Իշխան Սաղաթելյանն ընդունել է ԳԴՀ ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի, Կովկասի եւ Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրենին եւ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանին 12/14/2021   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 14-ին ընդունել է ԳԴՀ ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի, Կովկասի եւ Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգին եւ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Այս մասին տեղեկացնում է  ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Իշխան Սաղաթելյանը շնորհավորել է դեսպան Ռիխտերին առաքելությունն ստանձնելու կապակցությամբ եւ վստահություն հայտնել, որ նրա պաշտոնավարումը նոր լիցք կհաղորդի հայ-գերմանական հարաբերություններին: Հայաստանը շահագրգռված է երկկողմ արդյունավետ համագործակցության զարգացմամբ, եւ ԳԴՀ-ն՝ իբրեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, կարեւոր դերակատարություն ունի տարածաշրջանի, Հայաստանի եւ Արցախի համար. ասել է ԱԺ փոխնախագահը: Նա փաստել է՝ Հայաստանը գտնվում է դժվարին ժամանակաշրջանում, եւ այս համատեքստում կարեւոր է Գերմանիայի՝ որպես ԵՄ անդամ երկրի դերակատարությունը հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցում: «Մենք ծանոթ ենք եւ՛ արտգործնախարարի դիրքորոշմանը, եւ՛ Բունդեսթագում տեղի ունեցող քննարկումներին՝ ռազմագերիների հարցում հստակ դիրքորոշում հայտնելու վերաբերյալ, որի համար շնորհակալ ենք»,-ընդգծել է Իշխան Սաղաթելյանը:
Անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: ԱԺ փոխնախագահը հայտնել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են ագրեսիան եւ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են՝ ԼՂ հակամարտությունը լուծված չէ, այն պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո՝ բացառելով ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը: «Չպետք է դադարեցնենք մեր ջանքերը գործադրել՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար»,-շեշտել է Մաթիաս Լյութենբերգը:
Մաթիաս Լյութենբերգն իր հերթին բարձր է գնահատել հայ-գերմանական ներկայիս հարաբերությունները՝ նշելով, որ դրանց զարգացման մեծ ներուժ կա տարբեր ոլորտներում: Հյուրի խոսքով՝ նոր ձեւավորված Բունդեսթագը, ինչպես նաեւ Գերմանիայի կառավարությունը շահագրգռված են՝ սերտացնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:  Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խնդիրների, սահմանազատման եւ սահմանագծման, հնարավոր ներդրումների, հայաստանյան ներքաղաքական հարցերի վերաբերյալ:
17:48 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը փորձում է ազդել ընտրությունների արդյունքի վրա՝ գործի դնելով իրենց կամակատար դարձած իրավապահ համակարգը. ՀՅԴ հայտարարությունը
13:07 07/12/2021  |  ՔաղաքականՍտեղծված իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհը համաժողովրդական և համազգային դիմադրության ձևավորումն է. Սաղաթելյան
12:50 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՔՊ»-ն ստում է՝ հայտարարելով, թե 25 համայնքում հաղթել են. Սաղաթելյան
20:11 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն պատրաստ է համագործակցել «Հայրենիք» կուսակցության հետ. Իշխան Սաղաթելյան
22:30 05/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխան Սաղաթելյանի հայրենի գյուղում ՀՅԴ-ն շուրջ 77 տոկոս ձայն է ստացել
16:50 05/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունն ամեն գնով փորձում է նվաճել ՏԻՄ մարմինները. Իշխան Սաղաթելյան
11:22 29/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ հասնենք համազգային դիմադրություն, թշնամին կհեռանա մեր տնից, իսկ օրվա իշխանություններն իրենց աթոռներից. Իշխան Սաղաթելյան
18:46 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները հատուկ մարդկանցով քարոզչություն են իրականացնում՝ ինչ ուզում են, եկեք հիմա տանք, թե չէ՝ հետո ավելի ծանր կլինի.Իշխան Սաղաթելյան
17:30 25/11/2021  |  ՔաղաքականՄեր երկրի առջև ծառացած խնդիրները կարող ենք լուծել միայն այս իշխանությունների հեռացնելու միջոցով. պետք է ձևավորել համաժողովրդական պահանջ.Իշխան Սաղաթելյան

В Германии заинтересованы в упрочении связей с Арменией: Ишхан Сагателян встретился с Маттиасом Лютенбергом и Виктором Рихтером 12/14/2021 15:58 | Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Ишхан Сагателян14 декабря принял политического директора МИД ФРГ по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии Маттиаса Лютенберга и посла Германии в РА Виктора Рихтера. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
И.Сагателян поздравил посла Рихтера с началом миссии и выразил уверенность, что его пребывание в должности придаст новый импульс армяно-германским отношениям. Армения заинтересована в развитии эффективного двустороннего сотрудничества, и ФРГ как член Минской группы ОБСЕ играет важную роль в регионе, Армении и Арцахе. – отметил он. Зампредседателя НС заявил, что Армения переживает трудный период, и в этом контексте важна роль Германии как государства-члена ЕС в репатриации армянских военнопленных. “Мы знакомы как с позицией министра иностранных дел, так и с обсуждениями в Бундестаге в выражении четкой позиции по вопросу военнопленных, за что благодарны”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Затронуты происходящие на армяно-азербайджанской границе события. И.Сагателян заявил, что азербайджанские вооруженные силы продолжают агрессию и посягательства на суверенную территорию РА. В этом контексте собеседники подчеркнули, что Нагорно-Карабахский конфликт еще не разрешен и должен быть урегулирован под эгидой МГ ОБСЕ, исключая применение силы или угрозу силы. “Мы не должны прекращать наши усилия по разрешению проблемы мирным путем», - отметил Маттиас Лютенберг.
Он высоко оценил нынешние армяно-германские отношения, отметив, что есть большой потенциал для их развития в различных сферах. По словам гостя, новосформированный Бундестаг, а также правительство ФРГ заинтересованы в упрочении связей с Арменией.
Собеседники коснулись и других тем, представляющих взаимный интерес. Они обменялись мнениями по региональным проблемам, демаркации и делимитации, возможным инвестициям, внутриполитическим вопросам Армении.