Սահմանազատումն ու սահմանագծումը չի կարող լեգիտիմ համարվել, եթե չի ապահովում մարդու իրավունքները. Արման Թաթոյան 11/03/2021   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների տեղակայումներն անօրինական են։ Նրանք հայտնվել են մեր գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ սահմանազատման ու սահմանագծման բացակայության պայմաններում։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշեց, որ հիմք չեն ընդունվել միջազգային չափանիշները, մինչդեռ անհրաժեշտ էր ուսումնասիրել ու վերլուծել կադաստրային փաստաթղթերը, հողահատկացման հետ կապված հարցերը։
«Խորհրդային միության ժամանակներից մարդկանց պատկանող հողերի վրա այսօր ֆիզիկապես ներկա են ադրբեջանական զինված ուժեր։ Ավելին, հիմնավորել ենք միջազգային գոյություն ունեցող պահանջներով, որ սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը չի կարող լեգիտիմ համարվել, եթե չի ապահովում մարդու իրավունքները, չի համապատասխանում ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության կանոններին և չի ապահովում մարդկանց բնականոն կյանքը»,-ասաց Արման Թաթոյանը։
Վերջինս նշեց, որ Հայաստանի պետական սահմանի մասին օրենքը նախատեսում է, որ կա սահմանային գոտի, սակայն այս դրույթը չի կարող կիրառելի լինել, քանի որ 44-օրյա պատերազմից հետո մեր գրեթե բոլոր բնակավայրերը հայտնվել են սահմանային գոտում։
«Բնակավայրեր ունենք, որտեղ ընդամենը մի քանի մետրից սկսած արդեն մարդկանց տներ են։ Այս ասուլիսից հետո հրապարակային կդառնա զեկույց, որտեղ միջազգային փորձի վրա ցույց է տրված, թե ինչպես կարող է ստեղծվել անվտանգային գոտի։ Աշխարհում կան այդպիսի փորձեր»,-նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
22:50 01/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը Նորվեգիայի դեսպանին է ներկայացրել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներն ադրբեջանական հանցավոր արարքներով
11:40 29/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ի աջակցությամբ Դատալեքսից հեռացվել են տուժող ճանաչված երեխայի անձնական տվյալները․ համակարգային խնդիրը շարունակում է մնալ չլուծված
21:41 28/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը եվրասիական տարածաշրջանի իր գործընկերներին ներկայացրել է թվային միջավայրում երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության աշխատանքները
16:22 28/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացու երկրից դուրս գալու սահմանափակումը ՍԷԿՏ համակարգից վերացվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ

Делимитация и демаркация границ не могут считаться легитимными, если права человека не соблюдаются – омбудсмен Армении 11/03/2021   11:47  |  Лента новостей
Размещение азербайджанцев незаконно, они оказались в непосредственной близости от армянских сел в условиях отсутствия делимитации и демаркации, заявил омбудсмен Армении Арман Татоян на пресс-конференции в среду, 3 ноября.
Защитник прав человек отметил, что за основу не были взяты международные стандарты. Между тем, как указал,  необходимо изучить и проанализировать кадастровую документацию, вопросы, связанные с предоставлением земельных участков.
“На землях, принадлежащих людям еще со времен Советского союза, сегодня физически присутствуют азербайджанские вооруженные силы. Более того, мы обосновали по имеющимся международным требованиям, что делимитация и демаркация границ не могут считаться легитимными, если не обеспечивается соблюдение прав человека. Это не соответствует правилам демократии и верховенства права и не обеспечивает нормальную жизнедеятельность людей”, - сказал Арман Татоян.
Омбудсмен отметил, что закон о государственной границе Армении предусматривает наличие пограничной зоны, однако это положение не может применяться, так как после 44-дневной войны почти все наши населенные пункты оказались в пограничной зоне.
Омбудсмен сообщил, что после пресс-конференции будет обнародован доклад, где на международном опыте показано, как можно создать зону безопасности. Подобные попытки имели место в мире”, - сказал омбудсмен Армении.