ՊՆ-ն կոչ է անում ձեռնպահ մնալ Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային հատվածներ ուղևորություններից 05/20/2021   16:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Պն-ից հայտնում են, որ վերջին օրերին արձանագրվում են դեպքեր, երբ անհատ քաղաքացիներ, տարբեր պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ փորձում են մուտք գործել Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային այն հատվածներ, որոնց ուղղությամբ տեղի են ունեցել ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքները։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ համոզիչ կերպով կոչ են անում ձեռնպահ մնալ ուղևորություններից հիշյալ տարածքներ, որտեղ, ՀՀ ԶՈՒ կողմից շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվում է մարտական ծառայություն։ «Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել է, ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։ Այս պարագայում քաղաքացիական անձանց ներկայությունը կարող է միայն խանգարել հայկական ստորաբաժանումներին՝ լիարժեք կատարել իրենց առջև խնդիրները։
Տեղում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ուժերին հրահանգված է բացառել քաղաքացիական անձանց մուտքը հիշյալ տարածքներ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Կոչ ենք անում ըմբռնումով մոտենալ այս սահմանափակումներին և անհարկի խնդիրներ չառաջացնել զինված ուժերի համար։
22:02 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցի զինվորականների՝ ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ-ն իրավունք է վերապահում խնդիրը լուծել ուժային տարբերակով․ ՀՀ ՊՆ

Минобороны Армении призывает гражданских лиц воздержаться от поездок в приграничные районы Сюника и Гегаркуника 05/20/2021   17:13  |  Лента новостей
В Министерстве обороны Армении призвали гражданских лиц не посещать те приграничные районы Сюника и Гегаркуника, где имели место провокации вооруженных сил Азербайджана.
“В последние дни зарегистрированы случаи, когда отдельные лица, различные чиновники и представители СМИ пытаются проехать в приграничные районы Сюника и Гегаркуника, в направлении которых имели место провокации вооруженных сил Азербайджана. Исходя из соображений безопасности настоятельно рекомендуем воздержаться от поездок в вышеупомянутые районы, где Вооруженные Силы РА несут круглосуточную боевую службу”, - говорится в сообщении оборонного ведомства Армении.
Как уже было заявлено, при отсутствии мирного разрешения создавшейся ситуации Вооруженные силы РА оставляют за собой право решить вопрос любыми способами, в том числе силовым, напомнили в оборонном ведомстве.
“В таком случае присутствие гражданских лиц может только помешать армянским подразделениям полноценно выполнять стоящие перед ними задачи. Несущим на месте службу силам Полиции Армении и Военной полиции Минобороны поручено исключить проезд гражданских лиц в указанные места”, - говорится в заявлении.
В Минобороны Армении призвали с пониманием относиться к этим ограничениям и не создавать излишних проблем для Вооруженных сил.