ՀՀ-ին փոխանցված 11 աճյունի ինքնությունը պարզվել է․ Նրանք Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզոնից էին․ 9-ի հոգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-ին 11/28/2021 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուրջ մեկ տարի և երեք ամիս անհետ կորած համարվող Ցորի Դ-20 դիվիզոնի տղաների աճյունները գտնվել են։ Ինը զինծառայողների հոգեհանգիստը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի երկուսին՝ զինվորական արարողակարգով։ Տեղեկութունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց զինծառայողի հարազատը։
«Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզոնի տղաների հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա ս.թ-ի դեկտեմբերի 2-ին` ժամը 16։30-ին, Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մայր եկեղեցում»,- հայտնեց զինծառայողի հարազատը։
Ավելի վաղ, «Փաստինֆո»-ն անդրադարձել էր հրետանային դիվիզիոնի զինծառայողների անհետ կորելու փաստին։
Սույն թվականի նոյեմբերի երկուսին Ադրբեջանը հայկական կողմին փոխանցեց զինծառայողների աճյուններ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրեկ ենք` Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի խաչմերուկում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ, երկար բանակցություններից հետո ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին է փոխանցել արցախյան 3-րդ պատերազմի ընթացքում զոհված և անհետ կորած համարվող 11 հոգու աճյուն: Նրանց ինքնությունը հաստատվել է դատաբժշկական փորձաքննությամբ՝ նրանք ցորի հրետանավորներն էին։
Նրանցից 9-ին՝ Ազատյան Դավիթ Լևոնի, Անտոնյան Հայկ Հովհաննեսի, Դանիելյան Կարեն Բորիկի, Միքայելյան Արտակ Ջիվանի, Օհանյան Նարեկ Արմենի, Պապյան Վահե Արթուրի, Պապիկյան Հայկ Մհերի, Պողոսյան Ռուբեն Արսենի, Պողոսյան Սամվել Ստեփանի հեգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի երկուսին։

Установлены личности 11 погибших военнослужащих, тела которых были переданы Армении в начале ноября 11/29/2021   00:41  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Спустя более года после войны обнаружены тела военнослужащих дивизии Д-20 из Цора. Панихида по 9 военнослужащим состоится 2 декабря. Информацию “ФактИнфо” подтвердил родственник одного из военнослужащих.
“Церемония панихиды ребят из дивизии Д-20 пройдет 2 декабря в 16:30 в Кафедральном соборе Святого Григория Просветителя в Ереване. Предназначенные для приобретения венков средства могут быть переданы отцу Варфоломею Акопяну для организации паломничества родных пропавших без вести военнослужащих (банковский счет: 163548011010, Варужан Акопян)”, - сообщил родственник военнослужащего.
2 ноября с.г. Азербайджан передал армянской стороне останки военнослужащих.
Как ранее сообщалось, на перекрестке села Красный базар (Кармир Шука) Мартунинского района Республики Арцах при сопровождении российских миротворческих сил азербайджанская сторона после долгих переговоров передала армянской стороне останки 11 человек, пропавших без вести во время 3-й Арцахской войны. Их личность была установлена по результатам судебно-медицинской экспертизы: это были артиллеристы из Цора.
Девять из них - Азатян Давид Левонович, Антонян Айк Оганесович, Даниелян Карен Борикович, Микаелян Артак Дживанович, Оганян Нарек Арменович, Папян Ваге Артурович, Папикян Айк Мгерович, Погосян Рубен Арсенович, Погосян Самвел Степанович. Панихида по ним состоится 2 декабря.