«Տաշիր Պիցցա» սննդի կենտրոններում զանգվածային թունավորման դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 11/08/2021 14:12 | Քրեական խրոնիկոն
«Տաշիր Պիցցա»-ի սննդի կենտրոններում քաղաքացիների զանգվածային թունավորման դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով, այն է՝ սպառողների կյանքի կամ առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, որն անզգուշությամբ վնաս են պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՀՀ ոստիկանությունից։
Քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը կայացվել է նոյեմբերի 6-ին, եւ գործն ուղարկվել ՔԿ՝ նախաքննության։
Հիշեցնենք, որ «Տաշիր Պիցցա» պիցցերիաներում զանգվածային թունավորման դեպքեր են արձանագրվել։ Նոյեմբերի 7-ի դրությամբ՝ «Տաշիր պիցցա» պիցցերիաների կետերից օգտված և «աղիքային վարակին» բնորոշ ախտանշաններով ընդհանուր դեպքերի թիվը հասել է 171-ի։
Ստացիոնար բուժում շարունակում է ստանալ 99 հիվանդ, նրանց վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության, 72 քաղաքացի դուրս է գրվել:

Уголовное дело возбуждено по факту массового отравления в “Ташир пицца” в Армении 11/08/2021   14:47  |  Криминальная хроника
Уголовное дело заведено по факту массового отравления граждан в сети пиццерий “Ташир пицца”. Дело возбуждено по пункту 2 части 2 статьи 279(выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц) УК РА. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Полиции Армении.
Решение о возбуждении уголовного дела было принято 6 ноября. Дело направлено в СК на производство предварительного расследования.
Напомним,  по положению на 7 ноября, число граждан, госпитализированных с признаками кишечной инфекции после посещения пиццерий "Ташир пицца", достигло 171. Стационарное лечение продолжают 99 пациентов. Их состояние оценивается как легкой и средней степени тяжести. 72 человека выписались.