Կայացել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հանդիպումը 02/02/2022   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Երևան է ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ Այցի ընթացքում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հանդիպումը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն, կառավարման խորհրդի նախագահ Օլեգ Բելոզյորովը և Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կողմերը քննարկել են ռուս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կարևոր դերը Հայաստանի տնտեսության համար և քննարկվել են կոնցեսիոն պայմանագրի շրջանակներում ընկերության հետ համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների վերականգնման հեռանկարներին:

Григорян и Оверчук обсудили армяно-российские отношения и перспективы восстановления транспортных коммуникаций в регионе 02/02/2022   16:17  |  Лента новостей
Заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук с рабочим визитом прибыл в Ереван. Об этом сообщается на сайте правительства Армении,
В ходе визита состоялась встреча вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука. Во встрече приняли участие также генеральный директор – председатель правления ОАО «РЖД» Олег Белозёров и Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин.
Стороны обсудили актуальные вопросы повестки российско-армянских двухсторонних отношений, включая вопросы торгово-экономического сотрудничества. Обе стороны подчеркнули важную роль компании «Южно-Кавказская железная дорога» для экономики Армении и обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития сотрудничества с компанией в рамках концессионного договора.
В ходе встречи были затронуты также вопросы повестки трёхсторонней Рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики и перспективы восстановления транспортных коммуникаций в регионе Южного Кавказа.