Օձունի համայնքապետը տուժող է ճանաչվել՝ Լոռու մարզպետարանում իրեն ծեծի ենթարկելու գործով, իսկ մեղադրյալ չկա 06/28/2021   13:51  |  Քրեական խրոնիկոն
Օձունի համայնքապետ Արսեն Տիտանյանը տուժող է ճանաչվել՝ Լոռու մարզպետարանում իրեն ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից՝ նշելով, որ քրեական գործով այլ կարգավիճակ ունեցող անձինք դեռևս չկան։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» դաշինքի շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը հունիսի 22-ին հայտնել է, որ Լոռու մարզի Օձուն համայնքի ղեկավար Արսեն Տիտանյանին կանչել է մարզպետը և ներկայացրել հրաժարականի դիմում գրելու անօրինական պահանջ: Ըստ Արմեն Գևորգյանի` Օձուն համայնքի ղեկավարը հրաժարվել է կատարել Լոռու մարզպետի պահանջը, որից հետո պահանջը չկատարելու համար մարզպետարանի շենքում, 7-8 մարդու ներկայությամբ, նրան ծեծի են ենթարկել:
Տիտանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն։ Լոռու մարզպետարանում Օձունի համայնքապետ Արսեն Տիտանյանին ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնությամբ, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Դեպքից անցել է շուրջ մեկ շաբաթ, սակայն քրեական գործով մեղադրյալ չկա։ Համեմատության համար նշենք, որ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը ձերբակալվել է ընդամենը ժամերի ընթացքում՝ մի քրեական գործով, որը հարուցվել է տելեգրամյան ալիք կողմից տարածված մոնտաժված տեսանյութի հիման վրա, որտեղ պրոֆեսորը կոչ էր անում, պահանջում, որ բոլորը գնան ընտրությունների։

Глава общины Одзун признан потерпевшим: обвиняемых по делу об избиении Титаняна нет 06/28/2021   14:35  |  Криминальная хроника
Глава общины Одзун Арсен Титанян признан потерпевшим в рамках уголовного дела, возбужденного по факту его избиения в здании администрации Лорийской области. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генеральной прокуратуре, отметив, что лиц с иным статусом в деле пока не нет.
Напомним, 22 июня руководитель предвыборного штаба блока "Армения" Армен Геворкян сообщил, что губернатор Лорийской области вызвал к себе главу общины Одзун и незаконно потребовал от него написать заявление об отставке. По словам Геворкяна, руководитель общины Одзун отказался выполнить это требование, после чего в здании областной администрации в присутствии 7-8 человек его за это подвергли избиению.
Титаян подал в Полицию Армении заявление о преступлении. По факту избиения главы общины Одзуна в здании областной администрации Лори в прокуратуре Лорийской области было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 309(превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств) УК Армении. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
С момента инцидента прошла неделя, однако обвиняемых в деле нет. Для сравнения отметим, что директор ереванского медцентра “Измирлян” профессор Армен Чарчян был задержан в течение считанных часов по уголовному делу, которое заведено на основании распространенной в Telegram-каналах смонтированной записи, в которой профессор призывал, требовал, чтобы все пошли на выборы.