Նոր սկանդալ. Հայաստանը հայտնվել է սոցցանցերի միջոցով լրտեսությամբ զբաղվող պետությունների ցանկում. թիրախում եղել են լրագրողներն ու քաղաքական գործիչները 12/17/2021   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆեյսբուքը հայտնել է, որ Հայաստանը՝ ի թիվս այլ երկրների, լրտեսող ծրագրերից է օգտվել։ Զոհ կարող էին դառնալ գրեթե 50 հազար լրագրող, իրավապաշտպան, քաղաքական և այլ գործիչներ։
Facebook-ը, Instagram-ը, WhatsApp-ը կառավարող կազմակերպություն Meta-ն ջնջել է մոտ 1,5 հազար կեղծ հաշիվ, որոնք վնասակար լրտեսական ծրագրեր են տարածել։
Meta-ն հայտնել է յոթ ընկերության մասին, որոնք օգտագործել են սոցկայքերը՝ պետությունների կամ անհատների պատվերով օգտատերերին լրտեսելու համար։ Դրանցից մեկը Հյուսիսային Մակեդոնիայից Cytrox-ն է, BellTrox-՝ը Հնդկաստանից, ևս չորս ընկերություն էլ հայտնի է Իսրայելից, մեկը՝ Չինաստանից։ Հայտնում է The Washington Post-ը։
Լրտեսական ընկերությունները պարբերաբար հետևել են քաղաքական գործիչներին, իրավապաշտպաններին, լրագրողներին և ընդդիմադիրների ընտանիքների անդամներին:
Դեկտեմբերի 16-ից Meta-ն սկսել է աշխարհի ավելի քան 100 երկրներից 50 հազար մարդու նախազգուշացնել օգտահաշիվը կոտրելու հնարավոր փորձերի մասին և կոչ է արել նրանց զգույշ լինել ՝ անծանոթ օգտատերերից ընկերության հայտ ընդունելիս։
Meta-ի զեկույցում հայտնվել է ավելի քան 10 երկիր, որոնք օգտվել են լրտեսական ծառայություններից։ Դրանց թվում են Եգիպտոսը, Հայաստանը, Հունաստանը, Սաուդյան Արաբիան, Օմանը, Կոլումբիան, Գերմանիան,Նոր Զելանդիան, Մեքսիկան, Լեհաստանը և այլն:
«Կիբերվարձկանները» Facebook-ի և Instagram-ի կեղծ հաշիվների միջոցով աստիճանաբար վստահություն են ձեռք բերել, հետո առանց սեփականատիրոջ իմացության, սարքի վրա լրտեսական ծրագիր տեղադրել։ Այն թույլ է տալիս հետևել մարդկանց սմարթֆոնները՝ գաղտնալսել զանգերը, իմանալ գտնվելու վայրը, ստանալ լուսանկարներ, տեսագրություններ, կոնտակտների ցանկեր։
Պարբերականի տվյալներով ՝ Meta-ն հաստատել է իսրայելական NSO Group-ի Pegasus լրտեսական ծրագրի գործունեության վերաբերյալ հետաքննության արդյունքները։ Ընկերությունը 2019 թվականին NSO-ի դեմ դատական հայց է ներկայացրել WhatsApp-ի միջոցով լրտեսական ծրագրեր ներբեռնելու համար։
Հուլիսի 19-ին 17 արտասահմանյան ԶԼՄ-ներ Pegasus Project-ի համատեղ հետաքննության շրջանակներում հայտարարել էին, որ 10 երկրների իշխանություններն օգտագործել են NSO Group-ի ծրագիրը՝ թիրախային խմբի հեռախոսները կոտրելու համար: Ցուցակում տեղ են գտել ավելի քան 180 լրագրողներ։ Ծրագիրը օգտագործել են Սաուդյան Արաբիայի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Հնդկաստանի, Իսրայելի, Մեքսիկայի, և այլ երկրների իշխանությունները:
Ավելի վաղ Հայաստանում տասնյակ գործիչներ Apple-ից նախազգուշական նամակ էին ստացել, որով հեռախոսների տերերը ծանուցվել են իրենց հեռախոսներում Pegasus լրտեսող ծրագրի մասին։
21:36 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ Մեղրի-Հորադիզով ՝ Ռուսաստան,եթե կարելի է Իջեւան-Ղազախ երկաթուղին գործարկել․ Շարմազանով
21:22 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաթղթում չկա և ոչ մի դրույթ, որ կդատապարտեր Հայաստանի և Արցախի դեմ ուժի կիրառման արձանագրված փաստը․ Նիկոլը «նվիրել է» Ադրբեջանին մեր ռազմագերիներին․ Աշոտյան
19:54 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը խուսափեց պատասխանել, թե ինչու է ուզում պաշտոնանկ անել Մարությանին
18:09 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ժամանեց ՔՊ գրասենյակ
17:37 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հանդիպում է քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հրաժարականը պահանջող ավագանու անդամների հետ
16:39 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին և Նուրսուլթան Նազարբաևին՝ Անկախության տոնի առթիվ

Новый скандал: Армения оказалась в списке стран, где используют шпионский софт для слежки за политиками и журналистами 12/17/2021 14:59 | Лента новостей
Facebook сообщил, что Армения оказалась в списке стран, воспользовавшись шпионским софтом. Жертвами могли стать почти 50 тысяч журналистов, правозащитников, политиков и других деятелей.
Компания Meta Platforms (владеет Facebook), Instagram, WhatsApp заблокировала семь организаций, которые осуществляли слежку за почти 50 тыс. пользователей на платформах компании.
Meta удалила около 1500 аккаунтов, с которых распространялось вредоносное шпионское программное обеспечение.
Meta назвала семь компаний, оказывающих услуги слежки по заказу государства или частных лиц. Это Cytrox из Северной Македонии, BellTrox из Индии, еще четыре компании из Израиля и одна компания из Китая, сообщает The Washington Post.
Шпионские компании регулярно вели слежку за политическими деятелями, правозащитниками, журналистами и членами семей оппозиционеров.
С 16 декабря Meta начала предупреждать 50 тыс. пользователей из 100 стран о возможной попытке взлома аккаунтов и призвала их быть осторожными при принятии запросов на дружбу.
Meta в докладе назвала более 10 стран, которые пользовались шпионскими услугами. Среди них - Египет, Армения, Греция, Саудовская Аравия, Оман, Колумбия, Германия, Новая Зеландия, Мексика, Польша и т.д..
“Кибернаемники” постепенно втирались в доверие через фейковые аккаунты в Facebook и Instagram, а затем без ведома владельца устройства устанавливали на нём шпионское ПО. Программа позволяла вести слежку за человеком через смартфоны— прослушивать звонки, отслеживать местоположение и получать доступ к фотографиям, видеозаписям, спискам контактов.
По данным издания, Meta подтвердила итоги расследования Pegasus о деятельности израильской компании по слежке NSO Group. Компания заявила, что подала в суд против NSO в 2019 году за то, что она поставляла шпионские программы пользователям через WhatsApp.
19 июля 17 иностранных СМИ в рамках совместного расследования Pegasus Project заявили, что власти 10 стран использовали программное обеспечение NSO Group для взлома телефонов группы лиц. Компания создала программу Pegasus — она позволяет тайно и удалённо собирать данные с чужих телефонов. В списке оказались более 180 журналистов со всего мира. Программу использовали власти Саудовской Аравии, Азербайджана, Казахстана, Индии, Израиля, Мексики и других стран.
Ранее десятки владельцев смартфонов в Армении получили от Apple предупреждение о шпионском ПО Pegasus в их телефонах.