Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց զանգվածային բռնի տեղահանումների.ԱԳՆ 06/20/2021   14:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Փախստականների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Այսօր միջազգային հանրությունը նշում է Փախստականների համաշխարհային օրը՝ դեռևս շարունակելով առերեսվել բռնի տեղահանմանը:
Այս տարի Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար փախստականների միջազգային օրը վերաիմաստավորվում է նաև նոր մարտահրավերների ի հայտ գալով։
2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց զանգվածային բռնի տեղահանումների:
Իրենց բնակավայրերից տեղահանվել և Հայաստանում էր հաստատվել մոտ 90.000 մարդ, որից 88 տոկոսը կանայք և երեխաներ էին: Այս մարդիկ ստիպված են եղել թողնել իրենց տունն ու սերունդների կողմից կուտակված ունեցվածքը՝ զանգվածային ոճրագործություններից փրկվելու համար:
Տեղահանվածների զգալի մասը, մասնավորապես` Շուշիից և Հադրութի շրջանից, այսօր չի կարող վերադառնալ հայրենի բնակավայրեր, քանի որ դրանք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
Նրանցից շատերը կրկնակի տեղահանվածներ են, որոնք բռնի տեղահանվել էին 1990-ական թթ․ Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի արդյունքում ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո անցած և էթնիկ զտումների ենթարկված բնակավայրերից: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Շահումյանի շրջանի և Մարտակերտի շրջանի հյուսիսում գտնվող գյուղերից տեղահանված հայերին, որոնց մեծ մասը բնակություն էին հաստատել Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում։
Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիայի ժամանակ այս մարդիկ կրկնակի են դարձել փախստական` առերեսվելով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետևանքներին։
Չի իրականացվում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ»: Դեռևս չեն վերականգնվել արցախահայության իրավունքները և, առաջին հերթին, իրենց բնակության վայրեր անվտանգ վերադարձի ապահովումը և համապատասխան պայմանների ստեղծումը, այդ թվում՝
Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո անցած տարածքների դեօկուպացիայի միջոցով: Քաղաքականացնելով տուժած ազգաբնակչությանը հումանիտար օգնություն տրամադրելու խնդիրը՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքն Արցախ: Արդյունքում` ստեղծվել է աննախադեպ հումանիտար իրավիճակ, երբ ռազմական գործողությունների ավարտից ավելի քան յոթ ամիս հետո Արցախում գտնվող ներքին տեղահանվածները զրկված են համապարփակ միջազգային մարդասիրական պաշտպանությունից։
Հայաստանը բազմիցս է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել հակամարտային գոտիներում բնակվող ազգաբնակչության խոցելիության հանգամանքի վրա՝ կոչ անելով ապահովել վերջիններիս պաշտպանվածությունը միջազգային իրավունքի, առաջին հերթին` մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի հիման վրա:
Դատապարտելի է փախստականների խնդիրների շահարկումը և դրանք քաղաքական ճնշման գործիք դարձնելու ամոթալի գործելակերպը:
Մարդասիրական ծրագրերի իրականացումը, ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված բնակչությանը հրատապ հումանիտար օժանդակության ցուցաբերումը պետք է իրականացվեն անկախ որևէ հանգամանքից, այդ թվում` տարածքի կարգավիճակից»:
18:42 18/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և առևանգված քաղաքացիական անձանց հանդեպ կեղծ մեղադրանքների հիման վրա քրեական հետապնդման իրականացումը.ԱԳՆ
18:31 15/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ այցելությունն Արցախի հայկական պատմական և մշակութային կենտրոն՝ Շուշի. ՀՀ ԱԳՆ
09:45 11/06/2021  |  ՄամուլԱԳՆ-ն ամբողջությամբ դուրս է վերահսկողությունից. «Հրապարակ»
21:01 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ավինյանի գրասենյակը հաստատում է՝ ԱԳՆ-ի պաշտոնյաների հետ հանդիպել է, բայց պահանջում է հերքել մանրամասները
19:00 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մայիսի 11-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքեր. ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
13:15 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն 30 տարիների ընթացքում աշխատել և աշխատում է ի օգուտ մեր ազգային շահի իրականացման. ԱԳ փոխնախարար
12:41 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարությունը չի կարող առանց որևէ պաշտոնակատարի մնալ. Ավինյանը՝ ԱԳ միակ փոխնախարարին աշխատանքից չազատելու մասին
22:35 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ում ճգնաժամ է.Ավինյանը հրավիրել է ԱԳՆ վարչության պետերին ու փորձել խաբել՝ դեմարկացիայի պատասխանատվությունը բարդելով ՌԴ-ի վրա, դիվանագետները երեք մատի կոմբինացիա են ցույց տվել. աղբյուր
15:54 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ փոխնախարարներն ազատվել են պաշտոնից
20:01 07/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնապես հաստատվեց արտգործնախարարի բոլոր տեղակալները հրաժարական են տվել

В Арцахе сложилась беспрецедентная гуманитарная ситуация – заявление МИД Армении ко Всемирному дню беженцев 06/20/2021   16:08  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по случаю Всемирного дня беженцев. Текст заявления публикуем ниже:
"Сегодня международное сообщество отмечает Всемирный день беженцев, продолжая сталкиваться с проблемой принудительного выселения.
В этом году для Армении и армянского народа Всемирный день беженцев приобретает новый смысл ввиду появления новых вызовов.Война, развязанная Азербайджаном против Арцаха в сентябре 2020 года, привела к массовым принудительным выселениям.
Около 90.000 человек были перемещены из своих мест жительств и обоснованы в Армении, 88% из которых были женщины и дети. Эти люди были вынуждены оставить свои дома и накопленное поколениями имущество, чтобы спастись от массовых злодеяний.
В МИД Армении отметили, что значительная часть перемещенных лиц, в частности, из Шуши и Гадрутского района, сегодня не может вернуться в родные дома, так как они находятся под контролем Азербайджана.
Многие из них были перемещены дважды: они были принудительно выселены из населенных пунктов, перешедших под контроль азербайджанских сил и подвергшихся этническим чисткам, в результате агрессии против народа Арцаха в 1990-х годах.
В частности, речь идет об армянах, выселенных из Шаумянского района и из сел, расположенных на севере Мартакертского района, большая часть которых поселилась на территориях, находящихся под контролем Республики Арцах.
Во время последней агрессии, осуществленной Азербайджаном против Арцаха в сентябре-ноябре 2020 года, эти люди дважды стали беженцами, столкнувшись с последствиями создавшегося гуманитарного кризиса.
Не выполняется 7-ой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому “Внутренне перемещённые лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев”. Пока не восстановлены права армян Арцаха и, в первую очередь, обеспечение безопасного возвращения в места их проживания и создание соответствующих условий, в том числе посредством деоккупации перешедших под азербайджанский контроль территорий Республики Арцах. Политизируя проблему оказания гуманитарной помощи пострадавшему населению, Азербайджан препятствует въезду в Арцах международных структур и, в частности, международных гуманитарных организаций. В результате сложилась беспрецедентная гуманитарная ситуация, когда спустя более чем семь месяцев после окончания военных действий находящиеся в Арцахе внутренне перемещенные лица лишены всеобъемлющей международной гуманитарной защиты.
Армения неоднократно обращала внимание международного сообщества на уязвимость населения, проживающего в конфликтных зонах, призывая обеспечить их защиту на основе международного права, в первую очередь на основе принципа универсальности прав человека.
Достойна осуждения позорная практика манипулирования проблемами беженцев и превращение их в инструмент политического давления.
Осуществление гуманитарных программ, оказание срочной гуманитарной помощи населению в кризисных ситуациях, должно осуществляться независимо от каких-либо обстоятельств, в том числе статуса территории".
12:08 18/06/2021  |  Лента новостейРоссийские миротворцы передали гумпомощь вынужденным переселенцам и многодетным семьям в Арцахе
10:49 16/06/2021  |  Лента новостейРоссийские миротворцы обеспечивают безопасность восстановительных работ водопроводной магистрали в Мартунинском районе
16:52 15/06/2021  |  Лента новостейВизит Эрдогана в оккупированный Шуши рассматриваем как угрозу и новую попытку демонстрации силы - заявление НС Арцаха
10:30 15/06/2021  |  Лента новостейПутин и Байден планируют уделить отдельное внимание ситуации в Арцахе – Ушаков
09:34 15/06/2021  |  Лента новостейРоссийские миротворцы в Арцахе отработали отражение нападения на наблюдательный пост
18:03 11/06/2021  |  Лента новостейЗамглавы МИФ России обсудил с послом Франции ситуацию вокруг карабахского урегулирования
13:54 10/06/2021  |  Лента новостейАраик Арутюнян назначил нового руководителя аппарата президента Арцаха