союза и экспорта товаров на внешние рынки, а также развития транзитных транспортных коридоров.
Немаловажным направлением является также развитие электронной торговли, которая не только стремительно набирает темпы, меняя потребительское поведение мирового рынка, но и расширяет его трансграничные возможности. При этом, необходимо ускорить работу по совершенствованию действующего в рамках Союза механизма налогообложения электронной торговли в соответствии с лучшими мировыми практиками налогового администрирования.
В завершение, ввиду того, что в 2022 году председательство в органах Евразийского экономического союза перешло к Кыргызской Республике, хотел бы пожелать успехов нашим кыргызским коллегам и подтвердить готовность Республики Армения к взаимодействию с председательствующей стороной и государствами-членами в интересах дальнейшего продвижения развития евразийской интеграции.
Уверен, что наши совместные усилия увенчаются успехом как в рамках Союза, так и на национальном уровне во благо наших граждан.
В ходе заседания были обсуждены вопросы участия Узбекистана в отдельных инициативах в рамках ЕАЭС, макроэкономическое положение и предложения по экономическому развитию стран ЕАЭС, а также вопросы прослеживаемости товаров внутри Союза и дальнейшего сотрудничества в сфере промышленности.
Принято решение провести следующее заседание Евразийского межправительственного совета в Беларуси в июне текущего года.
Рабочий визит премьер-Министра в Республику Казахстан завершился.
18:02 24/02/2022  |  Лента новостейПашинян принял участие в заседании Евразийского межправсовета в узком составе
14:06 24/02/2022  |  Лента новостейПашинян прибыл с рабочим визитом в Казахстан
15:30 17/12/2021  |  Лента новостейВопрос требует консенсусного решения: МИД Армении об обсуждении вопроса предоставления Азербайджану статуса наблюдателя