Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն, իսկ նրա անկախությունն անվիճարկելի է.ԱՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի կազմավորման 30-ամյակի առիթով 12/28/2021   10:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի կազմավորման 30-ամյակի առիթով։ Այս մասին հայտնում են Արցախի ԱԺ-ից։
«30 տարի առաջ այս օրը՝ 1991թ. դեկտեմբերի 28-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում կազմավորվել է նորաստեղծ հանրապետության օրենսդիր մարմինը՝ Գերագույն խորհուրդը, որը 1992 թվականի հունվարի 6-ի անդրանիկ նիստում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ելնելով ժողովրդի ինքնորոշման անկապտելի իրավունքից, հենվելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամքի վրա։
Այս առիթով ջերմորեն շնորհավորում եմ օրենսդիր մարմնի բոլոր գումարումների նախագահներին, փոխնախագահներին, հանձնաժողովների նախագահներին և խմբակցությունների ղեկավարներին, պատգամավորներին և մաղթում առողջություն, խաղաղություն, արժանապատիվ ապագա։
Անկախության հռչակագրին Ադրբեջանը պատասխանել է երեք պատերազմով։ Արցախյան առաջին պատերազմին զինվորագրվել և իրենց կյանքն են զոհաբերել Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման 11 պատգամավոր։ Հավերժ փառք նրանց և հայրենիքի համար նահատակված բոլոր քաջորդիներին, խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
ԼՂՀ գերագույն խորհրդի 30-ամյակի առթիվ Արցախի խորհրդարանը նպատակ է ունեցել դեկտեմբերի 28-ին հատուկ նիստ հրավիրել, սակայն Հանրապետությունում տարածված համավարակի և հայտարարված համապետական կարանտինի պատճառով նիստ չի գումարվել։
Մեր օրերում Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն, իսկ նրա անկախությունն անվիճարկելի է։ Հակամարտության վերջնական լուծման կողքին անվերապահորեն դրված է նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և նրա սահմանների խնդիրը:
Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված էր հայության համախմբվածությամբ և միակամությամբ։ Մեր ապրելակերպով և հաստատակամությամբ պետք է տեր կանգնենք ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքին և հետևողականորեն պայքարենք մեր իրավունքների պաշպանության համար։ Մեր կամքն ու նպատակները անշեղելի են և ենթակա չեն զիջման։
Համայն հայությանը միասնականության, փոխըմբռնման և հանդուրժողականության կոչ ենք անում»։
14:33 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՋուրը թանկանում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ էլեկտրաէներգիան փետրվարից, գազի գինն էլ կախված է մի բարակ թելից.Թովմասյան
13:01 30/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՁեր մարդասիրական առաքելությունը մշտապես ուղղված է լինելու հայրենիքին ու ժողովրդին. Արթուր Թովմասյանը ուղերձ է հղել ԱԻՊԾ աշխատակցի օրվա առթիվ
16:39 21/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւնենք հանձնառություն՝ ստեղծարար աշխատանքով ամրապնդելու անկախ պետականության ձեռք բերած արժեքները. ԱԺ նախագահ
11:17 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախության ճանապարհը հարթ չէ․ Արթուր Թովմասյան
14:39 18/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատահական չէ, որ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությանը համարել եմ ամենայն հայոց կուսակցություն. Արցախի ԱԺ նախագահ
21:03 02/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ուղղահայաց ենթակայության տակ չի կարող լինել․ Արցախի ԱԺ նախագահ
20:46 08/01/2021  |  ՔաղաքականՀայ ազգը միշտ խոհեմ է եղել, երևի այդ խոհեմությունը բերեց այս նիկոլիզմին. քաղաքական վերլուծաբան
16:27 15/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը իր նստավայրում ընդունել է ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կազմում ընդգրկված ՌԴ հարավային օկրուգի զինվորական դատախազության պատվիրակությանը
20:55 11/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ թոռներին մի պատգամ ունեմ միայն. Սողոմոն Թեհլերյան դառնալ այս կյանքում․ ԱՀ ԱԺ նախագահ

Арцах, хоть и истерзанный, сохраняет государственность, его независимость неоспорима - Товмасян 12/28/2021   11:20  |  Лента новостей
Председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю 30-летия формирования Верховного Совета НКР первого созыва. Текст послания опубликован на сайте парламента Арцаха.
30 лет назад в этот день по итогам состоявшихся 28-го декабря 1991 года выборов был сформирован законодательный орган новообразованной республики – Верховный совет, который на состоявшемся 6-го января 1992 года первом заседании, исходя из неотъемлемого права народа на самоопределение и опираясь на свободную волю народа Нагорно-Карабахской Республики, принял Декларацию о независимости Нагорно-Карабахской Республики.
В связи с этим сердечно поздравляю председателей, заместителей председателя, председателей комиссий, руководителей фракций и депутатов законодательного органа всех созывов, желаю здоровья, мира и достойного будущего.
На провозглашение Декларации о независимости Азербайджан ответил тремя войнами. Во время первой Арцахской войны свои жизни за Родину отдали одиннадцать депутатов Верховного Совета первого созыва. Вечная им слава и всем погибшим за Родину героям, преклоняюсь перед их святой памятью.
По случаю 30-летия Верховного Совета НКР парламент Республики Арцах намеревался 28-го декабря созвать специальное заседание, однако по причине распространенной в республике эпидемии и объявленного общегосударственного карантина заседание не было созвано.
В наши дни Арцах, будучи истерзанным, сохраняет государственность, а его независимость неоспорима. Наряду с окончательным урегулированием конфликта безоговорочно ставится вопрос о международном признании Республики Арцах и ее границ.
Существование и спасение сражавшегося на перепутьях истории армянского народа всегда было обусловлено сплоченностью и единством армянства. Своим образом жизни и настойчивостью мы должны отстаивать предназначенную нам судьбой Родину и последовательно бороться за защиту наших прав. Наша воля и цели непоколебимы и не подлежат уступкам.