Ադրբեջանցիները Մաճկալաշեն համայնքի բնակչին մի քանի ժամվա ընթացքում խոշտանգել են. հարուցվել է քրեական գործ. Արցախի դատախազություն 09/01/2021   13:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Ինչպես արդեն հրապարակվել էր, սույն թվականի հուլիսի 26-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչ, հոգեթմրաբանական դիսպանսերում հաշվառված` 1989թ. ծնված Ա.Մ.-ն կորած անասուններին որոնելու ընթացքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ, որից ժամեր անց խաղաղապահ ուժերի միջամտությամբ վերադարձվել էր արցախյան կողմին: Այս մասին հայտնում է Արցախի դատախազությունը։
Դեպքի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից իրականացված դատավարական ստուգման շրջանակում նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն, որի եզրակացությամբ փաստվել է քաղաքացի Ա.Մ.-ի ծոծրակային, ճակատաքունքային մասերում, դեմքին, քթի մեջքի ու ականջախեցիների, աջ բազկի, ձախ արմնկային հոդի, աջ նախաբազկի, կրծքավանդակի աջ կեսի կողմնային հատվածում, աջ թուլակողի, ձախ սրունքի շրջաններում դեպքի հանգամանքներին ու վաղեմությանը համընկնող բազմաթիվ մարմնական վնասվածքների առկայությունը:
Փաստի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից 26.08.2021թ. հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով (խոշտանգում, որը կատարվել է ազգային ատելության շարժառիթով): Կատարվում է հետաքննություն

Азербайджанцы подвергли пыткам жителя села Мачкалашен, заведено уголовное дело – Генпрокуратура Арцаха 09/01/2021   14:34  |  Криминальная хроника
Прокуратура Республики Арцах возбудила уголовное делопо факту пыток 32-летнего жителя села Мачкалашен Мартунинского района Арцаха азербайджанскими военными. Об этом сообщает пресс-служба Прокуратуры Арцаха.
26 июля текущего года житель села Мачкалашен А.М.(1989 г.р.), состоящий на учете психоневрологическом диспансере, в ходе поисков пропавшего скота заблудился и оказался на территории, подконтрольной азербайджанских ВС. Его вернули арцахской стороне спустя несколько часов после инцидента при посредничестве миротворческих сил.
Сообщается, что в результате проведенных по факту полицией МВД Республики Арцах процессуальных действий была назначена судебно-медицинская экспертиза, заключение которой подтвердило наличие у А.М. множественных повреждений в области затылка, лба, лица, спинки носа, ушной раковины, правой руки, левого локтевого сустава, правого предплечья, правой половины грудной клетки, левой голени,  совпадающих с обстоятельствами и давностью просишествия.
По данному факту 26 августа с.г. было возбуждено уголовное дело по  признакам преступления, предусмотренного пунктом 7 части 2 статьи 118 УК Республики Арцах(пытки, совершенные по мотиву национальной ненависти). Ведется расследование.