Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ այցելությունն Արցախի հայկական պատմական և մշակութային կենտրոն՝ Շուշի. ՀՀ ԱԳՆ 06/15/2021   18:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Որպես տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ակնհայտ սադրանք՝ խստորեն դատապարտում ենք հունիսի 15-ին Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ այցելությունն Արցախի՝ ներկայումս ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող հայկական պատմական և մշակութային կենտրոն՝ Շուշի քաղաք»,- ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ այցելության առնչությամբ։
«Հատկանշական է, որ այս այցելությանը նախորդել էր բռնի կերպով տեղահանված հայկական բնիկ բնակչության կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության ավերումը, այդ թվում` Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ուժերի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո թիրախավորված Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի սրբապղծումը և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի ամբողջական ոչնչացումը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող նմանատիպ գործողությունները, որոնք միտված են` ամրագրելու Արցախի ժողովրդի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները, էականորեն վնասում են տարածաշրջանում կայունության հաստատման միջազգային ջանքերին և ամբողջովին անընդունելի են։ Հայ ժողովրդի հանդեպ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան սպառնալիքի չեզոքացումը հրամայական է դարձնում արցախահայության իրավունքների վերականգնումը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության գրավված տարածքների դեօկուպացիան և այդ տարածքներից տեղահանված ազգաբնակչության անվտանգ վերադարձի ապահովումը:
Այս սադրիչ գործողությունները հստակորեն բացահայտում են նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ հարաբերությունները կարգավորելու վերաբերյալ պաշտոնական Անկարայի և Բաքվի կողմից հնչող հայտարարությունների կեղծ և ապակողմնորոշող բնույթը։
Մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացումը պետք է իրականացվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո»,- ասված է հայտարարությունում։
09:45 11/06/2021  |  ՄամուլԱԳՆ-ն ամբողջությամբ դուրս է վերահսկողությունից. «Հրապարակ»
21:01 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ավինյանի գրասենյակը հաստատում է՝ ԱԳՆ-ի պաշտոնյաների հետ հանդիպել է, բայց պահանջում է հերքել մանրամասները
19:00 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն մայիսի 11-ի դրությամբ զբաղեցրած դիրքեր. ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
13:15 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն 30 տարիների ընթացքում աշխատել և աշխատում է ի օգուտ մեր ազգային շահի իրականացման. ԱԳ փոխնախարար
12:41 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարությունը չի կարող առանց որևէ պաշտոնակատարի մնալ. Ավինյանը՝ ԱԳ միակ փոխնախարարին աշխատանքից չազատելու մասին
22:35 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ում ճգնաժամ է.Ավինյանը հրավիրել է ԱԳՆ վարչության պետերին ու փորձել խաբել՝ դեմարկացիայի պատասխանատվությունը բարդելով ՌԴ-ի վրա, դիվանագետները երեք մատի կոմբինացիա են ցույց տվել. աղբյուր
15:54 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ փոխնախարարներն ազատվել են պաշտոնից
20:01 07/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնապես հաստատվեց արտգործնախարարի բոլոր տեղակալները հրաժարական են տվել
12:14 04/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվը, գերեվարված անձանց օգտագործում է որպես քաղաքական պատանդ. ԱԳՆ

МИД Армении расценивает визит Эрдогана и Алиева в оккупированный Шуши как очевидную провокацию 06/16/2021   00:33  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении строжайше осуждаем совместное посещение президентов Турции и Азербайджана 15 июня армянского культурного и исторического центра Арцаха - города Шуши, находящегося под азербайджанской оккупацией, как очевидную провокацию против регионального мира и безопасности.
“Примечательно, что этому посещению предшествовало уничтожение религиозного, исторического и историко-культурного наследия насильственно перемещенного коренного армянского населения, в том числе осквернение Кафедрального собора Шуши, подвергшегося разрушению как в ходе развязанной турецко-азербайджанскими силами войны против Арцаха, так и впоследствии, а также полное уничтожение памятника жертвам Геноцида армян”, - говорится в заявлении МИД Армении, распространенном во вторник.
Как отметили в ведомстве, подобные действия властей Турции и Азербайджана, нацеленные на закрепление последствий применения силы против народа Арцаха, наносят существенный урон международным усилиям по установлению  стабильности в регионе, и являются совершенно неприемлемыми.
“Нейтрализация турецко-азербайджанской геноцидальной угрозы для армянского народа предписывает восстановление прав армян Арцаха, в том числе деоккупацию захваченных территорий Республики Арцах и обеспечение безопасного возвращения перемещенного с этих территорий населения”, - отмечается в заявлении.
В МИД Армении отметили, что данные провокационные действия явственно раскрывают ложный и дезориентирующий характер заявлений, звучащих из официальных Анкары и Баку относительно нормализации отношений с Арменией и армянским народом.
“Еще раз подчеркиваем, что устранение последствий последней турецко- азербайджанской агрессии против Арцаха должно быть осуществлено в рамках всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ”, - говорится в заявлении.