ՔՊ-ի թմբուկահար -դատավորը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու (տեսանյութ) 11/02/2021   16:43  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի կալանավորման ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ որոշումը կհրապարակվի այսօր՝ ժամը 21.00-ին։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Աղվան Հովսեփյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն էր ներկայացվել, որը մակագրվել է նորանշանակ դատավոր Դավիթ Արղամանյանին՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մհեր Արղամանյանի որդուն, ինչը պաշտպանության կողմը պատահական չի համարել։
Դատավոր Դավիթ Արղամանյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացվել, որի հիմքում դրվել է Արղամանյանի՝ քաղաքական կողմնորոշում ունենալու հանգամանքը, ինչպես նաև՝ նախկինում վերջինիս կողմից արված հայտարարությունները, որով Արղամանյանը քննադատում էր դատաիրավական համակարգը՝ անվանելով այն կոռումպացված, բացի այդ, վերջինս մասնակցում էր նաև բողոքի ակցիաների՝ ընդդեմ նախկին իշխանության ներկայացուցիչների, սակայն ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժվել է և Արղամանյանը շարունակել է քննել միջնորդությունը։
Նշենք, որ Դավիթ Արղամանյանը ՔՊ-ի ակցիաների ժամանակ հանդիսացել է նրանց թմբուկավարը՝ «Հու, հու» բացականչելիս։

Судья-барабанщик от ГД удалился на совещание по ходатайству о продлении ареста Агвану Овсепяну(ВИДЕО) 11/02/2021   17:26  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству о продлении генеральному прокурору, экс-председателю Следственного комитета Армении Агвану Овсепяну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.  Адвокат Эрик Алексанян сообщил “ФактИнфо”, что суд огласит решение сегодня, в 21:00.
Как уже ранее сообщило агентство, ходатайство о продлении Агвану Овсепяну срока ареста поступило на рассмотрение к новоназначенному судье Давиду Аргаманяну, сыну судьи Апелляционного уголовного суда Мгера Аргаманяна; сторона защиты считает это неслучайным.
Защита потребовала отвода судьи Давида Аргаманяна. Основанием для подачи ходатайства послужили политическая ориентация судьи и ранее сделанные им заявления, в которых он критиковал судебно-правовую систему, называя ее коррумпированной. Кроме того, он участвовал в акциях протеста против представителей прежней власти. Аргаманян, однако, отказался брать самоотвод и продолжил рассмотрение ходатайства.
Отметим, что Давид Аргаманян на акциях "Гражданского договора"(ГД) выступал в роли барабанщика, аккомпанируя участникам шествия, скандировавшим “Ху-ху”.