Նա ոչ միայն հերոս էր, լեգենդար հրամանատար, այլև նախ և առաջ ազնիվ մտավորական և պարզ մարդ. նախագահ Սարգսյանն այցելել է Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ընտանիքին 05/06/2021   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի՝ Կոմանդոսի տուն, հանդիպել նրա այրու՝ Հասմիկ Սահակյանի, որդու՝ Հայկ Տեր-Թադևոսյանի և ընտանիքի մյուս անդամների հետ:
Հանդիպումը նախաձեռնվել էր լեգենդար ռազմական գործչի ընտանիքի կողմից: Օրերս Հայկ Տեր-Թադևոսյանը հանդիպել էր Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ և հայտնել Արկադի Տեր-Թադևոսյանի տուն-թանգարան հիմնելու գաղափարի մասին, միաժամանակ, իրենց տուն հրավիրելով նախագահ Սարգսյանին: Նախագահ Սարգսյանը հավանություն էր տվել տուն-թանգարանի գաղափարին և պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու դրա իրականացմանը:
Հանրապետության նախագահն այսօր Կոմանդոսի ընտանիքի անդամների հետ քննարկել է տուն-թանգարան հիմնելու առաջարկը, զրուցել Արցախյան պատերազմի հերոսի անցած ուղու մասին, ծանոթացել նրա կյանքի՝ շատերի համար դեռևս անհայտ առանձին դրվագների հետ: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ինքն ինչ-որ իմաստով Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ապագա տուն-թանգարանի առաջին այցելուն է: «Հույս ունեմ, որ տուն-թանգարանի գաղափարը կյանքի կկոչվի հնարավորինս շուտ և Կոմանդոսի մարտական ընկերները կգան այստեղ՝ հուշեր պատմելու, սիրելի հրամանատարի հետ նորից շփվելու, միաժամանակ, իրենց անցած ճանապարհի, իրենց հաղթանակների պատմությունները նաև ուրիշներին ներկայացնելու համար»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը: Նրա խոսքով՝ թանգարանի հիմնումը մեծ նվեր կլինի մեր բոլոր հայրենակիցներին, որովհետև Արցախի հերոսի կյանքի պատմությունը հայրենիքին նվիրվելու, հայրենիքն անմնացորդ սիրելու փայլուն դաս է:
«Ես մի քանի ամիս առաջ երկար զրույց եմ ունեցել Արկադի Տեր-Թադևոսյանի հետ, ով հանդիպման էր եկել որոշ գործընկերների հետ՝ անհանգստացած լինելով երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքական, ռազմաքաղաքական վիճակով, կրթության ու տնտեսության զարգացման հարցերով: Երկար խոսեցինք, և հերթական անգամ ինձ համար պարզ դարձավ, որ նա ոչ միայն հերոս է, լեգենդար հրամանատար, այլև նախ և առաջ ազնիվ, խորը մտավորական և լավ մարդ, պարզ մարդ, ով ապրելով հերոսական կյանք, մնացել է նույնքան պարզ, դրական եռանդով լցված: Մեծ մարդ էր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը»,- նշել է Հանրապետության նախագահը:
Հայկ Տեր-Թադևոսյանը հայտնել է, որ Կոմանդոսի տուն-թանգարանում ցուցադրվելու են հերոսի անձնական իրերը, մարտական ուղու հետ կապված փաստաթղթեր, քարտեզներ և այլ իրեր:
13:08 03/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պարտավոր ենք ձեռք ձեռքի աշխատել հանուն այն Հայրենիքի, որի մասին երազում էին նաև Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված մեր հայրենակիցները. ՀՀ նախագահ
11:15 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի զարգացման օրակարգը պետք է ձևավորվի հենց մե՛ր կողմից ու իրականություն դառնա մե՛ր աշխատանքով. նախագահ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Աշխատանքի օրվա առթիվ
17:07 30/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալական նամակներ է հղել հայտնի ամերիկահայեր Էրիկ Էսրաիլյանին, Քիմ Քարդաշյաին և Շերելին Սարգսյանին
16:04 30/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը շնորհակալական նամակներ է հղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության ԱՄՆ Արևելյան և Արևմտյան թեմերին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նրանց ավանդի համար
13:55 30/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք և Ձեր թիմը ամեն ինչ արեցիք հասնելու Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչմանը և հիշատակմանը. նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին
11:04 30/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴիմում եմ Ձեզ և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին` ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` գերիների վերադարձն ապահովելու համար. նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել ԿԽՄԿ նախագահին
08:30 30/04/2021  |  ՄամուլԿԳՄՍ նախարարությունն անդրդվելի է. փոխում է բուհերի հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորման կարգը․ «Հրապարակ»
13:31 28/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն աջակցություն է ակնկալում գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում. նախագահը դիմել Եվրոպայի խորհրդի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարներին

Президент Армении навестил семью героя Арцаха генерал-майора Аркадия Тер-Тадевосяна 05/06/2021   15:42  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня побывал дома у Командоса - Героя Арцаха генерал-майора Аркадия Тер-Тадевосяна, встретился с его вдовой Асмик Саакян, сыном Айком Тер-Тадевосяном и другими членами семьи. Подробности передает пресс-служба президента Армении.
Встреча была инициирована семьёй легендарного военного деятеля. На днях Айк Тер-Тадевосян встретился с президентом Арменом Саркисяном, рассказал ему об идее создать дом-музей Аркадия Тер-Тадевосяна и одновременно пригласил к себе домой. Президент Саркисян одобрил идею создания дома-музея и выразил готовность содействовать реализации этого плана.
Сегодня вместе с членами семьи Командоса президент обсудил предложение о созданиия дома-музея, побеседовал о пройденном Героем Арцахской войны пути, ознакомился с отдельными, ещё многим неизвестными, эпизодами его жизни. Президент Саркисян сказал, что он в каком-то смысле является первым посетителем будущего дома-музея Аркадия Тер-Тадевосяна. «Надеюсь, что идея создания дома-музея будет воплощена в жизнь как можно скорее и боевые товарищи Командоса будут приходить сюда, чтобы поделиться воспоминаниями о своём общении с любимым командиром, и в то же время рассказать другим о пройденном ими пути, об истории их побед», - отметил президент Саркисян. По его словам, создание музея будет большим подарком для всех наших соотечественников, потому что история жизни Героя Арцаха – блестящий урок безраздельного служения и любви к Родине.
«Несколько месяцев назад я имел долгую беседу с Аркадием Тер-Тадевосяном, который пришёл на встречу с некоторыми коллегами, будучи обеспокоенным внутренней и внешнеполитической ситуацией в стране, её военно-политическим состоянием, вопросами образования, экономического развития. Мы долго беседовали, и в очередной раз мне стало ясно, что он не только герой, легендарный командир, но и прежде всего честный, глубокий интеллигент и хороший человек, простой человек, который, прожив героическую жизнь, остался таким же простым, наполненным позитивной энергией. Аркадий Тер-Тадевосян был великим человеком», - отметил Президент Республики.
Айк Тер-Тадевосян сообщил, что в доме-музее Командоса будут демонстрироваться личные вещи героя, связанные с его боевым путём документы, карты и другие предметы.
18:05 01/04/2021  |  Лента новостейПанихида по Аркадию Тер-Тадевосяну состоится в СКК им. К. Демирчяна 2 апреля
14:35 01/04/2021  |  Лента новостейРоберт Кочарян выразил соболезнования в связи с кончиной генерал-майора Аркадия Тер-Тадевосяна
12:39 01/04/2021  |  Лента новостейМарукян предложил Пашиняну присвоить Аркадию Тер-Тадевосяну звание Национального героя Армении
17:26 31/03/2021  |  Лента новостейСмерть легендарного Коммандоса еще более трагична, когда освобожденный им Шуши взят в плен - Вазген Манукян
15:21 31/03/2021  |  Лента новостейУмер герой Арцаха Аркадий Тер-Тадевосян
00:05 30/03/2021  |  Лента новостейАркадий Тер-Тадевосян переведен в палату
16:08 23/12/2020  |  Лента новостейИдея национального героя Аркадия Тер-Тадевосяна претворяется в жизнь - Манасерян
13:35 22/05/2019  |  Лента новостейБако Саакян поздравил Героя Арцаха Аркадия Тер-Тадевосяна с 80-летием