Ոչ այնքան դրական ազդակ՝ հայ-թուրքական երկխոսությունից առաջ. Դավութօղլու թվիթերյան գրառումը 01/07/2022   13:00  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
«Ցավում եմ, որ Ղազախստանը՝ թուրքական աշխարհի կենտրոնական երկիրը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, որը նախագահում է Հայաստանը»,-գրել է Թուրքիայի նախկին վարչապետը։
Հավանաբար Անկարան կարծում է, որ Ղազախստանը պետք է դիմեր թուրքական պետությունների կազմակերպությանը,- նրա գրառմանն արձագանքելով հայտարարել է Մերձավորարևելյան քաղաքական գործընթացների փորձագետ, իսրայելագետ Սերգեյ Մելքոնյանը։
«Ինչու՞ է նշել Հայաստանին, երբ խոսք է գնում ընդհանրապես ՀԱՊԿ-ի մասին։ Սա այդքան էլ դրական ազդակ չէ հայ-թուրքական երկխոսություն սկսելուց առաջ»,- նշել է փորձագետը։
23:56 06/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԻ՞նչ ժամկետով են Ղազախստան մտցվում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը․ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար

Не очень позитивный сигнал перед армяно-турецкими переговорами: эксперт прокомментировал запись Давутоглу 01/07/2022   13:41  |  Международные новости
Бывший премьер-министр и экс-глава МИД Турции Ахмет Давутоглу в отреагировал на события в Казахстане.
"Сожалею, что Казахстан, центральная страна тюркского мира, обратился за помощью к ОДКБ, в которой председательствует Армения", - пишет экс-премьер Турции в своем микроблоге в Twitter.
"Вероятно, Анкара считает, что надо было обращаться в Организацию тюркских государств", - написал эксперт по политическим процессам на Ближнем Востоке Сергей Мелконян, комментируя запись Давутоглу.
"Зачем было упоминать Армению, если речь про ОДКБ в целом?... Не очень позитивный сигнал перед армяно-турецкими переговорами…", - отметил эксперт.