Համաձայն ենք ընդդիմադիր գործընկերների հետ և գործելու ենք միասնական. Արթուր Վանեցյան 08/02/2021   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նիստը նախագահողը ոչ թե առաջնորդվում է Սահմանադրությամբ և օրենքներով, այլ խնդրում է հարգել իր տարիքը և իրենից խոսք չպահանջել։ Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ իրենք միացել են «Հայաստան» խմբակցության իրենց գործընկերներին և համաձայն են, որ պետք է ապահովել ազատությունից զրկված պատգամավորների ներկայությունը ԱԺ նիստին։
Հարցին՝ տեղի՞ն էին իշխանության պատճառաբանությունները, Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ Սահմանադրության պահանջն այն է, որ ԱԺ պատգամավորը կարող է ազատությունից զրկվել բացառապես ԱԺ որոշմամբ։
«ԱԺ-ն ժողովրդի իշխանության կրողն է և ամենաբարձր իշխանություն կրողներին կարող են ազատությունից զրկել բացառապես ԱԺ թույլտվությամբ։ Եթե ԿԸՀ-ն պատգամավորի թեկնածուին զրկել է անձեռնմխելիությունից կամ թույլատրել է նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը, դա հիմք չէ, որ արդեն ընտրված պատգամավորը զրկված լինի ազատությունից։ Թող ԱԺ բերեն, նորից միջնորդություն ներկայացնեն և պահպանեն ՀՀ Սահմանադրությունը։ Եթե առաջին օրվանից խախտվում է Սահմանադրությունը, մեզ որևէ լավ տեղ սա չի տանում»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Վերջինս նշեց, որ այս հարցում համաձայն են ընդդիմադիր գործընկերների հետ և միասնական են գործելու։
Հարցին, թե ինչու՞ «Պատիվ ունեմ»-ը զիջեց և ԱԺ փոխնախագահըի թեկնածուն «Հայաստան» խմբակցությունից է լինելու, Արթուր Վանեցյանը նկատեց՝ ոչ թե զիջել են, այլ դա իրենց միասնական որոշումն է։
17:32 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին ընտրությունները, ցավոք, չեն կարողացել լուծել Հայաստանի առջև ծառացած առաջնային անվտանգային խնդիրները և մարտահրավերները. Արթուր Վանեցյան
11:03 22/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ նախագահի խնդրանքով ենք գնացել Շոշ գյուղ ու մինչև վերջ մնացել, գյուղը հիմա հայկական է. Իսկ որտե՞ղ է եղել Գագիկ Մելքոնյանը. Վանեցյանը հակադարձում է
16:35 21/07/2021  |  Քաղաքացիական իրավունքԽոսելուց առաջ պետք է մտածել. Արթուր Վանեցյանի փաստաբանը հայտարարել է ներկայիս քպական, նախկին պաշտոնյա Գագիկ Մելքոնյանին դատի տալու մասին
10:15 08/07/2021  |  ՄամուլԻնչո՞ւ է իշխանությունը վախեցած Արթուր Վանեցյանից. «Փաստ»
10:28 05/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԱպրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ «երկաթե մուրճն» ու «պողպատե մանդատը» վեր են Սահմանադրությունից․ վստահեցնում եմ՝ Հայաստանի պետականության համար մեր պայքարը շարունակական է․ Արթուր Վանեցյան

“Честь имею” разделяет требование блока “Армения” об обеспечении присутствия арестованных депутатов в НС - Ванецян 08/02/2021   12:19  |  Лента новостей
Председательствующий на заседании НС руководствуется не Конституцией и законами, а просит уважать его возраст и требовать от него слова, заявил в беседе с журналистами глава фракции “Честь имею” Артур Ванецян.
Он отметил, что они присоединились к коллегам от фракции “Армения” и разделают требование об обеспечении присутствия арестованных депутатов в парламенте.
На вопрос, считает ли он уместными доводы правящей силы, Артур Ванецян указал, что требование Конституции гласит, что депутат парламента может быть лишен свободы исключительно по решению НС.
“НС – носитель власти народа и может лишить свободы носителей высшей власти исключительно с разрешения НС. Если ЦИК лишил кандидата в депутаты неприкосновенности или разрешил уголовное преследование в отношении него, то это не основание для лишения свободы уже избранного депутата. Пусть приведут в НС, подадут снова ходатайство, соблюдая Конституцию РА. Если с первого же дня нарушают Конституцию, то это нам ничего хорошего не сулит”, - сказал Артур Ванецян.
Он отметил, что в данном вопросе их политсила согласна с оппозиционными коллегами, и они будут действовать единым фронтом.
У Ванецяна также поинтересовались, почему блок “Честь имею” уступил фракции “Армения” при выдвижении кандидата на пост вице-спикера от оппозиции. В ответ Ванецян заявил, что они не уступили, а это их совместное решение.