ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն կտարածի Արարատ Միրզոյանի և Ռուբեն Ռուբինյանի՝ Անթալիայում կայանալիք համաժողովին մասնակցության հետ կապված 01/27/2022   16:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ-ից « Փաստինֆո»-ին հայտնել են, որ այսօր հայտարարություն կտարածեն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի՝ Անթալիայում կայանալիք համաժողովին մասնակցության հետ կապված:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, այսօր Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Հայաստանի արտգործնախարարը և Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչը կմասնակցեն Անթալիայում մարտին կայանալիք դիվանագիտական համաժողովին:
Այս առիթով «Փաստինֆո»-ն փորձեց մեկնաբանություն ստանալ ՀՀ ԱԳՆ-ից, որտեղից մեզ հայտնեցին, որ այսօր ավելի ուշ հայտարարությամբ հանդես կգան: Ոչ պաշտոնապես ԱԳՆ-ի շրջանակներից հայտնում են, որ թուրք նախարարի հայտարարությունը սխալ է ներկայացվել նաեւ որոշ օտարերկրյա լրատվամիջոցներ սխալ են թարգմանել Չավուշօղլու հայտարարությունը. Խոսքը գնացել է ոչ թե մասնակցության, այլ հնարավոր մասնակցության մասին։

МИД Армении выступит с заявлением по поводу возможного участия Мирзояна и Рубиняна в дипфоруме в Анталье 01/27/2022   16:54  |  Лента новостей
В МИД Армении сообщили ИА “ФактИнфо”, что внешнеполитическое ведомство сегодня выступит с заявлением по поводу возможного участия министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и спецпредставителя РА по нормализации отношений с Турцией Рубена Рубиняна в дипломатическом форуме в Анталье.
Напомним, согласно азербайджанским СМИ, сегодня министр иностранных дел Турции заявил, что глава МИД Армении спецпредставителя РА по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян примут участие в предстоящем в марте дипломатическом форуме.
В этой связи  ИА “ФактИнфо” обратилось за комментарием в МИД Армении, где отметили, что позже выступят с заявлением. А неофициальные источники сообщают, заявление турецкого министра было неверно представлено. Кроме того, некоторые иностранные СМИ неверно перевели заявление Чавушоглу. Речь идет не об участии, а возможном участии.