Տաթև համայնքապետի ԺՊ-ն կառչած է աթոռից, նորընտիր ավագանու նիստ չի հրավիրվում. Շահեն Հարությունյան 11/12/2021   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքում համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ժամանակ է ձգձգում և չի հրավիրում նորընտիր ավագանու առաջին նիստը։ «Փաստինֆո»-ին այս մասին ասաց «Շանթ դաշինք» կուսակցության հիմնադիր Շահեն Հարությունյանը։
Նշենք, որ Տաթևում ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում ավագանի են անցել «Շանթ դաշինք» կուսակցությունը, «Ապրելու երկիր» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունները։ «Շանթ դաշինք» և «Ապրելու երկիր» կուսակցությունները կոալիցիա ստեղծելու մասին հուշագիր են ստորագրել, որի համաձայն՝ ավագանիում նրանք կկազմեն մեծամասնություն։
Շահեն Հարությունյանը նշեց, որ համայնքապետի պաշտոնում առաջադրելու են միասնական թեկնածու՝ Սամվել Լալայանին, որը «Շանթ դաշինք»-ից է, իսկ համայնքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնում կառաջադրեն «Ապրելու երկիր» կուսակցության անդամ Մարատ Գերասիմյանին։
«Առաջին նիստը պետք է ներկայիս ժպ-ն հրավիրի, բայց նա շարունակում է կառչած մնալ աթոռին ու դեռ նիստ չի հրավիրում։ ՔՊ-ն ձգձգում է այս գործընթացը, որ ընթացքում փորձի ամեն ինչ անել՝ մեր և «Ապրելու երկիր» կուսակցության միջև կնքված հուշագրի պայմանավորվածությունները ճնշումների միջոցով խախտելու ուղղությամբ»,-նշեց Շահեն Հարությունյանը։
Հարցին՝ արդյոք ՔՊ-ն իրենց դիմե՞լ է կոալիցիա ստեղծելու նպատակով, Շահեն Հարությունյանն ընդգծեց՝ իրենք կապիտուլյացիոն ուժի հետ չեն կարող անգամ բանակցություններ սկսել։
Նրա խոսքով այս պահին նորընտիր ավագանու անդամները նախաձեռնում են գործընթաց, որով կարող են նիստ հրավիրել. «Գուցե հաջորդ շաբաթվա մեջ ավագանու անդամների դիմումի հիման վրա նիստ հրավիրվի»,-նշեց Շահեն Հարությունյանը։

Врио главы общины Татев держится за кресло и не созывает заседания новоизбранного Совета старейшин – Шаген Арутюнян 11/12/2021   16:03  |  Лента новостей
Временно исполняющий обязанности главы общины Татев Сюникской области Армении тянет время и не созывает первое заседание новоизбранного Совета старейшин. Об этом “ФактИнфо” сообщил основатель партии “Блок Шант” Шаген Арутюнян.
Отметим что по результатам прошедших в Татеве выборов в органы местного самоуправления в Совет старейшин прошли партии “Блок Шант”, “Страна для жизни” и “Гражданский договор”. “Блок Шант” и “Страна для жизни” подписали меморандум о создании коалиции, согласно которому они составят большинство в Совете старейшин.
Шаген Арутюнян отметил, что они намерены выдвинуть на пост главы общины единого кандидата Самвела Лалаяна, который представляет “Блок Шант”, а на должность первого замглавы общины – члена партии “Страна для жизни” Марата Герасимяна.
Первое заседание должен созвать действующий временной исполняющий обязанности главы общины, но он продолжает держаться за кресло и не созывает пока заседания. ГД затягивает этот процесс, чтобы  за это время попытаться сделать все возможное, чтобы при помощи давления нарушить договоренности, достигнутые в рамках подписанного между нашей партией и "Страной для жизни” меморандума”, - отметил Шаген Арутюнян.
В ответ на вопрос, обращались ли представители "ГД к ним с целью создания коалиции, Шаген Арутюня подчеркнул, что с капитулянтской силой они не могут начать даже переговоры.
По его словам, в данный момент члены новоизбранного Совета старейшин инициируют процедуру, в соответствии с которой  смогут созвать заседание. “Возможно, заседание будет созвано на следующей неделе на основании членов Совета старейшин”, - сказал Арутюнян.