Խորհրդարանում մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը 10/27/2021   10:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողով այսօրվա՝ հոկտեմբերի 27-ի նիստի մեկնարկին պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը:
«Ուղիղ 22 տարի առաջ այս դահլիճում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը: Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
Հիշեցնենք՝ 22 տարի առաջ՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, ճիշտ այս օրվա նման չորեքշաբթի օր էր, որը դարձավ հայոց նորագույն պատմության ամենասև էջերից մեկը: Հայաստանի Ազգային ժողովի վրա զինված հարձակում տեղի ունեցավ՝ հերթական նստաշրջանի կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ։ Երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմին ներխուժած մի խումբ հանցագործներ գնդակահարեցին պետական այրերին:
Ահաբեկչական խմբի գործողությունների արդյունքում զոհվել են Վազգեն Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը և Օպերատիվ կառավարման նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
09:55 27/10/2021  |  ՄամուլԻնչ ունենք Հոկտեմբերի 27-ի գործով իշխանափոխությունից երեք տարի անց. «Ժողովուրդ»

Депутаты НС Армении почтили минутой молчания память жертв теракта в парламенте 1999 года 10/27/2021   10:30  |  Лента новостей
Депутаты Национального Собрания Армении сегодня минутой молчания почтили память жертв теракта в парламенте 27 октября 1999 года.
“Ровно 22 года назад, 27 октября, в этом зале в ходе правительственного часа было совершено преступления. Предлагаю минутой молчания почтить память жертв”, - сказал вице-спикер НС Рубен Рубинян.
27 октября 1999 года вооруженные люди ворвались в зал заседаний парламента и открыли огонь по депутатам и членам правительства.
В результате теракта погибли спикер парламента Карен Демирчян, премьер-министр Армении Вазген Саркисян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты парламента Микаел Котанян, Арменак Арменакян, Генрих Абрамян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян. Еще 8 человек получили ранения, а 91 были взяты в заложники.