Կորոնավիրուսով վարակված 18-ամյա երիտասարդը վերակենդանացման բաժանմունքում է. Վարակված երիտասարդներից մեկն էլ մահացել է. նախարար 09/02/2021   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կորոնավիրուսի դելտա շտամն աչքի է ընկնում ավելի մեծ վարակելիության աստիճանով, և հիվանդության ընթացքն ավելի ծանր է։ Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Նկատում ենք հիվանդության երիտասարդացում։ Նախորդ շաբաթվա ընթացքում հրապարակել էի, որ ունենք 20, 28 տարեկան երիտասարդներ։ Ցավով պետք է ասեմ, որ նրանցից մեկը մահացել է։ Այս պահին էլ ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Սա իսկապես ահազանգ է, որ բոլորս հասկանանք և առաջիկայում մեր վարքագիծը շատ ավելի կարգապահ դարձնենք, և ամեն մեկն իր հանրային պատասխանատվության մասը կրելով՝ նպաստի, որ մեր բնակչության առողջությունը և կյանքը պաշտպանենք»,-ասաց նախարարը։
Այս պահին մոտ 1600 մահճակալ ունենք ծավալված, որոնցից 1400-ը զբաղված են։ Ծանր վիճակում է գտնվում 650 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 126 քաղաքացի։
«Արհեստական շնչառական ապարատներին միացված են 51 քաղաքացիներ։ Այս պահին իրականացնում ենք քաղաքացիների հոսպիտալացում, որևէ հերթ չունենք և հընթացս ծավալում ենք նաև նոր մահճակալներ»,-նշեց Անահիտ Ավանեսյանը։
16:22 30/08/2021  |  ԿորոնավիրուսԽստացված ստուգայցերը շարունակվում են
11:11 19/08/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի վարակման 559 նոր դեպք, 13 մարդ մահացել է
18:21 02/04/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում հայտնաբերվել է նոր կորոնավիրուսի բրիտանական շտամով վարակվածության 10 դեպք. ԱՆ

18-летний юноша с коронавирусом попал в реанимацию: глава Минздрава Армении заявила об “омоложении” болезни в стране 09/02/2021   11:53  |  Коронавирус
Дельта-штамм коронавируса отличается большей степенью контагиозности и тяжестью течения заболевания, заявила на заседании правительства в четверг министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
“Мы наблюдаем “омоложение” болезни. На предыдущей неделе мы сообщили о заболеваемости среди молодых людей в возрасте 20 и 28 лет. С прискорбием должна сообщить, что один из них скончался. А в данный момент в реанимационном отделении 18-летний юноша. Это действительно вызывает тревогу. Мы все должны понять и в ближайшее время изменить свое поведение, стать более дисциплинированными, чтобы каждый из нас, неся свою долю ответственности перед обществом, способствовал охране здоровья и жизни нашего населения”, - отметила министр.
Она сообщила, что в настоящее время развернуто порядка 1600 коек, из из которых 1400 заняты. В тяжелом состоянии находятся 650 граждан, в крайне тяжелом – 126 пациентов.
“К аппарату искусственной вентиляции легких подключен 51 человек. В данный момент проводится госпитализация граждан, очередей нет, в процессе разворачиваются новые койки”, - сказала Анаит Аванесян.
18:00 01/09/2021  |  КоронавирусМедик предсказал возможные сроки окончания пандемии коронавируса
16:56 01/09/2021  |  КоронавирусАмериканские ученые опровергли принадлежность COVID-19 к респираторным заболеваниям