Իրանն ակնկալում է՝ Ադրբեջանն արդյունավետ քայլեր կձեռնարկի իրանական բեռնատարների տարանցիկ խնդիրների լուծման ուղղությամբ.Իրանի ԱԳ նախարար 10/13/2021   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ թշնամիներին չպետք է հնարավորություն տրվի խաթարելու Թեհրանի և Բաքվի միջև բարեկամական կապերը,-գրում է Mehr-ը:
Իրանի արտգործնախարարն ընդգծել է նաև երկու երկրների փոխադարձ հարգանքի և անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անհրաժեշտությունը՝ հավելելով, որ Թեհրանն ու Բաքուն միմյանց հետ երկարամյա հարաբերություններ ունեն, որոնք սկսվել են շատ տարիներ առաջ:
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև շեշտել է, որ Իրանն ակնկալում է, որ Ադրբեջանն արդյունավետ քայլեր կձեռնարկի իրանական բեռնատարների տարանցիկ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Ադրբեջանի արտգործնախարարը, իր հերթին, Իրանի հետ հարաբերությունները որակել է «բարեկամական և բարեկամական» և հավելել, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս հարաբերություններին այնպիսի բարեկամ երկրների հետ, ինչպիսին է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը:
Ջեյհուն Բայրամովը ընդգծել է նաև խնդիրները երկխոսության միջոցով լուծելու անհրաժեշտությունը՝ հանգիստ և անկեղծ մթնոլորտում:
Նա առաջարկել է, որ երկու երկրների մաքսային ծառայողները անմիջական բանակցություններ վարեն իրանական ապրանքների տարանցման խնդիրները լուծելու համար:
Ադրբեջանի արտգործնախարարը նաև շեշտել է իրանցի երկու բեռնատար վարորդների ազատ արձակմանը հասնելու անհրաժեշտությունը:
20:21 12/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայում հանդիպել են Կիրիլ պատրիարքն ու Ալլահշուքյուր Փաշազադեն
00:15 11/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանցիները ձերբակալել են դիպուկահարին, որը սպանել էր Արցախում հայ գյուղացուն. Աբովյան

Тегеран ожидает, что Азербайджан предпримет эффективные шаги по решению проблем транзита иранских грузовиков 10/13/2021   11:44  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Хосейн Амир Абдоллахиан в телефонном разговоре со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым заявил, что врагам нельзя давать шанс нарушить отношения между двумя странами, пишет Mehr.
Глава МИД Ирана также подчеркнул необходимость взаимного уважения и независимости, суверенитета и территориальной целостности стран, добавив, что Тегеран и Баку связывают давние отношения.
Абдоллахиан также подчеркнул, что  Иран ожидает, что Азербайджан предпримет эффективные шаги, направленные на решение проблем транзита иранских грузовиков.
В свою очередь глава МИД Азербайджана назвал отношения своей страны с Ираном "дружественными" и добавил, что Азербайджан придает большое значение своим отношениям с дружественными странами, каковым является Исламская Республика Иран.
Джейхун Байрамов подчеркнул необходимость решения проблем путем диалога, в спокойной и искренней атмосфере.
Он предложил, чтобы таможенники двух стран провели прямые переговоры для решения проблем транзита иранских товаров.
Глава МИД Азербайджана также подчеркнул необходимость достижения освобождения двух иранских водителей грузовиков.