Մեր տպավորությամբ Թուրքիան կիսում է Հայաստանի հետ առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը. ՀՀ ԱԳՆ 01/13/2022   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հետ երկխոսության գործընթացի արդյունքում դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, ինչպես նաև կբացվի երկու երկրների միջև սահմանը: Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների՝ հունվարի 14-ին ծրագրված առաջին հանդիպմանն ընդառաջ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցերին: Հունանյանն ընդգծեց նաև, որ հայկական կողմի տպավորությամբ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը։
- Որո՞նք են այն հիմնական նպատակները, որոնց հայկական կողմը ցանկանում է հասնել Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության շնորհիվ:
-Հայաստանի ակնկալիքներն այդ երկխոսությունից, ըստ էության, նույնն են, ինչ եղել են 1990-ականների սկզբներից ի վեր։ Մենք ակնկալում ենք, որ գործընթացի արդյունքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն և երկու երկրների միջև սահմանը, որը Թուրքիայի կողմից միակողմանիորեն փակվել էր 90-ականների սկզբին, կբացվի։
-Կան կարծիքներ, որ համաձայնելով Թուրքիայի հետ երկխոսություն սկսելուն՝ Հայաստանն արդեն իսկ ընդունել է նախապայմանները, որոնք Թուրքիան միշտ առաջ է քաշել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա:
-Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հայտարարել է, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց որևէ նախապայմանի: Այս առումով ևս պետք է փաստեմ, որ Հայաստանի մոտեցումը որևէ փոփոխություն չի կրել՝ նույն դիրքորոշումն արտացոլված է նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում:
Ինչպես արդեն նախկինում նշել ենք, միջազգային գործընկերների հետ շփումներում մենք պարբերաբար ընդգծել ենք «առանց նախապայմանների» սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը: Մեր տպավորությամբ՝ Թուրքիայի կառավարությունը նույնպես կիսում է առանց նախապայմանի երկխոսություն սկսելու մոտեցումը։
-Հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված է Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը: Ի՞նչ ֆորմատով է անցկացվելու հանդիպումը և ի՞նչ ակնկալիքներ ունի հայկական կողմն այս հանդիպումից:
-Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը Մոսկվայում տեղի է ունենալու ռուսական կողմի հյուրընկալությամբ։ Ըստ էության, այս առաջին հանդիպումը կրելու է ճանաչողական բնույթ։ Դժվար է ակնկալել, որ մեկ հանդիպման արդյունքում հնարավոր կլինի ունենալ շոշափելի արդյունքներ, սակայն դրանով կտրվի գործընթացի մեկնարկը։
09:47 23/12/2021  |  ՄամուլԴիվանագիտության մեջ մանրուքներ չկան. «քայլողների» կողմից քայքայվող հերթական «դաշտը»․ «Փաստ»
16:51 20/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման ժամկետը դեռ հստակ չէ. ՀՀ ԱԳՆ
12:02 19/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն ներկայացրել է հայրենիք վերադարձած 10 ռազմագերիների անունները
12:36 17/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ հարցը պահանջում է կոնսենսուսային որոշում. ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանին ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ տալու քննարկումների մասին

Есть впечатление, что Турция разделяет подход о начале диалога с Арменией без предварительных условий - МИД Армении 01/13/2022   16:25  |  Лента новостей
Армения рассчитывает, что в результате процесса диалога с Турцией между двумя странами будут установлены дипломатические отношения и будет открыта граница. Об этом в преддверии первой встречи спецпредставителей Армении и Турции, намеченной на 14 января, отвечая на вопросы "Арменпресс", заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян. Беседа опубликована на сайте внешнеполитического ведомства.
Вопрос: Каковы основные цели, которые армянская сторона желает достичь посредством диалога Армения-Турция?
Ответ: Ожидания Армении от этого диалога, по сути, те же, что и в начале 1990-х годов. Мы рассчитываем, что в результате процесса будут установлены дипломатические отношения между Арменией и Турцией и будет открыта граница между двумя странами, которая была в одностороннем порядке была закрыта Турцией в начале 90-х годов.
Вопрос: Есть мнение, что, согласившись начать диалог с Турцией, Армения уже приняла предусловия, которые Турция всегда выдвигала в контексте нормализации отношений с Арменией. Как вы это прокомментируете?
Ответ: Республика Армения всегда заявляла, что готова к нормализации отношений с Турцией без каких-либо предусловий. В этом плане также должен констатировать, что подход Армении не претерпел каких-либо изменений: та же позиция отражена и в программе правительства РА на 2021-2026 гг.
Как мы уже отмечали ранее, в наших контактах с международными партнерами мы неоднократно подчеркивали необходимость соблюдения принципа  «без предусловий». На наш взгляд, правительство Турции также разделяет подход к началу диалога без предусловий.
Вопрос: 14 января в Москве намечена первая встреча спецпредставителей двух стран в процессе диалога Армения-Турция. В каком формате будет проведена встреча и каковы ожидания армянской стороны от этой встречи?
Ответ: Встреча спецпредставителей Армении и Турции пройдет в Москве: РФ выступит в качестве принимающей стороны. По сути, эта первая встреча будет носить ознакомительный характер. Трудно ожидать, что в результате одной встречи можно будет достичь ощутимых результатов, однако процесс будет запущен.