Ադրեջանցիները կրակել են գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղված գյուղացիների ուղղությամբ՝ խաղաղապահների ներկայությամբ 02/16/2022   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում տրակտորով հերկ անող բնակիչը թշնամու արձակած կրակոցից, բարեբախտաբար, չի տուժել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Խրամորթի գյուղապետ Զորիկ Աբրահամյանը։ Վերջինս նշեց, որ գյուղի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հաճախակի են կրակում գյուղատնտեսական աշխատանքներ անող գյուղացիների ուղղությամբ։ Աբրահամյանի փոխանցմամբ՝ երեկ՝ փետրվարի 15-ին, Խրամորթի բնակիչը հերկում էր գյուղի վարչական շրջանում իրեն պատկանող հողը, այն էլ՝ ռուս խաղաղապահների հսկողությամբ, բայց անգամ խաղաղապահների ներկայությունը հետ չի պահել ադրբեջանցի զինծառայողներին, որոնք դիրքավորված են գյուղի հարևանությամբ՝ Արցախի օկուպացված հատվածում, ու կրակ են բացել իր հողում աշխատող խրամորթցու ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ Արցախի դատախազությունը երեկ հաղորդագրություն էր տարածել, որ փետրվարի 15-ին, ժամը 15:30-ի սահմաններում ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի հարևանությամբ ամրակայված ադրբեջանական դիրքից հրազենով կրակ են բացել նույն համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող անձանց ուղղությամբ, որի հետևանքով խոցվել է տրակտորը, իսկ քաղաքացիներին հաջողվել է փրկվել ռուս խաղաղապահների միջամտության շնորհիվ:
ԱՀ ոստիկանության հաղորդմամբ՝ դեպի առնչությամբ նյութեր են նախապատրաստվում՝ քրեական գործ հարուցելու համար։
10:36 16/02/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են գյուղատնտեսական աշխատանք իրականացնող քաղաքացուն. Արցախի ՆԳՆ
11:13 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել բնակելի տների ուղղությամբ.ԱՀ ՄԻՊ
16:03 08/02/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանական մարտական դիրքից կրակել են քարամշակման կետում աշխատող բանվորների վրա
17:46 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք սադրանք երկու օրում. Թշնամին կրակել է Արցախում, Սև լճում և Վայոց Ձորում (տեսանյութ)
14:31 09/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի մոտակայքում ջրմուղի 22-ամյա աշխատակիցը զոհվել է՝ գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից
12:13 09/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախօրեին թշնամու կողմից հրազենային վիրավորում ստացած քաղաքացիների կյանքին վտանգ չի սպառնում. ԱՆ
18:51 08/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու վիրավորի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. ԱՀ ԱՆ
16:25 15/10/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանի ԶՈՒ կողմից ԱՀ ՊՀ պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի վրա հարձակման և ՊԲ 6 զինծառայողների սպանության փորձի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
14:50 15/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետնախարարը և ՄԻՊ֊ը այցելել են վիրավոր զինվորներին. նրանց առողջական վիճակը կայուն է

Азербайджанцы открыли огонь по фермерам в Арцахе в присутствии российских миротворцев 02/16/2022   12:07  |  Лента новостей
Фермер, вспахивавший землю трактором в селе Храморт Аскеранского района Республики Арцах, к счастью, не пострадал от вражеского выстрела, сообщил “ФактИнфо” староста села Зорик Абрамян. Он отметил, что с расположенных близ села азербайджанских позиций в течение последнего месяца часто открывали огонь по фермерам, занятым на сельхозугодиях. По словам Абрамяна, накануне, 15 февраля, житель села Храморт возделывал землю на принадлежащем ему участке, расположенном в административном районе села, причем под контролем российских миротворцев. Однако даже присутствие миротворцев не сдержало азербайджанских военных, разместившихся по соседству с селом, на оккупированной территории Арцаха. Они открыли огонь по жителю села Храморт, который работал на своей земле.
Напомним,  Генпрокуратура Арцаха накануне сообщила, что с азербайджанской позиции близ села Храморт Аскеранского района Республики Арцах около 15:30 15 февраля из огнестрельного оружия был открыт огонь в направлении людей, проводивших на тракторе сельскохозяйственные работы на пашне, расположенной на административной территории той же общины. В результате обстрела был поврежден трактор, а гражданам удалось спастись благодаря вмешательству миротворцев.
Как сообщает Полиция Республики Арцах, по инциденту идет подготовка материалов для возбуждения уголовного дела.