Ադրբեջանցիները անիվ են այրում ու գլորում դեպի Գեղարքունիքի գյուղեր. Գեղամասարի համայնքապետ 09/01/2021   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները շարունակում են դիտավորյալ հրդեհել Գեղամասար համայնքի չորս բնակավայրերի սահմանային հատվածները, արոտավայրերն ու խոտհարքները։ Համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ չնայած հրդեհները մարվում են, այլ հատվածներ թշնամին ևս հրդեհում է։
«Սոթք, Կութ, Ազատ և Նորաբակ համայնքների խոտհարքերն ու արոտավայրերն ադրբեջանցիները հրդեհում են։ Մեծ տարածքներ են ու տարբեր հատվածներում են։ Հրդեհը ԱԻՆ-ը մեր բնակիչների հետ հանգցնում է, բայց նոր օջախներ են ստեղծվում, միտումնավոր կրկին այրում են։ Հենց մարվում է, մեկ էլ տեսնում ես մի ուրիշ տեղ հրդեհը առաջացավ։ Նույնիսկ անիվ են այրում ու գլորում գալիս է մեր տարածք ու այրում՝ հենց սահմանի մոտ։
Քայլեր են ձեռնարկվում՝ զգուշացնելու, բայց համենայն դեպս շարունակվում է այդ իրավիճակը, իրենց պահվածքը»,- ասաց Ավետյանը՝ ընդգծելով, որ հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացնում են ԱԻՆ աշխատակիցները՝ բնակիչների հետ միասին։
Ավետյանի փոխանցմամբ՝ հնարավոր չէ տեխնիկա օգտագործել բոլոր տեղերում, կան շատ վայրեր, որոնց մոտենալ հնարավոր չէ, քանի որ ադրբեջանական նշանառության ներքո են, իսկ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
«Ամեն դեպքում վտանգ կա, նաև կրակոցներ են լինում, վախի և խուճապի մթնոլորտ են ստեղծում։ Քանի որ մարդու չի կպել։ Կարող ենք ենթադրել, որ օդ են կրակել, կամ փորձել են դիպուկ կրակել, ուղղակի չի կպել։ Կրակոցը կա ու մեր ուղղությամբ է։ Ամեն դեպքում դժվար իրավիճակ է և՛ պատերազմական վիճակը մեզ դժվարություն առաջացրեց, հիմա էլ շարունակում են դժվարություն ստեղծել»։
Համայնքի ղեկավարը պարբերական հանդիպումներ է ունենում բնակիչների հետ՝ նշելով, որ թշնամին ավելի է բարդացնում ստեղծված իրավիճակը, անհանգստությունը ավելի է մեծանում։
«Անհանգստությունը ավելի է մեծանում, ստեղծված վիճակը կրկնապատկվում ու ավելի է դժվարանում, որովհետև գոնե այս սեզոնին անասունները արոտավայրում կարողանում են հանել դուրս, հիմա արոտավայրի խնդիր էլ կա, ձմեռվա պաշար մարդիկ չեն կարողացել լրացնել, անասնապահության մեջ շատ լուրջ խնդիր է առաջացել մեր տարածքում»։
Բացի միտումնավոր հրդեհներից, Գեղարքունիքի մարզի Կութ և Սոթք գյուղերի ուղղությամբ դեռևս օգոստոսի 29-ին ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն ավելի են ընդարձակվել և արդեն տարածվում են դեպի գյուղերը:
11:56 30/08/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՄարտակերտ քաղաքում հայտնաբերված ադրբեջանցի զինծառայողը կալանավորված է.ԱՀ ՔԿ
13:32 26/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆ-ն սեփական զինվորին հոգեկան հիվանդ է ներկայացնում
23:19 17/08/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Անհողն այս անմակարդակին ընդամենը երկու օր հետո պատրաստվում է նշանակել Գեղարքունիքի մարզպետ. Համբարյան
18:19 17/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդն ունի 3 զոհ, 15 վիրավոր
17:19 17/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ է օգտագործում Սոթքի ուղղությամբ
22:33 16/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍոթքի մոտ բնակիչները նկատել են թշնամու ԱԹՍ (տեսանյութ)
19:24 16/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքում հակառակորդի գնդակից 20-ամյա զինվոր է զոհվել. Տելեգրամյան ալիքներ
12:35 14/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆ-ն հաստատել է. Քարվաճառում ադրբեջանցի երկու զինծառայող է մահացել
11:40 14/08/2021  |  Միջազգային լրահոսՔարվաճառում Ադրբեջանի ԶՈՒ մեքենա է կողաշրջվել, 2 ադրբեջանցի զինծառայող է մահացել

Азербайджанцы сжигают колеса и скатывают их вниз в сторону сел Гегаркуника – глава общины Гегамасар 09/01/2021   12:06  |  Лента новостей
Азербайджанцы продолжают умышленно поджигать приграничные с четырьмя населенными пунктами общины Гегамасар участки, пастбища и сенокосы. Как рассказал в беседе с “ФактИнфо” глава общины Акоп Аветян, несмотря на то, что пожары ликвидируют, враг продолжает поджигать и другие участки.
“Азербайджанцы поджигают сенокосы и пастбища общин Сотк, Кут, Азат и Норабак. Это крупные территории и находятся на разных участках”, - заявил собеседник агентства. Он проинформировал, что пожар тушат сотрудники МЧС и местные жители, но азербайджанцы создают новые очаги возгорания, снова устраивая умышленные поджоги.
“Как только удается ликвидировать огонь в одном месте, возникает пожар в другом. Они даже сжигали колеса и скатывали вниз на нашу территорию и поджигали прямо у границы. Предпринимаются меры по предупреждению, но обстановка и их поведение не претерпели изменений”, - сказал Аветян, подчеркнув, что в тушении пожара задействованы сотрудники МЧС и местные жители.
По его словам, задействовать технику везде не удается,  есть множество мест, к которым подойти невозможно, поскольку они находятся под прицелом противника. В случае приближения они открывают стрельбу.
“В любом случае есть угроза. Кроме того, стреляют, сеют панику и страх. Поскольку люди не пострадали, можем предположить, что стреляли в воздух или же целились, но просто не попали. Стреляют, стрельба ведется по нам. В любом случае ситуация сложная”, - заявил он.
Глава села периодически проводит встречи с жителями, указывая, что враг еще более усугубляет сложившуюся ситуацию, тревога нарастает.
“Создавшаяся ситуация еще более усугубляется, так как хотя бы в этот сезон можно было выводить скот на выпас. Теперь же возникла проблема с пастбищами. Люди не смогли пополнить зимний запас. На нашей территории серьезные проблемы возникли с животноводством”, - отметил он.
Во вторник из сел Кут и Сотк Гегаркуникской области Армении поступили сообщения о том, что площадь пожаров, устроенных азербайджанскими военными, еще 29 августа, увеличилась, огонь распространяется и в сторону сел.