Պետբյուջեի եկամուտները 2022-ին կկազմեն 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ 10/25/2021 10:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Ավելի քան 20 %-ով աճել է արտահանումը։ Ընդ որում, աճել է ոչ միայն հանքահումքային ռեսուրսի, այլև պատրաստի արտադրանքի և գյուղմթերքի արտահանումը։ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ 2022-ի պետբյուջեն ներկայացնելիս ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Շինարարության ծավալներն այս տարի աճել են 7%-ով, ծառայությունների աճը սեպտեմբերի դրությամբ կազմել է ավելի քան 5 %։
«Այս գործոնները 7 % տնտեսական աճի թիրախը դարձնում են իրատեսական, հատկապես որ արդեն մեկնարկել են մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր, որոնց առաջնային թիրախը Հայաստանը հանքահումքային ռեսուրս արտահանող երկրից ուժեղ մետալուրգիայի և մետաղի վերամշակման հնարավորինս երկար շղթա ունեցող երկիր դարձնելն է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ 2022-ի պետբյուջեի եկամուտներն ըստ նախագծի՝ կազմում են 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ 17 %-ով է ավել, իսկ 2020-ի նկատմամբ՝ 25%-ով։ Բյուջեի ծախսերը կազմում են 2 տրիլիոն 190 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 10 %-ով, իսկ 2019-ի նկատամբ՝ 16 %-ով։

Доходы госбюджета в 2022 году составят 1 трлн. 946 млрд. драмов 10/25/2021   11:06  |  Экономика
Объемы экспорта выросли более чем на 20%, сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян на совместном заседании постоянных комиссии НС, представляя госбюджет страны на 2022 год.
Причем, как указал он, увеличился не только экспорт полезных ископаемых и сырья, но и готовой продукции и сельскохозяйственных товаров.
Объемы строительства в текущем году увеличились на 7%, рост услуг по состоянию на сентябрь составил более 5%.
"Эти факторы делают реалистичным достижение экономического роста в 7%, особенно в условиях, когда уже стартовали несколько крупных инвестиционных проектов. Первоочередная цель – превратить Армению из страны, экспортирующей полезные ископаемые и сырье, в страну с сильной металлургией…", - сказал Пашинян.
По словам премьера Армении, доходы госбюджета в 2022 году, согласно проекту, составляют 1 трлн. 946 млрд. драмов, что превышает показатели за 2021 год на 17%, а по сравнению с 2020 годом – на 25%. Расходы бюджета составили 2 трлн. 190 млрд. драмов: это на 10% больше, чем в 2021 году, и на 16% больше, чем в 2019 году.