Եվրոպայի խորհուրդն իր մանդատի շրջանակում հնարավոր ամեն ինչ անելու է՝ հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար. ԵԽ գլխավոր քարտուղարը 05/21/2021   11:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին: Այս մասին հայտնեցին ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում ու նրա շուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների վիճակին: Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնել այն զեկույցների առնչությամբ, համաձայն որոնց՝ 2020թ. հակամարտության համատեքստում կալանավորված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել»,- մասնավորապես նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ միգրացիոն հանձնաժողովն այժմ պատրաստում է զեկույց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով: «Թույլ տվեք հավաստիացնել Ձեզ, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր մանդատի շրջանակում անելու է հնարավոր ամեն ինչ աջակցելու երկու անդամ-երկրներին՝ տարածաշրջանում հասնելու երկարաժամկետ խաղաղության ու բարգավաճման, և օգտագործելու է յուրաքանչյուր հնարավորություն` հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար»,- ասված է Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի պատասխան նամակում:
16:15 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատությունն ու հաղթանակը ձեռք են բերվում կամքի ու ջանքի շնորհիվ. նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայրենական մեծ պատերազմի մի խումբ վետերանների
14:36 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆա ոչ միայն հերոս էր, լեգենդար հրամանատար, այլև նախ և առաջ ազնիվ մտավորական և պարզ մարդ. նախագահ Սարգսյանն այցելել է Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ընտանիքին

Генсек Совета Европы ответила на письмо президента Армении о необходимости скорейшего возвращения пленных 05/21/2021 11:44 | Лента новостей
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич ответила на письмо президента Республики Армения Армена Саркисяна относительно скорейшего возвращения всех удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных и гражданских лиц.
"Мы продолжаем внимательно следить за гуманитарной обстановкой и ситуацией с правами человека в Нагорном Карабахе и вокруг него. В свою очередь, Парламентская ассамблея Совета Европы выразила свою обеспокоенность в связи с теми докладами, согласно которым не все арестованные в контексте конфликта 2020 года лица были обменены", - приводит слова генсека пресс-служба президента Армении.
Она также сообщила, что Комиссия ПАСЕ по миграции готовит доклад "Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном".
"Позвольте вас заверить, что Совет Европы в рамках своего мандата сделает все возможное для оказания содействия двум странам-членам в достижении в регионе долгосрочного мира и процветания, и использует каждую возможность для озвучивания гуманитарных вопросов и вопросов прав человека", - говорится в ответном письме Марии Пейчинович-Бурич.