Անկարայից ոչ թե դրական քայլեր ենք տեսնում, այլ շարունակական պահանջներ. Արա Այվազյան 12/14/2021   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շատ կարևոր է, որ ԱԳՆ-ում մեր գործընկերները շատ լավ հասկանան, թե ինչ օրակարգով են տանելու բանակցությունները։ Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին։
Արա Այվազյանը նշեց, որ բոլոր ժամանակներում առնվազն Հայաստանի կողմից եղել է ձգտում առանց նախապայմանների երկխոսություն ծավալել, որն ընթացք ունեցել է, բայց բավական երկար ժամանակ Թուրքիայի հետ որևէ երկխոսություն չկար։
«Պետք է տարբերակել նորմալ պայմանները և այսօրվա իրավիճակը, հատկապես Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածությունը վերջին պատերազմում և Հայաստանին առաջարկվող նախապայմանները»,-նշեց նախկին նախարարը։
Անդրադառնալով «3+3» ձևաչափին՝ Արա Այվազյանը հույս հայտնեց, որ մեր դիվանագետները հաշվարկում են այն սպառնալիքները, մարտահրավերները, որոնք կարող են առաջանալ այդ ձևաչափի հետագա աշխատանքի հետ կապված։
Հարցին՝ արդյոք այդ ձևաչափը կարո՞ղ է խանգարել արցախյան հարցի կարգավորմանն ուղղված Մինսկի խմբի աշխատանքներին, Արա Այվազյանը նկատեց՝ պաշտոնապես հայտարարվում է, որ այդ ձևաչափը չպետք է կրկնի այն գործառույթները, որոնք տեղի են ունենում այլ ձևաչափերի շրջանակում, բայց մեզ հայտնի են և՛ Անկարայի, և՛ Բաքվի հայտարարությունները։
«Մտավախություն ունեմ, որ այս ձևաչափը կարող է փորձել չեզոքացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատը։ Վստահ եմ, որ մեր գործընկերները դա լավ հաշվարկել են»,-ասաց Արա Այվազյանը։
Դիտարկմանը, որ Թուրքիան միշտ նախապայմաններ է ներկայացնում, այս իրավիճակում կկարողանա՞նք նրանց հետ հարաբերությունները կարգավորել առանց նախապայմանների, Արա Այվազյանն ասաց.
«Երբ պաշտոնին էի, ասում էի, որ խոսքեր լսելու ժամանակն անցել է, և մենք պաշտոնական Անկարայից դրական քայլերի ենք սպասում։
Ցավոք սրտի ոչ թե դրական քայլեր ենք տեսնում, այլ շարունակական պահանջներ և ոչ բարիդրացիական հարաբերություններին բնորոշ քայլեր։ Դրա համար բավական տարակուսած եմ և կասկած ունեմ, թե ինչ նպատակ է հետապնդում այս «3+2» ձևաչափը»,-ասաց նախկին նախարարը։
15:51 14/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում՝ էական փոփոխություն կլինի. Արա Այվազյանը՝ Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին
14:56 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն կուսումնասիրի Արա Այվազյանի հայտարարությունը
08:22 01/06/2021  |  ՄամուլՀրաժարական՝ երրորդ փորձից․ ԱԽ նիստից հետո նախարարն իր խոսնակին հանձնարարել է հրապարակել իր դիմումը ․ «Հրապարակ»

От Анкары мы видим не позитивные шаги, а продолжающиеся требования - экс-глава МИД Армении 12/14/2021   16:41  |  Лента новостей
Бывший министр иностранных дел РА Ара Айвазян прокомментировал вопрос нормализации отношений между Арменией и Турцией
Ара Айвазян отметил, что по крайней мере со стороны Армении во все времена было стремление к диалогу без предусловий, который возымел ход, но довольно долгое время никакого диалога с Турцией не велось.
“Следует разграничивать нормальные условия и нынешнюю ситуацию, особенно прямую вовлеченность Турции в последнюю войну и выдвигаемые перед Арменией предусловия”, - отметил экс-министр.
Что касается формата "3+3", то Ара Айвазян выразил надежду, что наши дипломаты просчитывают все те угрозы, вызовы, которые могут возникнуть в связи с дальнейшей работой в этом формате.
На вопрос, может ли данный формат помешать работе Минской группы, направленной на урегулирование Арцахского вопроса, Ара Айвазян отметил, что официально заявляют о том,  упомянутый формат не должен повторять функций, которые имеют место в рамках других форматах, но нам известны заявления и Анкары, и Баку.
“У меня есть опасения, что данный формат может попытаться нейтрализовать формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Уверен, что наши партнеры это хорошо просчитали”, - сказал Ара Айвазян.
Турция постоянно выдвигает условия, есть ли возможность в сложившейся ситуации  для нормализации отношений с ней без предусловий?
В ответ на этот вопрос Ара Айвазян отметил:”Когда я был на посту, говорил, что не время для слов, и мы ждали от официальной Анкары позитивных сигналов”.
“К сожалению, мы видим не позитивные шаги, а продолжающиеся требования и шаги, характерные для недобрососедских отношений. Поэтому я довольно озадачен и у меня есть сомнения относительно целей, которые формат  “3+2” преследует”, - заявил экс-министр.