Գործողություններին ներգրավված զինծառայողները «ինքնուրույն» ձեռք չէին բարձրացնի ու հակառակորդին չէին հանձնվի. ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ 05/27/2021   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ-ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Է. Ասրյանն այսօր բացառել է, որ մեր զինվորներն ինքնակամ հանձնվել են ու գերեւարվել։
«Գերեվարում՝ չի նշանակում, որ մեր զինծառայողները ձեռքերը բարձրացրել և հանձնվել են։ Գերեվարում լինում են տարբեր պայմաններում»,- այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է գեներալ-մայոր Է. Ասրյանը։
Ըստ նրա՝ մեր զինվորները կարող էին դիմակայել, բայց ուժերը եղել են անհամաչափ. Առանց զենքի առաջին տաս հոգուն դիմադրեն, երկրորդ 10-ին, 20-ին եւ 40։ «Չես կարող պայքարել նման քանակությամբ զինծառայողների դեմ»,- նշել է գեներալը ։ Առավել եւսէ զենք չկիրառելու հրաման։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է ստացվել, որ մեր զինվորները գերեւարվել են ուղեկցող զորքի առկայության պայմաններում՝ Ասրյանը պարզաբանել է, որ զինվորներն առաջամասում ինժեներական աշխատանքներ իրականացնելիս են եղել, իսկ ուղեկցման մասին չեն նշել։
«Խոսվել է միայն մարտական անմիջական խնդիր կատարող խմբի, աջակցման և կառավարման խմբերի մասին։ Աջակցման խումբը պետք է կրակ բացեր, որպեսզի մարտական խնդիր կատարող խումբը դուրս գար։ Վերջիններս նշված իրավիճակում գտնվում են 50-100 մետր՝ ոչ ավելի, հեռավորության վրա։ Դրա համար, եթե զենք չի կիրառվել, հակառակորդին չեն խոցել, ապա հակառակորդի մեծաքանակ ուժերի գործունեության արդյունքում խումբը միանգամից գերեվարվել է»։
Ասրյանը լիովին հավատացած է, որ գործողություններին ներգրավված զինծառայողները «ինքնուրույն» ձեռքերը վերեւ չէին արձրացնի ու հակառակորդին չէին հանձնվի, ստեղծվել է այդպիսի իրավիճակ։
15:56 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները փորձում են մի քանի ուղղություններում վարել սադրիչ, գործողություններ, իրավիճակը լարված է. Ասրյան
15:42 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները զենքը ուղղելով մեր զինծառայողների վրա հրամայել են հանձնվել. Գեներալ-մայորը նոր մանրամասներ է ներկայացրել
15:29 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները հատել են ՀՀ սահմանը, առաջացել ու գերեվարել հայ 6 զինծառայողներին. ՊՆ-ն հրապարակել է քարտեզը
14:32 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ՀՀ տարածքից գերեվարված հայ զինծառայողներին փորձում է ներկայացնել որպես դիվերսանտներ
14:18 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ մի կրակոց էլ չկա. Իրավիճակը հանգիստ է. Այգեպարի բնակիչ
14:09 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ զինծառայողները գտնվել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և չեն հատել սահմանը. ՊՆ-ն հրապարակել է տեղանքի մանրամասն քարտեզը

Замглавы Генштаба Армении заявил, что военнослужащие самовольно не подняли бы руки вверх и не сдались бы противнику 05/27/2021 16:48
Заместитель главы Генштаба ВС Армении генерал-майор Эдвард Асрян сегодня исключил, что армянские военнослужащие самовольно сдались в плен.
“Оказаться в плену не означает, что наши военнослужащие подняли руки и сдались. В плен попадают в разных условиях”, - сказла Асрян.
По его словам, наши военнослужащие могли оказать сопротивление, но силы были неравны: противостоять первым десяти без применения оружия, потом следующим 10-ти, 20-ти и 40. "Ты не можешь сражаться с таким количеством солдат”, - сказал генерал. Отметим, что он подтвердил, что был приказ не стрелять.
В ответ на вопрос о том, как так вышло, что наши военнослужащие попали в плен в условиях наличия сопровождающегося войска, Асрян пояснил, что военные на переднем фланге проводили инженерные работы, а про сопровождение они не упоминали.
“Речь шла только о группе, выполнявшей непосредственную боевую задачу, группха поддержки и управления. Группа поддержки должна была открыть огонь, чтобы выполнявшая боевую задачу группа вышла. Последние в указанной ситуации находились на расстоянии 50-100 метров, не больше. Поэтому, если оружие не применялось, противника не поразили, то в результате действий многочисленных вражеских сил группа сразу была захвачена в плен”, - заявил он.
Асрян всецело убежден в том, что привлеченные к участию в действиях военнослужащие “самовольно” не подняли бы руки вверх и не сдались бы противнику; сложилась такая ситуация .