100 հայ զինծառայող ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում գործուղվել է Ղազախստան. Լուսանկարներ 01/07/2022   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հիմք ընդունելով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի՚ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ գործունեության մասին պայմանագրի դրույթներին համաձայն, ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստանի Հանրապետություն են գործուղել խաղաղապահ ստորաբաժանում (թվով` 100 զինծառայող)։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Առաքելության ընթացքում ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ստորաբաժանումը կիրականացնի բացառապես ռազմավարական նշանակության շենք-շինությունների և ենթակառուցվածքների պահպանության գործառույթներ:

В составе миротворческих сил ОДКБ в Казахстан отправились 100 амрянских военнослужащих 01/07/2022   13:52  |  Лента новостей
Вооруженные силы Армении  направили в Республику Казахстан миротворческое подразделение (численность военнослужащих 100 человек) в составе миротворческой миссии ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства.
В сообщении отмечается, что это было сделано на основании решения Совета коллективной безопасности ОДКБ об отправке миротворцев ОДКБ на ограниченный срок в соответствии со cтатьей 4.
В ходе миссии миротворческое подразделение ВС Армении будет выполнять функции исключительно по охране стратегических зданий и инфраструктуры.