Երևանում քննարկվել է Երասխ- Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի- Հորադիզ երկաթգծի կառուցման հարցը.Փաշինյանը հայտարարեց, որ մոտ են տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը 02/03/2022   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում քննարկվել է Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի կառուցման հարցը: Այս մասին Կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ տեղեկացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով՝ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի, «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Օլեգ Բելոզյորովի և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի երեկվա հանդիպումից:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ շատ մոտ են արձանագրելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման եռակողմ աշխատանքային խմբի առաջին գործնական արդյունքները, քանի որ երեկվա հանդիպումն ամբողջությամբ եղել է գործնական և նվիրված է եղել Երասխ-Երասխ– Ջուլֆա–Օրդուբադ– Մեղրի–Հորադիզ երկաթուղային գծի կառուցման աշխատանքներին.
«Մենք արդեն այդ թեմայով պայմանավորվածություններ ձեռք ենք բերել, որոնց անբաժանելի մասն է, որ մենք պետք է այդ երկաթուղին կառուցենք, և երկաթուղին պետք է գործի ՀՀ տարածքում` ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում, Ադրբեջանի տարածքում` Ադրբեջանի օրենսդրության շրջանակներում, և երեկվա այցը, ըստ էության, գործնականացմանն էր ուղղված»,–ասաց Փաշինյանը և հայտնեց, որ արդեն քննարկվում են տեխնիկական առաջադրանքի ձևակերպման, նախագծման, նաև շինարարության մեկնարկի և ֆինանսավորման հարցերը.
«Իրադարձություններից առաջ ընկնել պետք չէ, բայց այս դինամիկայով շարունակվելու դեպքում՝ մենք կարող ենք վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ հնարավորությունն իրագործելը դառնում է իրատեսական»,-ասաց նա:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ հավելեց, որ որ երկաթգծի վերականգնման հետ կապված ունենալու են երկկողմ շփումներ.
«Որովհետև ենթակառուցվածքի օպերատորը «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ»-ն է, ըստ այդմ, մենք ճիշտ ենք համարոմ այս փուլից ծրագրի հետ կապված առաջընթացներում ինտենսիվ փորձագիտական շփումներ ունենալ նաև երկկողմ հարթակում, որովհետև նախագծային փուլից սկսած՝ ճիշտ է, որ օպերատորի հետ մեր համագործակցությունը սերտ լինի, որպեսզի նախագիծն ունենա այնպիսի տրամաբանություն, որ դրանից հետո անմիջապես կառուցվի ու հետո անմիջապես շահագործվի՝ առանց խոչընդոտների», - ասաց Գրիգորյանը:
11:55 03/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում 2021թ-ի դեկտեմբերին արձանագրվել է 659 հազար 471 աշխատատեղ.ըստ Փաշինյանի՝ սա բացարձակ ռեկորդ է 3-րդ հանրապետության պատմության մեջ
11:38 03/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանության բուրգի ներսում հակադիր շարժումներ չպետք է լինեն.սա չի նշանակում, որ չկա բանավեճ.Նիկոլ Փաշինյան
23:00 02/02/2022  |  ՔաղաքականԱլիևը նոր հարձակման է պատրաստվում, սահմանին զորք է կուտակում. Վան Համբարձումյան (տեսանյութ)
18:26 02/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-վրացական հարաբերություններում նոր դինամիկա է. Վարչապետն ընդունել է Վրաստանի ՆԳ նախարարին
17:05 02/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը դուրս է եկել ինքնամեկուսացումից
14:46 02/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի որոշումը. ՀԱՊԿ-ում աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ
16:46 01/02/2022  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի կանցլերին՝ հայ-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ
10:38 01/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին և վարչապետին

В Ереване обсуждался вопрос строительства железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз 02/03/2022   12:38  |  Лента новостей
В Ереване обсуждался вопрос строительства железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз, сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
Пашинян напомнил, что накануне в Армении прибыли с рабочим визитом вице-премьер России Алексей Оверчук и глава РЖД Олег Белозеров, с которыми встретился вице-премьер Армении Мгер Григорян.
"Мы близки к тому, чтобы заявить о первых практических результатах работы трехсторонней группы по разблокировке коммуникаций в регионе. Встреча была полностью рабочей и была посвящена строительным работам железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. По данной теме нами уже достигнуты договоренности и неотделимой их частью является то обстоятельство, что мы должны построить эту железную дорогу", - сказал он. Пашинян отметил, что железная дорога должна действовать на территории Армении в рамках законодательства РА, а на территории Азербайджана – в рамках законодательства Азербайджана.
Он сообщил, что уже обсуждаются вопросы формирования технического задания, а также проектирования, начала и финансирования строительства.
“Не стоит забегать вперед Но если эта динамика сохранится, то мы можем выразить уверенность, что реализация данной возможности в ближайшее время становится реалистичной”, - сказал он.
В свою очередь вице-премьер Армении добавил, что планируются двусторонние контакты в связи с восстановлением железной дороги.
"Поскольку оператор инфраструктуры является ЮКЖД. Исходя из этого, мы считаем правильным, начиная с этого этапа, иметь интенсивные экспертные контакты на двусторонних площадках, чтобы с оператором, начиная с проектирования, было  налажено тесное взаимодействие, чтобы она начала эксплуатироваться без помех сразу после строительства”, - сказал Григорян.