Էրդողանի կողմից Բաքվում Էնվերի հոգին փառավորելը և պայքարի ավարտված չլինելու մասին հայտարարելը խոսում է հենց էնվերյան ծրագրի թարմացման և վերանայման մասին. Արտյոմ Տոնոյան 02/01/2022   13:47  |  Մեկնաբանություն
2020թ. դեկտեմբերին Բաքվում տեղի ունեցած ռազմական շքերթի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն արեց այսպիսի մի հայտարարություն. «Ադրբերանի տարածքների ազատագրումը բռնազավթումից չի նշանակում պայքարի ավարտ»։ Այս մասին ֆեյսբուքուքում գրել է իրանագետ Արտյոմ Տոնոյանը.
«Ի՞նչ նկատի ուներ Էրդողանն իր այդ հայտարարությամբ, մանավանդ երբ դրան հաջորդեց այն խոսքը, որ պատերազմում իրենց արածը Էնվերի հոգին է փառավորել։
Էնվերը ուներ ծրագիր Կովկասի հայերի վերաբերյալ, որի մասին պատմել է Թալեաթը Խատիսյանին և դա տեղ է գտել վերջինիս գրքում։
Ըստ Էնվերի ծրագրի՝ ցեղասպանությունից հետո՝ արդեն 1918թ., երբ ռուսական զորքերը լքել էին Կովկասյան ճակատը, Թուրքիան պետք է բնաջնջեր նաև Կովկասում մնացած 2 միլիոն հայերին։ Ինչքան էլ պարադոքսալ թվա, սրան դեմ է եղել ինքը՝ Թալեաթը, և հայտնել Էնվերին, որ այդ բնաջնջումից հետո եթե նույնիսկ 100.000 հայ մնա աշխարհի երեսին, գլխացավանք է դառնալու Թուրքիայի համար։
Ամեն դեպքում Էրդողանի կողմից Բաքվում Էնվերի հոգին փառավորելը և պայքարի ավարտված չլինելու մասին հայտարարելը խոսում է հենց էնվերյան ծրագրի թարմացման և վերանայման մասին։ Էրդողանը հենց այդ ծրագիրը նկատի ուներ, երբ հայտարարում էր, որ պայքարը չի ավարտվում այդ պատերազմի արդյունքներով»։
12:20 24/11/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը՝ գենդերային հավասարության մասին. «Թող կինն ու տղամարդը 100 մետրը նույն ժամանակահատվածում վազեն»
17:17 17/11/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Աթաթուրքի արձանը պղծելու համար պատանիներ են ձերբակալվել
13:44 14/09/2015  |  Միջազգային լրահոս Էրդողանի սկանդալային սելֆին մեծ աղմուկ է բարձրացրել
15:59 12/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն այսօր մեկնում է Բաքու
23:22 10/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԴեմիրթաշը մեղադրել է Էրդողանին Դիարբեքիրի պայթունների հարցում լռություն պահապանելու համար
15:00 06/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական TRT հեռուստաալիքը 45 ժամ տրամադրել է Էրդողանին, իսկ 25 ժամ՝ բոլոր ընդդիմադիրներին
17:28 05/06/2015  |  Միջազգային լրահոսՆյու Յորք Թայմսը՝ Էրդողանի նստավայրի մասին. «Ո՞ր առաջնորդն ունի Սպիտակ տնից 30 անգամ մեծ պալատ»
13:58 05/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողան. «ԺՀԿ-ն, ԱՇԿ-ն, Փենսիլվանիան, հայկական լոբբին ու Քանդիլն աջակցում են ԺԴԿ-ին»
13:34 03/06/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն ու Չավուշօղլուն խոսել են Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող բելգիացի թուրք պատգամավորի սկանդալից

Заявление Эрдогана на параде в Баку о том, что борьба не окончена, говорит о реабилитации и пересмотре плана Энвера - эксперт 02/01/2022   14:19  |  Комментарий
В декабре 2020 года во время военного парада в Баку президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в числе прочего сделал следующее заявление: "Освобождение территорий Азербайджана от оккупации отнюдь не означает завершения борьбы", напомнил эксперт по Ирану Артем Тоноян на своей странице в социальной сети Facebook.
"Что имел в виду Эрдоган под  своим заявлением, особенно когда за ним последовала фраза о том, что сделанное ими во время войны  даровало ликование душе Энвера. У Энвера был план относительно армян Кавказа, о котором Талаат рассказал Хатисяну, и это нашло отражение в книге последнего. По плану Энвера, после геноцида, уже в 1918 году, когда русские войска покинули Кавказский фронт, Турция должна была истребить  и 2 млн  оставшихся на Кавказе армян. Как это ни парадоксально, против этого выступал сам Талаат, заявив Энверу, что после этого истребления, если на земле останется даже 100 тысяч армян, то это станет головной болью для Турции”, - пишет эксперт.
В любом случае, как отметил он, восславление Эрдоганом души Энвера в Баку, заявление о том, что борьба не окончена, говорят о реабилитации и пересмотре именно плана Энвера. “Эрдоган имел в виду именно этот план, когда заявлял, что борьба не заканчивается итогами этой войны”, - написал эксперт.