ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով 06/08/2021   17:17  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:
ՊՆ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ սույն թվականի հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
«Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերերվարված զինծառայողի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:
15:05 04/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱկանապատ քարտեզների հետ կապված ընդդեմ Հայաստանի Ադրբեջանի նոր հայցը ՄԻԵԴ-ը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием защитить права армянского военнопленного, захваченного сегодня в плен Азербайджаном 06/08/2021   18:10  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с требованием обеспечить основополагающие права армянского военнослужащего, захваченного в плен азербайджанской стороной. Об этом сообщает офис представителя Армении в ЕСПЧ.
Ранее в Минобороны сообщили, что 8 июня военнослужащий-контрактник N-ской воинской части ВС РА, рядовой А.Катанян, не сориентировавшись на местности из-за тумана, оказался на подконтрольной ВС Азербайджана территории.
"Цель поданного заявления – обеспечить права захваченного в плен военнослужащего на жизнь и оградить от пыток, что гарантировано Европейской конвенцией по правам человека", - говорится в сообщении, опубликованном в Facebook.