Ադրբեջանի բացահայտ ահաբեկչության թիրախում Արցախի քաղաքացիներն էին, ինչպես նաև՝ ՌԴ խաղաղապահները. նպատակը խուճապային տրամադրություններ սերմանելն է.Արցախի նախագահ 11/10/2021   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում փխրուն հրադադարի հաստատումից հետո անցել է մեկ տարի։ Այդ ընթացքում ամենօրյա ռեժիմով Արցախի իշխանությունները, ՀՀ ու Սփյուռքի աջակցությամբ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցությամբ, ջանում են լուծել պատերազմի հետևանք հանդիսացող տարաբնույթ խնդիրները` ռազմա-քաղաքական, անվտանգային, սոցիալ-տնտեսական և այլն։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և հավելել.
«Սակայն երբեմն ունենում ենք իրավիճակներ, երբ ադրբեջանական կողմը խախտում է ինչպես բարձր մակարդակով մեկ տարի առաջ ստորագրված հայտարարության դրույթները, այնպես էլ՝ առօրյա աշխատանքներին վերաբերող պայմանավորվածությունները։ Այդպես է շփման գծում հրադադարի խախտումների դեպքում և այդպես է վերջին երկու դեպքում, երբ զոհվեցին ու վիրավորվեցին քաղաքացիական անձինք։ Ադրբեջանի բացահայտ ահաբեկչության թիրախում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներն էին, ինչպես նաև՝ ՌԴ խաղաղապահները. նպատակը խուճապային տրամադրություններ սերմանել Արցախում ապրողներիս շրջանում, և, իհարկե, փորձել հեղինակազրկել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունը։
Կուզեի հակիրճ անդրադառնալ, թե այս ժամանակահատվածում ինչ է արվում ԱՀ Պաշտպանության բանակի և խաղաղապահների միջոցով ապահովվող հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու և անվտանգային մյուս խնդիրները լուծելու համար։
1 Զենքի մասին օրենքում կատարվող փոփոխությունները կընդլայնեն զենքի ձեռքբերման հնարավորությունները։
2. Թեև առ այսօր շոշափելի աշխատանք է տարվել շփման գծին հարակից բնակավայրերում մշտական զինված հսկողություն ապահովելու առումով, սակայն այսուհետ իրավապահ մարմինների կազմում գործող համապատասխան ստորաբաժանումներն էլ ավելի մեծ մասնակցություն կունենան շփման գծին մոտ տարածքներում կատարվող աշխատանքների, բնակավայրերի ու ճանապարհների անվտանգության ապահովման գործում։ Այդ առումով խնդրում եմ բոլոր քաղաքացիներին ու կազմակերպություններին նշված տարածքներում աշխատանքներ իրականացնելու դեպքում դիմել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայություն։
3. Իհարկե, այս մեկ տարվա ընթացքում նաև զգալի աշխատանք է տարվել առաջնագծի ամրացման ու ՊԲ գործառույթների պատշաճ իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ:
4. ՌԴ խաղաղապահների հետ նույնպես վարում ենք ամենօրյա համագործակցություն բազմաբնույթ անվտանգային ռիսկերի կանխարգելման ու խնդիրների վերացման ուղղությամբ:
Գլխավորապես չերևացող տարբեր ջանքերի միջոցով հնարավորինս անելու ենք, որ մեր բնակչության անվտանգության մակարդակը շարունակաբար բարձրանա՝ օգտագործելով և՛ սեփական անվտանգային կարողությունները, և՛ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի տրամադրած ռազմաքաղաքական երաշխիքները: Գործադրվող ջանքերի համար մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմին, հրամանատարությանը և անձամբ Ռուսասատանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին»:
14:01 08/11/2021ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ
17:17 07/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
16:04 05/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը ստորագրել է 2022-թ. ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր

Объектом откровенного терроризма Азербайджана были граждане Республики Арцах, а также российские миротворцы – президент 11/10/2021   18:29  |  Лента новостей
Прошел год со дня установления хрупкого режима прекращения огня в зоне азербайджано – арцахского конфликта. За это время власти Арцаха при поддержке Республики Армения и Диаспоры и в сотрудничестве с миротворческим контингентом Российской Федерации прилагали все усилия для решения различного рода проблем, возникших в результате войны, а именно: военно – политических, проблем обеспечения безопасности, социально – экономических и так далее, говорится в заявлении президента Республики Арцах Араика Арутюняна,  опубликованном на его странице в Facebook. В заявлении также говорится:
«Тем не менее, иногда возникают ситуации, когда азербайджанская сторона нарушает как положения заявления, подписанного год назад на высшем уровне, так и договоренности, касающиеся ежедневных работ. Это касается и случаев нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения, и последних двух инцидентов, во время которых погибли и получили ранения гражданские лица.
Объектом откровенного терроризма Азербайджана были граждане Республики Арцах, а также российские миротворцы, а целью – посеять панические настроения среди живущих в Арцахе людей, и, конечно же, попытаться подорвать авторитет миссии российского миротворческого контингента.
Хотел бы кратко перечислить работы, выполняемые в данный момент для укрепления режима прекращения огня, обеспечиваемого Армией Обороны Республики Арцах и миротворцами, и для решения других проблем, связанных с безопасностью.
1. Изменения, вносимые в Закон «Об оружии», расширят спектр возможностей приобретения оружия.
2. Несмотря на то, что была проведена существенная работа по обеспечению постоянного вооруженного наблюдения в населенных пунктах, прилегающих к линии соприкосновения, отныне соответствующие подразделения в составе правоохранительных органов примут более активное участие в обеспечении безопасности работ на территориях вблизи линии соприкосновения, населенных пунктов и дорог. В этой связи прошу всех граждан и организации для проведения работ на упомянутых территориях обращаться в Службу национальной безопасности Республики Арцах.
3. Разумеется, за этот год была также выполнена значительная работа по укреплению передовой линии и обеспечению надлежащего выполнения функций Армии обороны.
4. Мы также ежедневно сотрудничаем с российскими миротворцами для устранения проблем и предотвращения различного рода угроз безопасности.
Посредством преимущественно незаметных усилий мы будем делать все возможное для последовательного повышения безопасности нашего населения, используя как собственный потенциал в сфере безопасности, так и военно-политические гарантии, предоставленные миротворческим контингентом Российской Федерации. За прилагаемые усилия хочу вновь выразить благодарность российскому миротворческому контингенту в Арцахе, командному составу и лично президенту Российской Федерации Владимиру Путину.