Շուտով կարող է ստեղծվել սահմանազատման հարցով երկկողմ հանձնաժողով. ՌԴ ԱԳՆ 12/29/2021   15:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուտով կարող է ստեղծվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողով։ Այս մասին Ռիա Նովոստիին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
Նա հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ ստեղծել սահմանազատման հարցով երկկողմ հանձնաժողով։
«Ենթադրում ենք, որ դա շուտով տեղի կունենա։ Մենք անհաղթահարելի խոչընդոտներ չենք տեսնում այս պայմանավորվածությունն ամենաբարձր մակարդակով իրականացնելու համար»,-նշել է Ռուդենկոն։
Վերջինս նշել է, որ մայիսին հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում իրավիճակի սրման հենց սկզբից Ռուսաստանը հանդես է եկել որպես միջնորդ՝ առաջարկելով իր աջակցությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համապատասխան բանակցային գործընթաց սկսելու համար։ Նա նաև նշել է, որ միջադեպերն անմիջականորեն կապված չեն ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտու հետ։
12:44 27/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ առաջնային խնդիր է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի սահմանների ճանաչումը և խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը
19:53 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի ներառել է «սեւ ցուցակի» մեջ
12:43 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի վարչապետը պնդում է, որ Արցախում բնակվող հայերը վաղ թե ուշ պետք է որոշեն իրենց ճակատագիրը
11:44 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ԱԳՆ-ն դիմել է Google-ին. Բաքուն պահանջում է հեռացնել Արցախի բնակավայրերի հայերեն անվանումները
18:34 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են 2022 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիր
17:13 20/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանցիները մտադիր են օկուպացված Արցախի տարածքներում խաղատուն բացել

Комиссия по делимитации границы Армении и Азербайджана может быть создана в скором времени – МИД РФ 12/29/2021   15:48  |  Лента новостей
Комиссия по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном может быть создана в скором времени, заявил в интервью РИА Новости замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
Он напомнил, что 26 ноября в Сочи лидеры России, Азербайджана и Армении договорились создать двустороннюю Комиссию по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном при консультативном содействии России.
"Исходим из того, что это произойдет в скором времени. Каких-либо непреодолимых препятствий на пути реализации данной договоренности на высшем уровне не усматриваем", - сказал он.
Замглавы МИД РФ отметил, что Россия с самого начала обострения обстановки на отдельных участках армяно-азербайджанской границы в мае выступила в качестве посредника, предложив свою помощь в вопросах запуска соответствующего переговорного процесса между Азербайджаном и Арменией.